Înmatriculări în județul Ilfov, aprilie 2024

Noi602+36,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare780+61,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.418+29,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri293

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 1 noi2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 18 rulate, prima înmatriculare2007: 21 rulate, prima înmatriculare2008: 16 rulate, prima înmatriculare2009: 42 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 48 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 50 rulate, prima înmatriculare2015: 47 rulate, prima înmatriculare2016: 46 rulate, prima înmatriculare2017: 49 rulate, prima înmatriculare2018: 91 rulate, prima înmatriculare2019: 92 rulate, prima înmatriculare2020: 59 rulate, prima înmatriculare2021: 24 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 21 rulate, prima înmatriculare2023: 319 noi2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 279 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200000
200101
200201
200304
200406
2005111
2006018
2007021
2008016
2009042
2010033
2011048
2012038
2013042
2014050
2015047
2016046
2017049
2018091
2019092
2020059
2021024
2022321
202331913
20242791

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA24017,4%
RENAULT14810,7%
VOLKSWAGEN1218,8%
BMW1188,5%
MERCEDES-BENZ886,4%
SKODA775,6%
AUDI735,3%
FORD695,0%
TOYOTA543,9%
KIA493,5%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI413,0%
OPEL352,5%
PEUGEOT282,0%
SUZUKI282,0%
NISSAN272,0%
VOLVO221,6%
TESLA181,3%
MAZDA151,1%
SEAT151,1%
CITROEN110,8%
SSANGYONG110,8%
HONDA100,7%
PORSCHE100,7%
LAND ROVER90,7%
CUPRA80,6%
FIAT80,6%
JEEP80,6%
ALFA ROMEO50,4%
JAGUAR50,4%
LEXUS50,4%
MITSUBISHI50,4%
MINI40,3%
DS30,2%
MG30,2%
CADILLAC20,1%
CHEVROLET20,1%
LAMBORGHINI20,1%
BENTLEY10,1%
DODGE10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SMART10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN1057,6%
DACIA DUSTER785,7%
SKODA OCTAVIA352,5%
VOLKSWAGEN PASSAT352,5%
RENAULT CLIO342,5%
RENAULT MEGANE312,3%
BMW SERIA 5292,1%
DACIA SANDERO261,9%
VOLKSWAGEN GOLF251,8%
RENAULT ARKANA241,7%
Toate (269)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3211,5%
FORD PUMA211,5%
KIA CEED201,5%
KIA SPORTAGE191,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E191,4%
OPEL ASTRA191,4%
DACIA JOGGER181,3%
NISSAN QASHQAI181,3%
TESLA MODEL 3161,2%
AUDI A6151,1%
AUDI A4141,0%
FORD KUGA141,0%
TOYOTA RAV4141,0%
AUDI A3130,9%
RENAULT AUSTRAL130,9%
HYUNDAI TUCSON120,9%
SKODA FABIA120,9%
TOYOTA C-HR120,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN120,9%
FORD FOCUS110,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C110,8%
RENAULT TALISMAN110,8%
TOYOTA COROLLA110,8%
BMW X5100,7%
SUZUKI VITARA100,7%
BMW X390,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A90,7%
SKODA KODIAQ90,7%
SUZUKI SX490,7%
AUDI Q580,6%
BMW SERIA 180,6%
MERCEDES-BENZ GLC80,6%
BMW SERIA 770,5%
CUPRA FORMENTOR70,5%
HYUNDAI KONA70,5%
PEUGEOT 30870,5%
SSANGYONG KORANDO70,5%
BMW X160,4%
BMW X660,4%
DACIA LODGY60,4%
JEEP COMPASS60,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V60,4%
PEUGEOT 50860,4%
RENAULT LAGUNA60,4%
RENAULT ZOE60,4%
TOYOTA YARIS CROSS60,4%
VOLKSWAGEN CADDY60,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS60,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,4%
VOLKSWAGEN TOURAN60,4%
DACIA SPRING50,4%
FIAT 50050,4%
FORD MONDEO50,4%
HYUNDAI ELANTRA50,4%
MAZDA CX-550,4%
MERCEDES-BENZ CLA50,4%
OPEL CORSA50,4%
PEUGEOT 300850,4%
RENAULT CAPTUR50,4%
RENAULT TRAFIC50,4%
SKODA KAROQ50,4%
SKODA RAPID50,4%
AUDI A540,3%
AUDI Q740,3%
BMW SERIA 240,3%
BMW SERIA 440,3%
BMW X440,3%
CITROEN C440,3%
HYUNDAI I3040,3%
MAZDA CX-3040,3%
MERCEDES-BENZ GLB40,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
PORSCHE CAYENNE40,3%
RENAULT KADJAR40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
SEAT ATECA40,3%
SKODA SCALA40,3%
SUZUKI SWACE40,3%
SUZUKI SWIFT40,3%
TOYOTA PRIUS40,3%
VOLKSWAGEN POLO40,3%
VOLVO XC4040,3%
AUDI A730,2%
FORD FIESTA30,2%
HONDA CIVIC30,2%
HONDA HR-V30,2%
HYUNDAI BAYON30,2%
HYUNDAI I1030,2%
HYUNDAI IONIQ30,2%
KIA NIRO30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,2%
LEXUS NX30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,2%
MERCEDES-BENZ GLE30,2%
MERCEDES-BENZ VITO30,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS30,2%
PEUGEOT 20830,2%
SEAT ALTEA30,2%
SKODA SUPERB30,2%
VOLKSWAGEN ID 330,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLVO S9030,2%
VOLVO V4030,2%
VOLVO XC6030,2%
VOLVO XC9030,2%
ALFA ROMEO 15920,1%
AUDI A820,1%
AUDI Q220,1%
AUDI Q320,1%
AUDI Q420,1%
CHEVROLET SPARK20,1%
CITROEN DS520,1%
DACIA DOKKER20,1%
FORD C-MAX20,1%
FORD EDGE20,1%
FORD GALAXY20,1%
FORD TRANSIT20,1%
HONDA CR-V20,1%
JAGUAR XF20,1%
KIA SORENTO20,1%
KIA SOUL20,1%
LAND ROVER FREELANDER20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER20,1%
MAZDA 220,1%
MAZDA 320,1%
MAZDA 620,1%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,1%
MERCEDES-BENZ EQB20,1%
MERCEDES-BENZ GLA20,1%
MG HS20,1%
MINI COOPER20,1%
NISSAN JUKE20,1%
NISSAN LEAF20,1%
NISSAN QASHQAI+220,1%
NISSAN X-TRAIL20,1%
OPEL INSIGNIA20,1%
OPEL MOKKA20,1%
PEUGEOT 200820,1%
PEUGEOT 20720,1%
PEUGEOT PARTNER20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV52638,1%
Compacte (C)25818,7%
Mici (B)22916,6%
Medii (D)14810,7%
Mari și de lux (E)916,6%
Monovolume (MPV)815,9%
Mini (A)181,3%
Sport151,1%
Neclasificate120,9%
Utilitare40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare78056,4%
Noi60243,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină54939,7%
Benzină37827,4%
Hibrid32923,8%
GPL715,1%
Electric554,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică82659,8%
Companie55640,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break59643,1%
Berlină28520,6%
Berlină cu hayon27019,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20114,5%
Cabriolet181,3%
Cupeu120,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW29921,6%
75-109 kW47534,4%
110-149 kW40129,0%
150-219 kW966,9%
220 kW și peste564,1%
Necompletat554,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc22416,2%
1000-1399 cmc16812,2%
1400-1599 cmc36626,5%
1600-1999 cmc40028,9%
2000-2999 cmc14710,6%
3000 cmc și peste221,6%
Necompletat554,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA36515,1%
VOLKSWAGEN33213,7%
BMW25310,5%
SKODA1948,0%
FORD1556,4%
MERCEDES-BENZ1506,2%
RENAULT1506,2%
OPEL1496,2%
AUDI1134,7%
TOYOTA592,4%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT512,1%
HYUNDAI502,1%
SEAT401,7%
FIAT381,6%
KIA341,4%
MAZDA331,4%
CITROEN251,0%
HONDA251,0%
NISSAN251,0%
VOLVO251,0%
LAND ROVER241,0%
SUZUKI200,8%
SMART180,7%
MINI150,6%
CHEVROLET140,6%
PORSCHE130,5%
MITSUBISHI120,5%
JEEP80,3%
LEXUS60,2%
SUBARU40,2%
ALFA ROMEO30,1%
DODGE20,1%
JAGUAR20,1%
BUICK10,0%
DAEWOO10,0%
INFINITI10,0%
IVECO10,0%
LUAZ10,0%
MCC10,0%
MICRO COMPACT CAR10,0%
SSANGYONG10,0%
TESLA10,0%
TRIUMPH10,0%
VAUXHALL10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare23780,9%
Export5619,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL4214,3%
DACIA4013,7%
VOLKSWAGEN3411,6%
FORD299,9%
RENAULT248,2%
MERCEDES-BENZ175,8%
BMW155,1%
DAEWOO113,8%
SKODA113,8%
CITROEN103,4%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT93,1%
PEUGEOT93,1%
AUDI82,7%
SEAT82,7%
HYUNDAI62,0%
CHEVROLET51,7%
TOYOTA31,0%
KIA20,7%
NISSAN20,7%
SUZUKI20,7%
ALFA ROMEO10,3%
CHRYSLER10,3%
LANCIA10,3%
LAND ROVER10,3%
MINI10,3%
TESLA10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.