Înmatriculări în județul Galați, aprilie 2024

Noi178+89,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare607+18,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.325+16,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri231

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 26 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 37 rulate, prima înmatriculare2011: 63 rulate, prima înmatriculare2012: 46 rulate, prima înmatriculare2013: 29 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 48 rulate, prima înmatriculare2016: 44 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 45 rulate, prima înmatriculare2020: 32 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 101 noi2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 76 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200001
200101
200206
200309
2004010
2005013
2006023
2007025
2008026
2009039
2010037
2011063
2012046
2013029
2014028
2015048
2016044
2017023
2018036
2019045
2020032
202107
202214
20231017
2024760

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14218,1%
DACIA8510,8%
BMW708,9%
AUDI607,6%
FORD587,4%
RENAULT587,4%
MERCEDES-BENZ465,9%
SKODA415,2%
HYUNDAI324,1%
TOYOTA303,8%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN243,1%
OPEL243,1%
PEUGEOT162,0%
VOLVO162,0%
KIA151,9%
MAZDA111,4%
SUZUKI91,1%
SEAT81,0%
MITSUBISHI70,9%
FIAT60,8%
SSANGYONG40,5%
CHEVROLET30,4%
CITROEN30,4%
PORSCHE30,4%
HONDA20,3%
JEEP20,3%
TESLA20,3%
ALFA ROMEO10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
LAND ROVER10,1%
MG10,1%
MINI10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT415,2%
VOLKSWAGEN GOLF384,8%
DACIA DUSTER324,1%
FORD FOCUS253,2%
DACIA LOGAN212,7%
AUDI A6172,2%
BMW SERIA 3162,0%
BMW X3151,9%
VOLKSWAGEN TOURAN151,9%
RENAULT MEGANE141,8%
Toate (187)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4131,7%
BMW SERIA 5131,7%
DACIA SANDERO131,7%
FORD PUMA131,7%
NISSAN QASHQAI131,7%
SKODA OCTAVIA131,7%
SKODA SUPERB131,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,7%
DACIA SPRING121,5%
TOYOTA COROLLA121,5%
RENAULT KADJAR111,4%
HYUNDAI TUCSON101,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,3%
VOLVO XC60101,3%
AUDI Q591,1%
AUDI A381,0%
FORD KUGA81,0%
KIA SPORTAGE81,0%
RENAULT LAGUNA81,0%
OPEL ASTRA70,9%
SEAT LEON70,9%
VOLKSWAGEN POLO70,9%
RENAULT CLIO60,8%
SKODA FABIA60,8%
SKODA KAROQ60,8%
TOYOTA C-HR60,8%
AUDI A550,6%
BMW X150,6%
HYUNDAI I2050,6%
MERCEDES-BENZ GLE50,6%
OPEL CORSA50,6%
RENAULT SCENIC50,6%
TOYOTA RAV450,6%
VOLKSWAGEN CC50,6%
AUDI A740,5%
BMW SERIA 140,5%
HYUNDAI I3040,5%
MAZDA 340,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
PEUGEOT 300840,5%
RENAULT TALISMAN40,5%
VOLKSWAGEN ARTEON40,5%
BMW SERIA 230,4%
BMW X430,4%
BMW X530,4%
DACIA LODGY30,4%
FIAT PUNTO30,4%
FORD MONDEO30,4%
HYUNDAI BAYON30,4%
HYUNDAI ELANTRA30,4%
KIA XCEED30,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ GLA30,4%
MITSUBISHI COLT30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
OPEL ZAFIRA TOURER30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA YARIS CROSS30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
AUDI SQ820,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X620,3%
DACIA DOKKER20,3%
DACIA JOGGER20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD FIESTA20,3%
HONDA HR-V20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI KONA20,3%
JEEP COMPASS20,3%
KIA STONIC20,3%
MAZDA CX-3020,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLB20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 30820,3%
PEUGEOT 40720,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
SUZUKI SX420,3%
TESLA MODEL Y20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI Q310,1%
AUDI TT10,1%
BMW M810,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
DODGE CALIBER10,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT CROMA10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
HYUNDAI SONATA10,1%
JAGUAR XF10,1%
KIA CEED10,1%
KIA CERATO10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA CX-6010,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ EQS10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ SLK10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MG ZS10,1%
MINI MINI10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27434,9%
Compacte (C)17021,7%
Medii (D)12616,1%
Mici (B)8210,4%
Monovolume (MPV)546,9%
Mari și de lux (E)506,4%
Mini (A)162,0%
Sport81,0%
Utilitare30,4%
Neclasificate20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare60777,3%
Noi17822,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46959,7%
Benzină16320,8%
Hibrid11314,4%
GPL222,8%
Electric182,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică71190,6%
Companie749,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34143,4%
Berlină cu hayon15519,7%
Berlină14518,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13216,8%
Cupeu81,0%
Cabriolet40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13016,6%
75-109 kW32941,9%
110-149 kW25132,0%
150-219 kW435,5%
220 kW și peste141,8%
Necompletat182,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc627,9%
1000-1399 cmc8510,8%
1400-1599 cmc21527,4%
1600-1999 cmc32741,7%
2000-2999 cmc688,7%
3000 cmc și peste101,3%
Necompletat182,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27420,7%
DACIA17313,1%
BMW1239,3%
FORD1199,0%
AUDI997,5%
OPEL896,7%
SKODA806,0%
MERCEDES-BENZ644,8%
RENAULT604,5%
PEUGEOT282,1%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA221,7%
HYUNDAI211,6%
KIA191,4%
SEAT181,4%
NISSAN161,2%
VOLVO161,2%
CITROEN120,9%
FIAT120,9%
MAZDA120,9%
LAND ROVER100,8%
MITSUBISHI70,5%
CHEVROLET60,5%
HONDA50,4%
JEEP50,4%
MINI50,4%
SUZUKI50,4%
JAGUAR40,3%
SMART40,3%
ALFA ROMEO30,2%
DAEWOO30,2%
PORSCHE20,2%
SSANGYONG20,2%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
HUMMER10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare19283,1%
Export3816,5%
Înmatriculat pentru export10,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5122,1%
VOLKSWAGEN3515,2%
OPEL219,1%
FORD208,7%
RENAULT146,1%
DAEWOO114,8%
MERCEDES-BENZ114,8%
AUDI93,9%
FIAT93,9%
BMW73,0%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA73,0%
CHEVROLET62,6%
SEAT62,6%
ALFA ROMEO31,3%
PEUGEOT31,3%
CITROEN20,9%
KIA20,9%
MAZDA20,9%
MITSUBISHI20,9%
ROVER20,9%
CHRYSLER10,4%
GAZ10,4%
JEEP10,4%
LAND ROVER10,4%
NISSAN10,4%
SUZUKI10,4%
TOYOTA10,4%
VAUXHALL10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.