Înmatriculări VOLVO XC60, aprilie 2024

Noi41+17,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare426+73,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri4

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 34 noinov 24: 307 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 331 rulate, prima înmatriculareian 25: 37 noiian 25: 372 rulate, prima înmatricularefeb 25: 31 noifeb 25: 402 rulate, prima înmatricularemar 25: 33 noimar 25: 402 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 407 rulate, prima înmatricularemai 25: 37 noimai 25: 337 rulate, prima înmatriculareiun 25: 66 noiiun 25: 333 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 386 rulate, prima înmatriculareaug 25: 48 noiaug 25: 292 rulate, prima înmatricularesep 25: 43 noisep 25: 314 rulate, prima înmatriculareoct 25: 46 noioct 25: 325 rulate, prima înmatricularenov 25: 29 noinov 25: 294 rulate, prima înmatricularedec 25: 50 noidec 25: 245 rulate, prima înmatriculareian 26: 39 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 50 noifeb 26: 311 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 270 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 236 rulate, prima înmatricularemai 26: 45 noimai 26: 234 rulate, prima înmatriculareiun 26: 38 noiiun 26: 244 rulate, prima înmatriculareiul 26: 47 noiiul 26: 264 rulate, prima înmatriculareaug 26: 23 noiaug 26: 237 rulate, prima înmatricularesep 26: 30 noisep 26: 225 rulate, prima înmatriculareoct 26: 27 noioct 26: 225 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2434307
dec 2445331
ian 2537372
feb 2531402
mar 2533402
apr 2530407
mai 2537337
iun 2566333
iul 2547386
aug 2548292
sep 2543314
oct 2546325
nov 2529294
dec 2550245
ian 2639191
feb 2650311
mar 2637270
apr 2631236
mai 2645234
iun 2638244
iul 2647264
aug 2623237
sep 2630225
oct 2627225

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060802008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 12 rulate, prima înmatriculare2010: 27 rulate, prima înmatriculare2011: 24 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 39 rulate, prima înmatriculare2019: 67 rulate, prima înmatriculare2020: 57 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 16 rulate, prima înmatriculare2023: 14 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 27 noi20082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200803
2009012
2010027
2011024
2012025
2013023
2014041
2015021
2016019
2017030
2018039
2019067
2020057
2021019
2022016
2023143
2024270

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV467100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București7716,5%
Cluj337,1%
Suceava296,2%
Iași245,1%
Bacău234,9%
Bihor183,9%
Maramureș183,9%
Satu Mare163,4%
Timiș163,4%
Neamț143,0%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sălaj132,8%
Sibiu132,8%
Alba122,6%
Constanța122,6%
Botoșani112,4%
Galați102,1%
Mureș102,1%
Arad81,7%
Harghita81,7%
Vaslui81,7%
Brăila71,5%
Buzău71,5%
Prahova71,5%
Argeș61,3%
Bistrița-Năsăud61,3%
Brașov61,3%
Dolj61,3%
Gorj61,3%
Mehedinți61,3%
Olt51,1%
Vrancea51,1%
Covasna40,9%
Hunedoara40,9%
Dâmbovița30,6%
Giurgiu30,6%
Ilfov30,6%
Caraș-Severin20,4%
Teleorman20,4%
Tulcea20,4%
Vâlcea20,4%
Călărași10,2%
Ialomița10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare42691,2%
Noi418,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30665,5%
Hibrid15433,0%
Benzină71,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică31266,8%
Companie15533,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break467100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW163,4%
110-149 kW29062,1%
150-219 kW11624,8%
220 kW și peste459,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc35576,0%
2000-2999 cmc11224,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export4100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.