Înmatriculări în județul Gorj, aprilie 2024

Noi96+65,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare568+36,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.041+23,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri140

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 65 noinov 24: 512 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 noidec 24: 591 rulate, prima înmatriculareian 25: 83 noiian 25: 555 rulate, prima înmatricularefeb 25: 86 noifeb 25: 684 rulate, prima înmatricularemar 25: 65 noimar 25: 704 rulate, prima înmatriculareapr 25: 58 noiapr 25: 641 rulate, prima înmatricularemai 25: 47 noimai 25: 588 rulate, prima înmatriculareiun 25: 61 noiiun 25: 585 rulate, prima înmatriculareiul 25: 108 noiiul 25: 573 rulate, prima înmatriculareaug 25: 90 noiaug 25: 496 rulate, prima înmatricularesep 25: 67 noisep 25: 533 rulate, prima înmatriculareoct 25: 68 noioct 25: 620 rulate, prima înmatricularenov 25: 83 noinov 25: 574 rulate, prima înmatricularedec 25: 134 noidec 25: 506 rulate, prima înmatriculareian 26: 34 noiian 26: 501 rulate, prima înmatricularefeb 26: 34 noifeb 26: 608 rulate, prima înmatricularemar 26: 28 noimar 26: 574 rulate, prima înmatriculareapr 26: 38 noiapr 26: 460 rulate, prima înmatricularemai 26: 57 noimai 26: 403 rulate, prima înmatriculareiun 26: 105 noiiun 26: 456 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 444 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 431 rulate, prima înmatricularesep 26: 72 noisep 26: 503 rulate, prima înmatriculareoct 26: 92 noioct 26: 490 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2465512
dec 2467591
ian 2583555
feb 2586684
mar 2565704
apr 2558641
mai 2547588
iun 2561585
iul 25108573
aug 2590496
sep 2567533
oct 2568620
nov 2583574
dec 25134506
ian 2634501
feb 2634608
mar 2628574
apr 2638460
mai 2657403
iun 26105456
iul 2658444
aug 2650431
sep 2672503
oct 2692490

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 33 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 50 rulate, prima înmatriculare2011: 59 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 33 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 35 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 39 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 56 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200003
200100
200206
200305
2004013
2005023
2006030
2007033
2008033
2009041
2010050
2011059
2012049
2013038
2014033
2015025
2016023
2017016
2018025
2019035
2020011
202104
202216
2023393
2024560

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11817,8%
BMW10115,2%
DACIA8613,0%
AUDI497,4%
RENAULT456,8%
FORD335,0%
MERCEDES-BENZ274,1%
NISSAN253,8%
OPEL253,8%
SUZUKI213,2%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI203,0%
SKODA192,9%
PEUGEOT172,6%
VOLVO111,7%
KIA101,5%
TOYOTA101,5%
SEAT91,4%
MAZDA71,1%
FIAT50,8%
LAND ROVER40,6%
ALFA ROMEO30,5%
HONDA30,5%
MG30,5%
CHEVROLET20,3%
CITROEN20,3%
JAGUAR20,3%
MITSUBISHI20,3%
SMART20,3%
LEXUS10,2%
PORSCHE10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER355,3%
VOLKSWAGEN GOLF324,8%
BMW SERIA 5294,4%
BMW SERIA 3284,2%
DACIA LOGAN223,3%
VOLKSWAGEN PASSAT213,2%
DACIA SANDERO203,0%
RENAULT MEGANE203,0%
AUDI A4182,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN182,7%
Toate (174)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI162,4%
SUZUKI GRAND VITARA142,1%
VOLKSWAGEN POLO121,8%
BMW X1101,5%
OPEL ASTRA101,5%
BMW X391,4%
FORD KUGA91,4%
VOLKSWAGEN TOURAN91,4%
AUDI A681,2%
HYUNDAI I3081,2%
SKODA OCTAVIA81,2%
BMW SERIA 171,1%
FORD FIESTA71,1%
AUDI A360,9%
AUDI A560,9%
FORD FOCUS60,9%
RENAULT KADJAR60,9%
VOLVO XC6060,9%
DACIA SPRING50,8%
NISSAN JUKE50,8%
OPEL ZAFIRA50,8%
RENAULT CAPTUR50,8%
SKODA FABIA50,8%
VOLKSWAGEN CC50,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,8%
VOLKSWAGEN SHARAN50,8%
AUDI Q340,6%
AUDI Q540,6%
BMW X540,6%
FORD PUMA40,6%
MERCEDES-BENZ CLA40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,6%
OPEL CORSA40,6%
PEUGEOT 300840,6%
PEUGEOT 50840,6%
SEAT IBIZA40,6%
SEAT LEON40,6%
SUZUKI VITARA40,6%
FIAT PANDA30,5%
FORD MONDEO30,5%
KIA CEED30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,5%
MERCEDES-BENZ GLA30,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
MG ZS30,5%
RENAULT CLIO30,5%
TOYOTA RAV430,5%
BMW SERIA 220,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X420,3%
BMW X620,3%
DACIA JOGGER20,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD C-MAX20,3%
HYUNDAI ELANTRA20,3%
HYUNDAI KONA20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
HYUNDAI TUCSON20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
KIA STONIC20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL ANTARA20,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 30820,3%
PEUGEOT 500820,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA SUPERB20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q710,2%
AUDI S810,2%
BMW M410,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X210,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
FIAT 50010,2%
FIAT 500L10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA HR-V10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI COUPE10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA CERATO10,2%
KIA RIO10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN NV20010,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 400810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22433,7%
Compacte (C)13320,0%
Medii (D)9814,8%
Mici (B)9013,6%
Monovolume (MPV)517,7%
Mari și de lux (E)477,1%
Mini (A)142,1%
Sport40,6%
Neclasificate20,3%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare56885,5%
Noi9614,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41562,5%
Benzină17326,1%
Hibrid446,6%
GPL274,1%
Electric50,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică62894,6%
Companie365,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28042,2%
Berlină13320,0%
Berlină cu hayon13019,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11216,9%
Cupeu60,9%
Cabriolet30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14622,0%
75-109 kW30245,5%
110-149 kW17326,1%
150-219 kW274,1%
220 kW și peste111,7%
Necompletat50,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc527,8%
1000-1399 cmc9314,0%
1400-1599 cmc17426,2%
1600-1999 cmc27942,0%
2000-2999 cmc588,7%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat50,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21620,7%
BMW16816,1%
DACIA928,8%
AUDI898,5%
OPEL737,0%
FORD706,7%
SKODA565,4%
RENAULT474,5%
PEUGEOT333,2%
MERCEDES-BENZ323,1%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI282,7%
SEAT232,2%
CITROEN121,2%
CHEVROLET101,0%
DAEWOO101,0%
MAZDA90,9%
TOYOTA90,9%
LAND ROVER80,8%
NISSAN80,8%
FIAT60,6%
HYUNDAI50,5%
VOLVO50,5%
ALFA ROMEO40,4%
JAGUAR40,4%
SMART40,4%
KIA30,3%
MITSUBISHI30,3%
DODGE20,2%
HONDA20,2%
PORSCHE20,2%
ARO10,1%
DAIHATSU10,1%
JEEP10,1%
LADA10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
SANTANA10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13395,0%
Export75,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2618,6%
DACIA2215,7%
VOLKSWAGEN1913,6%
FORD1812,9%
RENAULT117,9%
DAEWOO85,7%
PEUGEOT64,3%
BMW53,6%
AUDI42,9%
FIAT42,9%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT42,9%
SKODA42,9%
MERCEDES-BENZ21,4%
SUZUKI21,4%
ALFA ROMEO10,7%
CHEVROLET10,7%
MAZDA10,7%
PORSCHE10,7%
ROVER10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.