Înmatriculări în județul Sălaj, aprilie 2024

Noi26+52,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare499+26,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări498+29,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri94

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 49 rulate, prima înmatriculare2008: 45 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 48 rulate, prima înmatriculare2012: 28 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 17 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 8 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200007
200003
200103
200203
200306
2004010
2005021
2006032
2007049
2008045
2009040
2010047
2011048
2012028
2013025
2014022
2015018
2016021
2017014
2018013
2019019
2020012
202106
202215
2023172
202480

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12924,6%
BMW7113,5%
AUDI5710,9%
MERCEDES-BENZ315,9%
RENAULT244,6%
FORD234,4%
VOLVO234,4%
NISSAN224,2%
DACIA214,0%
SKODA173,2%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL163,0%
TOYOTA152,9%
MAZDA101,9%
SEAT101,9%
PEUGEOT81,5%
SUZUKI71,3%
HYUNDAI61,1%
CITROEN51,0%
KIA40,8%
MITSUBISHI40,8%
JEEP30,6%
MINI30,6%
PORSCHE30,6%
DS20,4%
FIAT20,4%
SMART20,4%
ALFA ROMEO10,2%
BENTLEY10,2%
CADILLAC10,2%
CHEVROLET10,2%
DAIHATSU10,2%
HONDA10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF316,0%
AUDI A4265,0%
VOLKSWAGEN PASSAT265,0%
BMW SERIA 5214,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN214,0%
BMW SERIA 3203,8%
NISSAN QASHQAI142,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E132,5%
VOLVO XC60132,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS122,3%
Toate (151)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO112,1%
AUDI Q5101,9%
FORD FOCUS101,9%
BMW X191,7%
OPEL ASTRA91,7%
BMW X381,5%
DACIA DUSTER81,5%
AUDI A671,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,3%
SKODA OCTAVIA71,3%
TOYOTA RAV471,3%
DACIA SANDERO61,2%
FORD KUGA61,2%
VOLKSWAGEN TOURAN61,2%
RENAULT SCENIC51,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG51,0%
AUDI Q340,8%
BMW SERIA 140,8%
BMW X540,8%
FORD MONDEO40,8%
MAZDA CX-740,8%
RENAULT KOLEOS40,8%
RENAULT MEGANE40,8%
VOLKSWAGEN CADDY40,8%
AUDI A330,6%
AUDI A530,6%
DACIA LOGAN30,6%
DACIA SPRING30,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
NISSAN QASHQAI+230,6%
PEUGEOT 300830,6%
PEUGEOT 50830,6%
RENAULT LAGUNA30,6%
SEAT IBIZA30,6%
SKODA KODIAQ30,6%
SKODA ROOMSTER30,6%
SUZUKI GRAND VITARA30,6%
TOYOTA C-HR30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
VOLVO XC9030,6%
BMW SERIA 720,4%
CITROEN C320,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MAZDA 620,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL MERIVA20,4%
OPEL MOKKA20,4%
PORSCHE CAYENNE20,4%
RENAULT CLIO20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
RENAULT KANGOO20,4%
SEAT ATECA20,4%
SEAT EXEO20,4%
SMART FORFOUR20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLVO V6020,4%
ALFA ROMEO 16610,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q710,2%
BENTLEY BENTAYGA10,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X610,2%
CADILLAC CTS10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C-ELYSEE10,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CITROEN C810,2%
DACIA JOGGER10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
DS DS410,2%
DS DS710,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT SEICENTO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD KA10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI H-110,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA STONIC10,2%
KIA XCEED10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-6010,2%
MAZDA MX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CITAN10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN PATROL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE 91110,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT LEON10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA FABIA10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SKODA YETI10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN LT10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO C3010,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO S8010,2%
VOLVO V4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18334,9%
Medii (D)10119,2%
Compacte (C)9217,5%
Monovolume (MPV)509,5%
Mari și de lux (E)468,8%
Mici (B)377,0%
Mini (A)81,5%
Neclasificate40,8%
Sport20,4%
Utilitare20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare49995,0%
Noi265,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40477,0%
Benzină8115,4%
Hibrid326,1%
Electric51,0%
GPL30,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică48592,4%
Companie397,4%
Persoană străină10,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27652,6%
Berlină8616,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8516,2%
Berlină cu hayon6913,1%
Cupeu51,0%
Cabriolet40,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6612,6%
75-109 kW23043,8%
110-149 kW17533,3%
150-219 kW448,4%
220 kW și peste51,0%
Necompletat51,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc81,5%
1000-1399 cmc377,0%
1400-1599 cmc12223,2%
1600-1999 cmc26951,2%
2000-2999 cmc8115,4%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat51,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16232,5%
AUDI5010,0%
BMW499,8%
DACIA316,2%
FORD316,2%
OPEL244,8%
MERCEDES-BENZ193,8%
SKODA173,4%
RENAULT153,0%
PEUGEOT122,4%
Toate (30)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI102,0%
SEAT102,0%
TOYOTA91,8%
NISSAN81,6%
SUZUKI81,6%
MITSUBISHI71,4%
VOLVO61,2%
LAND ROVER51,0%
MAZDA51,0%
CITROEN40,8%
KIA30,6%
CAMI20,4%
FIAT20,4%
PORSCHE20,4%
SMART20,4%
ALFA ROMEO10,2%
DAIHATSU10,2%
HONDA10,2%
MINI10,2%
SUBARU10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8287,2%
Export1212,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2425,5%
DACIA1617,0%
FORD1111,7%
OPEL88,5%
BMW66,4%
RENAULT55,3%
AUDI44,3%
FIAT33,2%
MERCEDES-BENZ33,2%
SEAT33,2%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI22,1%
PEUGEOT22,1%
CHRYSLER11,1%
JEEP11,1%
MAZDA11,1%
PORSCHE11,1%
SKODA11,1%
TOYOTA11,1%
VOLVO11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.