Înmatriculări în județul Dâmbovița, aprilie 2024

Noi112+55,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare657+36,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.483+42,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri275

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 56 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 57 rulate, prima înmatriculare2012: 57 rulate, prima înmatriculare2013: 45 rulate, prima înmatriculare2014: 52 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 37 rulate, prima înmatriculare2019: 41 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 44 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 67 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200009
200000
200107
200207
200306
2004010
2005017
2006019
2007035
2008034
2009056
2010042
2011057
2012057
2013045
2014052
2015035
2016033
2017024
2018037
2019041
2020022
202106
202212
2023444
2024670

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16020,8%
DACIA9512,4%
BMW8110,5%
RENAULT648,3%
AUDI607,8%
SKODA486,2%
MERCEDES-BENZ455,9%
FORD364,7%
OPEL314,0%
NISSAN212,7%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT202,6%
PEUGEOT172,2%
HYUNDAI162,1%
VOLVO141,8%
KIA91,2%
SUZUKI81,0%
TOYOTA60,8%
FIAT40,5%
MG40,5%
ALFA ROMEO30,4%
CHEVROLET30,4%
CITROEN30,4%
LAND ROVER30,4%
MAZDA30,4%
PORSCHE30,4%
CUPRA20,3%
MINI20,3%
MITSUBISHI20,3%
SMART20,3%
SSANGYONG20,3%
DS10,1%
JEEP10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF496,4%
DACIA LOGAN435,6%
VOLKSWAGEN PASSAT425,5%
DACIA SANDERO263,4%
BMW SERIA 3253,3%
RENAULT MEGANE243,1%
SKODA OCTAVIA243,1%
AUDI A4212,7%
BMW SERIA 5212,7%
DACIA DUSTER212,7%
Toate (168)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI202,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN182,3%
RENAULT CLIO172,2%
FORD FOCUS131,7%
OPEL ASTRA131,7%
AUDI A5121,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,6%
VOLKSWAGEN POLO121,6%
AUDI A6111,4%
BMW SERIA 1111,4%
SKODA FABIA111,4%
VOLKSWAGEN CC111,4%
SEAT IBIZA91,2%
OPEL CORSA81,0%
AUDI A370,9%
FORD PUMA70,9%
HYUNDAI I3070,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,9%
RENAULT TALISMAN70,9%
SEAT LEON70,9%
BMW X160,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,8%
MERCEDES-BENZ GLC60,8%
VOLKSWAGEN TOURAN50,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,7%
BMW SERIA 740,5%
BMW X340,5%
FORD FIESTA40,5%
FORD KUGA40,5%
KIA SPORTAGE40,5%
MG ZS40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
RENAULT SCENIC40,5%
SKODA SUPERB40,5%
SUZUKI VITARA40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
AUDI A730,4%
BMW X630,4%
DACIA JOGGER30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
PEUGEOT 300830,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SKODA KAMIQ30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SUZUKI SWIFT30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO XC6030,4%
ALFA ROMEO 15920,3%
AUDI Q320,3%
AUDI Q520,3%
BMW SERIA 620,3%
BMW X520,3%
CUPRA FORMENTOR20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
KIA CEED20,3%
KIA XCEED20,3%
MAZDA CX-6020,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLK20,3%
MERCEDES-BENZ SLK20,3%
OPEL CROSSLAND20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT 30820,3%
PEUGEOT 40720,3%
PEUGEOT 50820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT AUSTRAL20,3%
SSANGYONG TORRES20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO S9020,3%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q810,1%
BMW I410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CHEVROLET LACETTI10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS310,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DS DS710,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IONIQ610,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI TUCSON10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA RIO10,1%
LAND ROVER DEFENDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
MAZDA 610,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MINI CLUBMAN10,1%
MINI COOPER10,1%
MITSUBISHI ASX10,1%
MITSUBISHI COLT10,1%
NISSAN PATROL10,1%
OPEL GRANDLAND10,1%
OPEL INSIGNIA10,1%
OPEL SIGNUM10,1%
OPEL VECTRA10,1%
OPEL VIVARO10,1%
OPEL ZAFIRA10,1%
PEUGEOT 10810,1%
PEUGEOT 20710,1%
PEUGEOT 40610,1%
PEUGEOT 60710,1%
RENAULT CAPTUR10,1%
RENAULT ESPACE10,1%
RENAULT TWINGO10,1%
SEAT ARONA10,1%
SKODA KAROQ10,1%
SKODA RAPID10,1%
SKODA SCALA10,1%
SMART EQ FORFOUR10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)19525,4%
SUV16821,8%
Medii (D)14919,4%
Mici (B)14518,9%
Mari și de lux (E)536,9%
Monovolume (MPV)425,5%
Mini (A)60,8%
Sport50,7%
Utilitare40,5%
Neclasificate20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare65785,4%
Noi11214,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45959,7%
Benzină21628,1%
Hibrid567,3%
GPL334,3%
Electric50,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică69790,6%
Companie729,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31641,1%
Berlină17022,1%
Berlină cu hayon16120,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11114,4%
Cupeu60,8%
Cabriolet50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18223,7%
75-109 kW34044,2%
110-149 kW18724,3%
150-219 kW425,5%
220 kW și peste131,7%
Necompletat50,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc739,5%
1000-1399 cmc10613,8%
1400-1599 cmc20827,0%
1600-1999 cmc31541,0%
2000-2999 cmc597,7%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat50,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27218,3%
DACIA18212,3%
OPEL16110,9%
BMW15410,4%
AUDI1087,3%
SKODA1057,1%
FORD1026,9%
RENAULT815,5%
MERCEDES-BENZ553,7%
SEAT402,7%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT362,4%
HYUNDAI231,6%
KIA151,0%
NISSAN151,0%
FIAT130,9%
TOYOTA130,9%
SUZUKI120,8%
CITROEN110,7%
LAND ROVER100,7%
CHEVROLET90,6%
MAZDA80,5%
MINI70,5%
SMART70,5%
DAEWOO60,4%
JEEP60,4%
VOLVO60,4%
HONDA40,3%
MITSUBISHI40,3%
JAGUAR30,2%
ALFA ROMEO20,1%
CHRYSLER20,1%
PORSCHE20,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
I M MIRSA10,1%
INFINITI10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare24689,5%
Export2910,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6523,6%
OPEL3914,2%
VOLKSWAGEN3312,0%
FORD2810,2%
RENAULT228,0%
DAEWOO186,5%
PEUGEOT145,1%
BMW103,6%
MERCEDES-BENZ82,9%
SKODA82,9%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI72,5%
HYUNDAI51,8%
CHEVROLET31,1%
NISSAN31,1%
MAZDA20,7%
SEAT20,7%
VOLVO20,7%
ALFA ROMEO10,4%
JAGUAR10,4%
KIA10,4%
ROVER10,4%
TALBOT10,4%
VAUXHALL10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.