Înmatriculări în județul Constanța, aprilie 2024

Noi413+51,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare711+26,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.368+28,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri434

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2000: 8 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 42 rulate, prima înmatriculare2010: 29 rulate, prima înmatriculare2011: 52 rulate, prima înmatriculare2012: 42 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 33 rulate, prima înmatriculare2018: 54 rulate, prima înmatriculare2019: 69 rulate, prima înmatriculare2020: 53 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 8 noi2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 224 noi2023: 14 rulate, prima înmatriculare2024: 181 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200008
200001
200103
200204
200305
2004014
2005010
2006030
2007035
2008037
2009042
2010029
2011052
2012042
2013036
2014037
2015035
2016032
2017033
2018054
2019069
2020053
2021018
2022817
202322414
20241811

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15013,3%
BMW1089,6%
DACIA978,6%
MERCEDES-BENZ827,3%
SKODA766,8%
FORD676,0%
AUDI665,9%
TOYOTA595,2%
RENAULT544,8%
HYUNDAI524,6%
Toate (44)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI443,9%
OPEL413,6%
PEUGEOT353,1%
VOLVO282,5%
MAZDA242,1%
SEAT181,6%
SSANGYONG181,6%
KIA151,3%
NISSAN151,3%
CITROEN131,2%
LAND ROVER60,5%
CHEVROLET50,4%
HONDA50,4%
MG50,4%
PORSCHE50,4%
LEXUS40,4%
MITSUBISHI40,4%
TESLA40,4%
CUPRA30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DS20,2%
JEEP20,2%
MINI20,2%
ROLLS-ROYCE20,2%
SUBARU20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
FERRARI10,1%
FIAT10,1%
HUMMER10,1%
JAGUAR10,1%
LAMBORGHINI10,1%
MASERATI10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT373,3%
VOLKSWAGEN GOLF363,2%
SKODA OCTAVIA343,1%
DACIA LOGAN312,8%
DACIA DUSTER302,7%
BMW SERIA 3242,2%
DACIA SANDERO232,1%
AUDI A6222,0%
RENAULT MEGANE222,0%
BMW SERIA 5211,9%
Toate (238)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI VITARA211,9%
FORD PUMA201,8%
BMW X3191,7%
AUDI A4171,5%
FORD FOCUS171,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E171,5%
FORD KUGA161,4%
TOYOTA RAV4161,4%
TOYOTA YARIS CROSS141,3%
HYUNDAI I30131,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,2%
MAZDA CX-30121,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,1%
OPEL ASTRA121,1%
VOLVO XC60121,1%
MERCEDES-BENZ GLC111,0%
SKODA SUPERB111,0%
VOLKSWAGEN TOURAN111,0%
HYUNDAI KONA100,9%
NISSAN QASHQAI100,9%
SUZUKI SX4100,9%
BMW SERIA 190,8%
HYUNDAI ELANTRA90,8%
SKODA FABIA90,8%
HYUNDAI TUCSON80,7%
KIA SPORTAGE80,7%
PEUGEOT 300880,7%
PEUGEOT 50880,7%
TOYOTA C-HR80,7%
TOYOTA COROLLA80,7%
VOLKSWAGEN CADDY80,7%
AUDI A370,6%
DACIA SPRING70,6%
MERCEDES-BENZ GLE70,6%
SKODA KODIAQ70,6%
SSANGYONG TIVOLI GRAND70,6%
BMW SERIA 760,5%
BMW X160,5%
HYUNDAI I2060,5%
MERCEDES-BENZ CLA60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S60,5%
SKODA KAROQ60,5%
TOYOTA YARIS60,5%
AUDI A550,4%
AUDI Q550,4%
BMW SERIA 450,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,4%
OPEL CORSA50,4%
OPEL INSIGNIA50,4%
OPEL MOKKA50,4%
SEAT ALTEA50,4%
SSANGYONG KORANDO50,4%
SUZUKI SWIFT50,4%
VOLKSWAGEN CC50,4%
VOLKSWAGEN POLO50,4%
VOLVO XC9050,4%
BMW X640,4%
CITROEN C440,4%
LEXUS RX40,4%
MAZDA 640,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
OPEL VIVARO40,4%
RENAULT ARKANA40,4%
RENAULT AUSTRAL40,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
SEAT IBIZA40,4%
SSANGYONG TIVOLI40,4%
SUZUKI S-CROSS40,4%
VOLKSWAGEN EOS40,4%
VOLKSWAGEN TAIGO40,4%
BMW X430,3%
BMW X530,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
CUPRA FORMENTOR30,3%
DACIA LODGY30,3%
FORD MONDEO30,3%
FORD TRANSIT30,3%
HONDA CIVIC30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MG ZS30,3%
OPEL MERIVA30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 20830,3%
PEUGEOT 40730,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
SEAT LEON30,3%
SKODA RAPID30,3%
TESLA MODEL 330,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO V5030,3%
AUDI A820,2%
BMW SERIA 220,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C520,2%
DACIA JOGGER20,2%
DS DS720,2%
FORD FIESTA20,2%
FORD GALAXY20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI I1020,2%
KIA CEED20,2%
KIA XCEED20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ SLK20,2%
MG HS20,2%
MITSUBISHI SPACE STAR20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 40820,2%
RENAULT CLIO20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT MASTER20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SEAT ARONA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA ENYAQ20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
SUZUKI SWACE20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA AYGO X20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV42738,0%
Compacte (C)22720,2%
Medii (D)14713,1%
Mici (B)11510,2%
Mari și de lux (E)847,5%
Monovolume (MPV)756,7%
Mini (A)191,7%
Neclasificate121,1%
Sport121,1%
Utilitare60,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare71163,3%
Noi41336,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină50845,2%
Hibrid28925,7%
Benzină27024,0%
GPL322,8%
Electric252,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică92882,6%
Companie19617,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break45440,4%
Berlină cu hayon23420,8%
Berlină22620,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18116,1%
Cabriolet151,3%
Cupeu141,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18516,5%
75-109 kW42637,9%
110-149 kW36932,8%
150-219 kW756,7%
220 kW și peste443,9%
Necompletat252,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11210,0%
1000-1399 cmc14212,6%
1400-1599 cmc25823,0%
1600-1999 cmc44539,6%
2000-2999 cmc12711,3%
3000 cmc și peste151,3%
Necompletat252,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN54423,0%
BMW23710,0%
SKODA1978,3%
AUDI1898,0%
MERCEDES-BENZ1737,3%
DACIA1606,8%
FORD1536,5%
OPEL1215,1%
RENAULT843,5%
SEAT642,7%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT632,7%
HYUNDAI532,2%
TOYOTA451,9%
MAZDA281,2%
KIA251,1%
LAND ROVER251,1%
CITROEN241,0%
DAEWOO220,9%
VOLVO220,9%
NISSAN210,9%
FIAT200,8%
CHEVROLET150,6%
HONDA100,4%
PORSCHE100,4%
SMART100,4%
SUZUKI90,4%
JEEP70,3%
MINI70,3%
MITSUBISHI70,3%
SAAB50,2%
ALFA ROMEO40,2%
JAGUAR40,2%
CHRYSLER20,1%
SSANGYONG20,1%
SUBARU20,1%
AB10,0%
BENTLEY10,0%
INFINITI10,0%
LADA10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare39089,9%
Export4410,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7918,2%
OPEL5612,9%
VOLKSWAGEN439,9%
DAEWOO409,2%
FORD347,8%
RENAULT337,6%
SKODA255,8%
PEUGEOT184,1%
BMW143,2%
MERCEDES-BENZ143,2%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI133,0%
CHEVROLET122,8%
CITROEN81,8%
FIAT81,8%
SEAT81,8%
HYUNDAI71,6%
HONDA20,5%
JEEP20,5%
KIA20,5%
MAZDA20,5%
NISSAN20,5%
SAAB20,5%
SMART20,5%
TOYOTA20,5%
ALFA ROMEO10,2%
CHRYSLER10,2%
MITSUBISHI10,2%
ROLLS-ROYCE10,2%
SUZUKI10,2%
VOLVO10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.