Înmatriculări în județul Sibiu, aprilie 2024

Noi173+55,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare792+41,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.343+28,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri248

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 131 noinov 24: 803 rulate, prima înmatricularedec 24: 113 noidec 24: 813 rulate, prima înmatriculareian 25: 131 noiian 25: 730 rulate, prima înmatricularefeb 25: 104 noifeb 25: 913 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 885 rulate, prima înmatriculareapr 25: 87 noiapr 25: 884 rulate, prima înmatricularemai 25: 94 noimai 25: 868 rulate, prima înmatriculareiun 25: 103 noiiun 25: 829 rulate, prima înmatriculareiul 25: 188 noiiul 25: 926 rulate, prima înmatriculareaug 25: 217 noiaug 25: 726 rulate, prima înmatricularesep 25: 220 noisep 25: 872 rulate, prima înmatriculareoct 25: 142 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 165 noinov 25: 937 rulate, prima înmatricularedec 25: 253 noidec 25: 822 rulate, prima înmatriculareian 26: 78 noiian 26: 779 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 931 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 905 rulate, prima înmatriculareapr 26: 120 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 746 rulate, prima înmatriculareiun 26: 186 noiiun 26: 783 rulate, prima înmatriculareiul 26: 107 noiiul 26: 739 rulate, prima înmatriculareaug 26: 108 noiaug 26: 710 rulate, prima înmatricularesep 26: 144 noisep 26: 712 rulate, prima înmatriculareoct 26: 189 noioct 26: 746 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24131803
dec 24113813
ian 25131730
feb 25104913
mar 2583885
apr 2587884
mai 2594868
iun 25103829
iul 25188926
aug 25217726
sep 25220872
oct 25142955
nov 25165937
dec 25253822
ian 2678779
feb 2698931
mar 26109905
apr 26120764
mai 26132746
iun 26186783
iul 26107739
aug 26108710
sep 26144712
oct 26189746

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 9 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 15 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 44 rulate, prima înmatriculare2007: 48 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 48 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 55 rulate, prima înmatriculare2013: 54 rulate, prima înmatriculare2014: 44 rulate, prima înmatriculare2015: 45 rulate, prima înmatriculare2016: 31 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 55 rulate, prima înmatriculare2020: 43 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 99 noi2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 72 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200009
200003
200106
2002015
2003020
2004021
2005035
2006044
2007048
2008038
2009048
2010033
2011049
2012055
2013054
2014044
2015045
2016031
2017025
2018031
2019055
2020043
2021019
2022213
2023998
2024720

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14014,5%
DACIA9710,1%
AUDI959,8%
BMW939,6%
MERCEDES-BENZ656,7%
OPEL515,3%
HYUNDAI474,9%
FORD444,6%
RENAULT424,4%
SKODA414,2%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI353,6%
VOLVO323,3%
TOYOTA272,8%
PEUGEOT202,1%
MAZDA181,9%
CITROEN161,7%
SEAT161,7%
NISSAN151,6%
MITSUBISHI141,5%
KIA111,1%
FIAT50,5%
LAND ROVER50,5%
TESLA50,5%
CHEVROLET40,4%
MG40,4%
ALFA ROMEO30,3%
HONDA30,3%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
SSANGYONG20,2%
SUBARU20,2%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
MINI10,1%
PONTIAC10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF424,4%
AUDI A4414,3%
DACIA SANDERO313,2%
DACIA LOGAN282,9%
VOLKSWAGEN PASSAT282,9%
DACIA DUSTER252,6%
BMW SERIA 3212,2%
SKODA OCTAVIA202,1%
OPEL ASTRA171,8%
VOLKSWAGEN POLO171,8%
Toate (232)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL CORSA161,7%
BMW SERIA 5151,6%
BMW X3151,6%
AUDI A6141,5%
HYUNDAI I30141,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,4%
VOLKSWAGEN TOURAN131,4%
VOLVO XC60131,4%
FORD FOCUS121,2%
FORD KUGA121,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,2%
AUDI A3111,1%
SUZUKI GRAND VITARA111,1%
BMW SERIA 1101,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A101,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,0%
AUDI Q590,9%
BMW X190,9%
SUZUKI VITARA90,9%
DACIA SPRING80,8%
MITSUBISHI ASX80,8%
RENAULT CLIO80,8%
HYUNDAI BAYON70,7%
RENAULT SCENIC70,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,7%
AUDI A560,6%
AUDI Q360,6%
FORD PUMA60,6%
HYUNDAI ELANTRA60,6%
HYUNDAI TUCSON60,6%
NISSAN QASHQAI60,6%
RENAULT MEGANE60,6%
SEAT IBIZA60,6%
SEAT LEON60,6%
SKODA FABIA60,6%
SKODA KODIAQ60,6%
TOYOTA C-HR60,6%
BMW X550,5%
KIA SPORTAGE50,5%
MAZDA 650,5%
MERCEDES-BENZ GLC50,5%
PEUGEOT 20750,5%
RENAULT KOLEOS50,5%
SKODA KAROQ50,5%
SUZUKI SWIFT50,5%
SUZUKI SX450,5%
TOYOTA COROLLA50,5%
TOYOTA RAV450,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,5%
VOLVO V4050,5%
VOLVO XC4050,5%
FORD FIESTA40,4%
HYUNDAI I2040,4%
MAZDA 340,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ CLA40,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
OPEL INSIGNIA40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
BMW X430,3%
BMW X630,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
FORD MONDEO30,3%
HYUNDAI I1030,3%
KIA CEED30,3%
KIA XCEED30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
OPEL ANTARA30,3%
OPEL CROSSLAND30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 20630,3%
PEUGEOT 30830,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SKODA SUPERB30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
VOLVO XC9030,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI A120,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 620,2%
BMW X720,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
DACIA JOGGER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD GALAXY20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MG ZS20,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL COMBO20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI RS Q310,1%
BMW I810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X210,1%
CHEVROLET LACETTI10,1%
CHEVROLET NUBIRA10,1%
CHRYSLER STRATUS10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN JUMPER10,1%
CITROEN XANTIA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31632,7%
Compacte (C)20521,2%
Mici (B)14515,0%
Medii (D)13814,3%
Monovolume (MPV)707,3%
Mari și de lux (E)535,5%
Mini (A)192,0%
Utilitare70,7%
Neclasificate60,6%
Sport60,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare79282,1%
Noi17317,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51253,1%
Benzină30131,2%
Hibrid10911,3%
GPL232,4%
Electric202,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică82285,2%
Companie14314,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break44746,3%
Berlină cu hayon22923,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15015,5%
Berlină12112,5%
Cupeu131,3%
Cabriolet50,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20020,7%
75-109 kW39440,8%
110-149 kW28229,2%
150-219 kW555,7%
220 kW și peste131,3%
Necompletat212,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc737,6%
1000-1399 cmc14715,2%
1400-1599 cmc20020,7%
1600-1999 cmc41943,4%
2000-2999 cmc10310,7%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat202,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29722,1%
DACIA1299,6%
BMW1208,9%
AUDI1128,3%
SKODA1057,8%
OPEL886,6%
MERCEDES-BENZ806,0%
FORD745,5%
RENAULT523,9%
HYUNDAI362,7%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA302,2%
SEAT261,9%
PEUGEOT251,9%
SUZUKI201,5%
NISSAN171,3%
FIAT151,1%
VOLVO141,0%
LAND ROVER110,8%
MITSUBISHI110,8%
CITROEN100,7%
KIA90,7%
MAZDA80,6%
CHEVROLET70,5%
JEEP70,5%
HONDA50,4%
MINI50,4%
SMART40,3%
DAEWOO30,2%
PORSCHE30,2%
SUBARU30,2%
ALFA ROMEO20,1%
DAIHATSU20,1%
DODGE20,1%
TESLA20,1%
CHRYSLER10,1%
HUMMER10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
ROVER10,1%
SANTANA10,1%
SCHMITZ CARGOBULL10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare22791,5%
Export208,1%
Înmatriculat pentru export10,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5120,6%
OPEL3915,7%
FORD2710,9%
DACIA2510,1%
RENAULT135,2%
FIAT124,8%
SKODA124,8%
AUDI114,4%
BMW114,4%
DAEWOO104,0%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ72,8%
CITROEN41,6%
PEUGEOT41,6%
SEAT41,6%
CHEVROLET31,2%
HYUNDAI31,2%
MAZDA20,8%
TOYOTA20,8%
VOLVO20,8%
DAIHATSU10,4%
KIA10,4%
MITSUBISHI10,4%
NISSAN10,4%
SMART10,4%
TATA10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.