Înmatriculări în județul Teleorman, aprilie 2024

Noi48+6,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare234+44,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări926+34,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri117

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 45 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 46 noidec 24: 273 rulate, prima înmatriculareian 25: 84 noiian 25: 261 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 234 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 304 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 347 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 221 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 260 rulate, prima înmatriculareiul 25: 60 noiiul 25: 329 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 269 rulate, prima înmatricularesep 25: 72 noisep 25: 308 rulate, prima înmatriculareoct 25: 44 noioct 25: 341 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 291 rulate, prima înmatricularedec 25: 98 noidec 25: 257 rulate, prima înmatriculareian 26: 28 noiian 26: 230 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 265 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 286 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 211 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 219 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 noiiun 26: 212 rulate, prima înmatriculareiul 26: 32 noiiul 26: 235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 42 noiaug 26: 244 rulate, prima înmatricularesep 26: 36 noisep 26: 248 rulate, prima înmatriculareoct 26: 46 noioct 26: 235 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445276
dec 2446273
ian 2584261
feb 2566234
mar 2534304
apr 2533347
mai 2524221
iun 2524260
iul 2560329
aug 2571269
sep 2572308
oct 2544341
nov 2556291
dec 2598257
ian 2628230
feb 2625265
mar 2633286
apr 2635211
mai 2635219
iun 2637212
iul 2632235
aug 2642244
sep 2636248
oct 2646235

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 13 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 9 rulate, prima înmatriculare2011: 13 rulate, prima înmatriculare2012: 19 rulate, prima înmatriculare2013: 14 rulate, prima înmatriculare2014: 17 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 15 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 33 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200001
200100
200204
200303
200407
2005012
200609
2007025
2008013
2009014
201009
2011013
2012019
2013014
2014017
2015011
2016010
2017012
2018011
2019011
2020011
202104
202201
2023152
2024330

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4716,7%
VOLKSWAGEN4616,3%
BMW3311,7%
RENAULT248,5%
SKODA217,4%
AUDI186,4%
MERCEDES-BENZ165,7%
FORD113,9%
OPEL93,2%
MAZDA72,5%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN62,1%
LAND ROVER62,1%
SUZUKI51,8%
NISSAN41,4%
PEUGEOT41,4%
SEAT41,4%
HYUNDAI31,1%
KIA31,1%
TOYOTA31,1%
TESLA20,7%
VOLVO20,7%
ALFA ROMEO10,4%
CHEVROLET10,4%
DAIHATSU10,4%
HONDA10,4%
JEEP10,4%
LEXUS10,4%
PORSCHE10,4%
SMART10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN2810,0%
DACIA DUSTER113,9%
SKODA OCTAVIA113,9%
BMW SERIA 3103,6%
BMW SERIA 593,2%
RENAULT MEGANE93,2%
VOLKSWAGEN GOLF93,2%
VOLKSWAGEN PASSAT93,2%
VOLKSWAGEN TOURAN93,2%
AUDI A472,5%
Toate (123)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS62,2%
VOLKSWAGEN CC51,8%
BMW X341,4%
OPEL ASTRA41,4%
RENAULT CLIO41,4%
RENAULT LAGUNA41,4%
AUDI A631,1%
BMW X531,1%
DACIA SANDERO31,1%
OPEL CORSA31,1%
SKODA FABIA31,1%
SKODA SUPERB31,1%
AUDI A720,7%
AUDI Q520,7%
AUDI Q720,7%
BMW SERIA 120,7%
BMW X120,7%
CITROEN C420,7%
DACIA DOKKER20,7%
HYUNDAI TUCSON20,7%
MAZDA CX-520,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,7%
MERCEDES-BENZ CLS20,7%
NISSAN QASHQAI20,7%
RENAULT KADJAR20,7%
RENAULT TALISMAN20,7%
SKODA RAPID20,7%
SUZUKI SX420,7%
VOLKSWAGEN CADDY20,7%
VOLKSWAGEN SHARAN20,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN20,7%
VOLVO XC6020,7%
ALFA ROMEO BRERA10,4%
AUDI A510,4%
AUDI Q310,4%
BMW SERIA 710,4%
BMW X610,4%
CHEVROLET CAPTIVA10,4%
CITROEN C510,4%
CITROEN C810,4%
CITROEN DS510,4%
CITROEN XSARA PICASSO10,4%
DACIA JOGGER10,4%
DACIA LODGY10,4%
DACIA SPRING10,4%
DAIHATSU MATERIA10,4%
FORD C-MAX10,4%
FORD FUSION10,4%
FORD KUGA10,4%
FORD PUMA10,4%
FORD TRANSIT10,4%
HONDA CR-V10,4%
HYUNDAI BAYON10,4%
JEEP COMPASS10,4%
KIA CEED10,4%
KIA OPTIMA10,4%
KIA XCEED10,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,4%
LEXUS NX10,4%
MAZDA 210,4%
MAZDA 310,4%
MAZDA 510,4%
MAZDA CX-3010,4%
MAZDA MX-510,4%
MERCEDES-BENZ CLA10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,4%
MERCEDES-BENZ CLK10,4%
MERCEDES-BENZ GLB10,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MERCEDES-BENZ GLE10,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,4%
MERCEDES-BENZ VITO10,4%
NISSAN JUKE10,4%
NISSAN QASHQAI+210,4%
OPEL INSIGNIA10,4%
OPEL ZAFIRA10,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 30810,4%
PEUGEOT 400710,4%
PEUGEOT 50810,4%
PORSCHE CAYENNE10,4%
RENAULT ARKANA10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
RENAULT TRAFIC10,4%
SEAT ALHAMBRA10,4%
SEAT EXEO10,4%
SEAT LEON10,4%
SEAT TOLEDO10,4%
SKODA KAROQ10,4%
SKODA KODIAQ10,4%
SMART FORFOUR10,4%
SUZUKI IGNIS10,4%
SUZUKI S-CROSS10,4%
SUZUKI VITARA10,4%
TESLA MODEL 310,4%
TESLA MODEL Y10,4%
TOYOTA CELICA10,4%
TOYOTA COROLLA10,4%
TOYOTA RAV410,4%
VOLKSWAGEN ARTEON10,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,4%
VOLKSWAGEN EOS10,4%
VOLKSWAGEN POLO10,4%
VOLKSWAGEN T-ROC10,4%
VOLKSWAGEN TAIGO10,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV7125,2%
Compacte (C)5218,4%
Medii (D)4917,4%
Mici (B)4817,0%
Monovolume (MPV)2910,3%
Mari și de lux (E)207,1%
Sport51,8%
Neclasificate31,1%
Mini (A)31,1%
Utilitare20,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare23483,0%
Noi4817,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină17762,8%
Benzină6021,3%
Hibrid238,2%
GPL186,4%
Electric31,1%
GNC/GNL10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică25490,1%
Companie289,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11440,4%
Berlină9031,9%
Berlină cu hayon3713,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3512,4%
Cabriolet31,1%
Cupeu31,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6222,0%
75-109 kW12845,4%
110-149 kW6523,0%
150-219 kW145,0%
220 kW și peste103,5%
Necompletat31,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2910,3%
1000-1399 cmc279,6%
1400-1599 cmc7125,2%
1600-1999 cmc11540,8%
2000-2999 cmc3612,8%
3000 cmc și peste10,4%
Necompletat31,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16317,6%
DACIA12913,9%
OPEL11612,5%
BMW10511,3%
FORD687,3%
AUDI646,9%
RENAULT555,9%
SKODA535,7%
MERCEDES-BENZ283,0%
PEUGEOT262,8%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT181,9%
HYUNDAI141,5%
CITROEN131,4%
CHEVROLET80,9%
FIAT80,9%
MAZDA60,6%
NISSAN60,6%
TOYOTA60,6%
VOLVO60,6%
DAEWOO40,4%
MINI40,4%
MITSUBISHI40,4%
KIA30,3%
LAND ROVER30,3%
SUZUKI30,3%
HONDA20,2%
JEEP20,2%
SMART20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
PORSCHE10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11598,3%
Export21,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2723,1%
OPEL2319,7%
DAEWOO1714,5%
FORD119,4%
VOLKSWAGEN119,4%
RENAULT65,1%
BMW43,4%
MERCEDES-BENZ32,6%
CITROEN21,7%
FIAT21,7%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OLTCIT21,7%
SEAT21,7%
SKODA21,7%
AUDI10,9%
KIA10,9%
LAND ROVER10,9%
MAZDA10,9%
PEUGEOT10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.