Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, aprilie 2024

Noi70+29,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare582+42,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări680+16,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri103

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 13 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 45 rulate, prima înmatriculare2007: 44 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 48 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 33 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 47 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 22 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000013
200007
200105
2002011
2003011
2004023
2005026
2006045
2007044
2008046
2009026
2010051
2011048
2012031
2013033
2014028
2015018
2016022
2017019
2018030
2019023
202007
202107
202212
2023476
2024220

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14021,5%
AUDI6610,1%
BMW6510,0%
DACIA619,4%
FORD446,7%
MERCEDES-BENZ396,0%
SKODA345,2%
RENAULT203,1%
OPEL172,6%
HYUNDAI162,5%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT152,3%
SUZUKI142,1%
MITSUBISHI132,0%
VOLVO132,0%
NISSAN121,8%
PEUGEOT111,7%
MAZDA101,5%
TOYOTA101,5%
KIA71,1%
LAND ROVER71,1%
TESLA71,1%
CITROEN50,8%
CHEVROLET40,6%
JAGUAR30,5%
MG30,5%
MINI30,5%
ALFA ROMEO20,3%
DAIHATSU20,3%
FIAT20,3%
JEEP20,3%
DS10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
PORSCHE10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF375,7%
VOLKSWAGEN PASSAT375,7%
AUDI A4335,1%
DACIA DUSTER233,5%
BMW SERIA 5162,5%
BMW SERIA 3152,3%
DACIA SPRING152,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN142,2%
FORD FOCUS132,0%
SKODA OCTAVIA132,0%
Toate (190)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO121,8%
BMW X3111,7%
VOLKSWAGEN CADDY111,7%
NISSAN QASHQAI101,5%
AUDI A691,4%
DACIA LOGAN91,4%
AUDI Q581,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,2%
RENAULT MEGANE81,2%
VOLKSWAGEN TOURAN81,2%
BMW SERIA 171,1%
FORD FIESTA71,1%
FORD KUGA71,1%
MITSUBISHI SPACE STAR71,1%
SEAT IBIZA71,1%
SKODA FABIA71,1%
HYUNDAI TUCSON60,9%
KIA SPORTAGE60,9%
OPEL ASTRA60,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,9%
VOLVO XC6060,9%
LAND ROVER FREELANDER50,8%
SKODA KODIAQ50,8%
VOLKSWAGEN POLO50,8%
AUDI A340,6%
AUDI A540,6%
BMW X140,6%
BMW X540,6%
FORD C-MAX40,6%
MERCEDES-BENZ VITO40,6%
SUZUKI GRAND VITARA40,6%
TESLA MODEL 340,6%
VOLKSWAGEN SHARAN40,6%
AUDI Q330,5%
BMW X430,5%
CHEVROLET CAPTIVA30,5%
HYUNDAI KONA30,5%
MAZDA CX-530,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,5%
MG ZS30,5%
OPEL CORSA30,5%
PEUGEOT 20630,5%
RENAULT ESPACE30,5%
SEAT ALTEA30,5%
SEAT LEON30,5%
SKODA KAROQ30,5%
SKODA SUPERB30,5%
SUZUKI SX430,5%
SUZUKI VITARA30,5%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
FORD MONDEO20,3%
FORD PUMA20,3%
FORD S-MAX20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ CLK20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MINI COOPER20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
MITSUBISHI COLT20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 30820,3%
RENAULT CLIO20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TESLA MODEL Y20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A810,2%
AUDI E-TRON10,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
BMW M810,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X610,2%
BMW XM10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DAIHATSU ROCKY10,2%
DAIHATSU SIRION10,2%
DS DS710,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TOURNEO COURIER10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
KIA RIO10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LEXUS UX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19730,2%
Compacte (C)11918,3%
Medii (D)11717,9%
Mici (B)7311,2%
Monovolume (MPV)6910,6%
Mari și de lux (E)345,2%
Mini (A)243,7%
Sport91,4%
Utilitare71,1%
Neclasificate30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58289,3%
Noi7010,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47072,1%
Benzină12318,9%
Hibrid304,6%
Electric264,0%
GPL30,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55284,7%
Companie10015,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31247,9%
Berlină cu hayon12218,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11818,1%
Berlină8212,6%
Cabriolet91,4%
Cupeu91,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11417,5%
75-109 kW29745,6%
110-149 kW16525,3%
150-219 kW385,8%
220 kW și peste121,8%
Necompletat264,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc213,2%
1000-1399 cmc578,7%
1400-1599 cmc13320,4%
1600-1999 cmc32850,3%
2000-2999 cmc8112,4%
3000 cmc și peste60,9%
Necompletat264,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17125,1%
BMW7711,3%
AUDI7310,7%
FORD568,2%
DACIA416,0%
MERCEDES-BENZ395,7%
SKODA334,9%
OPEL253,7%
RENAULT233,4%
SUZUKI213,1%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT162,4%
HYUNDAI121,8%
VOLVO111,6%
TOYOTA91,3%
SEAT81,2%
NISSAN71,0%
KIA60,9%
MAZDA60,9%
DAIHATSU50,7%
CHEVROLET40,6%
FIAT40,6%
MITSUBISHI40,6%
PORSCHE40,6%
CITROEN30,4%
JEEP30,4%
MINI30,4%
SMART30,4%
LAND ROVER20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
DODGE10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7976,7%
Export2423,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3231,1%
FORD1918,4%
AUDI1110,7%
BMW76,8%
MERCEDES-BENZ76,8%
CITROEN54,9%
OPEL54,9%
RENAULT54,9%
SKODA32,9%
DACIA21,9%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT21,9%
TOYOTA21,9%
CHEVROLET11,0%
MAZDA11,0%
MITSUBISHI11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.