Înmatriculări în județul Caraș-Severin, aprilie 2024

Noi59+59,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare431+43,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări645+17,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri98

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2000: 15 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 36 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 25 rulate, prima înmatriculare2011: 24 rulate, prima înmatriculare2012: 28 rulate, prima înmatriculare2013: 33 rulate, prima înmatriculare2014: 17 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 22 noi2024: 37 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000015
200005
200106
2002010
2003014
2004016
2005020
2006036
2007040
2008034
2009026
2010025
2011024
2012028
2013033
2014017
2015018
2016012
2017011
2018020
2019010
202007
202102
202202
2023220
2024370

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9018,4%
DACIA5511,2%
AUDI459,2%
BMW449,0%
FORD408,2%
RENAULT275,5%
OPEL255,1%
MERCEDES-BENZ224,5%
NISSAN204,1%
SKODA173,5%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT142,9%
SUZUKI122,4%
KIA102,0%
TOYOTA102,0%
MAZDA91,8%
SEAT91,8%
HYUNDAI81,6%
VOLVO71,4%
FIAT40,8%
ALFA ROMEO30,6%
CITROEN30,6%
SMART30,6%
JEEP20,4%
MITSUBISHI20,4%
CADILLAC10,2%
CHEVROLET10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
LAMBORGHINI10,2%
LAND ROVER10,2%
MCC10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT306,1%
AUDI A4234,7%
VOLKSWAGEN GOLF224,5%
DACIA DUSTER214,3%
DACIA SANDERO173,5%
BMW SERIA 3153,1%
NISSAN QASHQAI112,3%
DACIA LOGAN102,0%
BMW SERIA 591,8%
SKODA OCTAVIA91,8%
Toate (154)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS81,6%
FORD GALAXY81,6%
FORD FIESTA71,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,4%
OPEL ASTRA71,4%
OPEL CORSA71,4%
RENAULT MEGANE71,4%
VOLKSWAGEN POLO71,4%
AUDI A361,2%
AUDI A661,2%
AUDI Q561,2%
FORD C-MAX61,2%
RENAULT CLIO61,2%
BMW SERIA 151,0%
KIA SPORTAGE51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,0%
SKODA FABIA51,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG51,0%
BMW X140,8%
BMW X340,8%
MAZDA 340,8%
NISSAN QASHQAI+240,8%
OPEL ZAFIRA40,8%
PEUGEOT 30740,8%
SUZUKI GRAND VITARA40,8%
SUZUKI JIMNY40,8%
VOLKSWAGEN SHARAN40,8%
VOLKSWAGEN TOURAN40,8%
DACIA SPRING30,6%
FORD MONDEO30,6%
PEUGEOT 20630,6%
RENAULT KADJAR30,6%
RENAULT KANGOO30,6%
RENAULT TRAFIC30,6%
SEAT ALTEA30,6%
SEAT IBIZA30,6%
TOYOTA RAV430,6%
AUDI A220,4%
AUDI Q320,4%
BMW X520,4%
BMW X620,4%
DACIA JOGGER20,4%
DACIA LODGY20,4%
FORD KUGA20,4%
FORD S-MAX20,4%
FORD TRANSIT20,4%
HYUNDAI BAYON20,4%
JEEP GRAND CHEROKEE20,4%
KIA CEED20,4%
MAZDA 620,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLS20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL ANTARA20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
PEUGEOT 20820,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SMART FORTWO20,4%
SUZUKI SX420,4%
TOYOTA AURIS20,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,4%
VOLVO XC6020,4%
ALFA ROMEO 15610,2%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO MITO10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FIAT ULYSSE10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD MAVERICK10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA RIO10,2%
LAMBORGHINI AVENTADOR10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 210,2%
MCC SMART10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VANEO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI GRANDIS10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN NV20010,2%
NISSAN TERRANO II10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL TIGRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 40610,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU LEGACY10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO S6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV12725,9%
Compacte (C)9920,2%
Medii (D)9018,4%
Mici (B)7916,1%
Monovolume (MPV)5411,0%
Mari și de lux (E)255,1%
Mini (A)81,6%
Sport30,6%
Utilitare30,6%
Neclasificate20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare43188,0%
Noi5912,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină32165,5%
Benzină12425,3%
Hibrid265,3%
GPL163,3%
Electric30,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică47496,7%
Companie163,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21644,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9920,2%
Berlină cu hayon8918,2%
Berlină7715,7%
Cupeu71,4%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12625,7%
75-109 kW24449,8%
110-149 kW9519,4%
150-219 kW173,5%
220 kW și peste51,0%
Necompletat30,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc326,5%
1000-1399 cmc7615,5%
1400-1599 cmc11523,5%
1600-1999 cmc21744,3%
2000-2999 cmc449,0%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat30,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12819,8%
BMW619,5%
AUDI609,3%
OPEL589,0%
DACIA446,8%
FORD436,7%
RENAULT436,7%
MERCEDES-BENZ365,6%
SKODA335,1%
PEUGEOT182,8%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT172,6%
SEAT142,2%
MAZDA91,4%
NISSAN91,4%
SUZUKI91,4%
HYUNDAI81,2%
CITROEN71,1%
TOYOTA60,9%
LAND ROVER40,6%
MINI40,6%
VOLVO40,6%
CHEVROLET30,5%
DAEWOO30,5%
DAIHATSU30,5%
HONDA30,5%
JEEP30,5%
ALFA ROMEO20,3%
PORSCHE20,3%
ASIA10,2%
CAMI10,2%
JAGUAR10,2%
KIA10,2%
LADA10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
MITSUBISHI10,2%
ROVER10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8687,8%
Export1212,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1818,4%
VOLKSWAGEN1414,3%
OPEL1010,2%
FORD99,2%
RENAULT77,1%
AUDI66,1%
BMW66,1%
MERCEDES-BENZ66,1%
FIAT44,1%
LAND ROVER33,1%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA33,1%
CHEVROLET22,0%
CITROEN22,0%
SEAT22,0%
ALFA ROMEO11,0%
LANCIA11,0%
MAZDA11,0%
PEUGEOT11,0%
SUZUKI11,0%
TOYOTA11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.