Înmatriculări în județul Alba, aprilie 2024

Noi120+76,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare603+19,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.126+35,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri184

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 14 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 29 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 48 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 52 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 33 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 44 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 75 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000014
200006
200108
200209
2003016
2004029
2005017
2006031
2007038
2008038
2009048
2010043
2011052
2012041
2013033
2014026
2015019
2016021
2017023
2018028
2019026
2020014
2021011
202217
2023445
2024750

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13218,3%
DACIA11616,0%
AUDI8611,9%
BMW659,0%
RENAULT415,7%
MERCEDES-BENZ324,4%
OPEL314,3%
SUZUKI283,9%
SKODA263,6%
FORD223,0%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN172,4%
VOLVO172,4%
HYUNDAI162,2%
MITSUBISHI131,8%
TOYOTA131,8%
CITROEN101,4%
SEAT101,4%
MAZDA91,2%
PEUGEOT60,8%
KIA40,6%
MINI40,6%
FIAT30,4%
CHEVROLET20,3%
DAIHATSU20,3%
JEEP20,3%
MG20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
GMC10,1%
HONDA10,1%
INFINITI10,1%
LAND ROVER10,1%
LEXUS10,1%
LINCOLN10,1%
SANTANA10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4446,1%
DACIA LOGAN436,0%
DACIA DUSTER425,8%
VOLKSWAGEN GOLF425,8%
DACIA SANDERO253,5%
VOLKSWAGEN PASSAT253,5%
BMW SERIA 3212,9%
SUZUKI GRAND VITARA152,1%
VOLKSWAGEN POLO152,1%
BMW SERIA 5131,8%
Toate (174)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA131,8%
RENAULT MEGANE131,8%
VOLVO XC60121,7%
AUDI A3111,5%
AUDI A6111,5%
SKODA OCTAVIA111,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS111,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,5%
BMW X3101,4%
AUDI A591,2%
NISSAN QASHQAI81,1%
OPEL CORSA81,1%
BMW SERIA 171,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,0%
RENAULT CLIO71,0%
AUDI Q560,8%
BMW X160,8%
FORD FIESTA60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,8%
SUZUKI VITARA60,8%
MITSUBISHI ASX50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
SKODA FABIA50,7%
HYUNDAI I3040,6%
HYUNDAI TUCSON40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,6%
MERCEDES-BENZ GLC40,6%
MITSUBISHI PAJERO40,6%
SKODA KODIAQ40,6%
TOYOTA RAV440,6%
VOLKSWAGEN CC40,6%
VOLKSWAGEN TOURAN40,6%
AUDI Q330,4%
BMW SERIA 730,4%
DACIA SPRING30,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD FOCUS30,4%
HYUNDAI I2030,4%
MAZDA 330,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
MINI COUNTRYMAN30,4%
MITSUBISHI OUTLANDER30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT KADJAR30,4%
RENAULT KANGOO30,4%
SEAT LEON30,4%
SUZUKI SX430,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
CHEVROLET CRUZE20,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD FUSION20,3%
FORD KUGA20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD PUMA20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
KIA SORENTO20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MAZDA CX-3020,3%
MG ZS20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
PEUGEOT 30820,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ATECA20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SUZUKI IGNIS20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO S9020,3%
VOLVO XC7020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI SQ510,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X410,1%
BMW X510,1%
CHRYSLER PACIFICA TOURING AWD10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN C5 X10,1%
CITROEN DS510,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAIHATSU CUORE10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT IDEA10,1%
FORD TOURNEO10,1%
FORD TRANSIT10,1%
GMC YUKON XL DENALI10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI KONA10,1%
INFINITI Q7010,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP PATRIOT10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA MX-510,1%
MERCEDES-BENZ 311 CDI10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MINI COOPER10,1%
MITSUBISHI COLT10,1%
NISSAN MURANO10,1%
NISSAN NOTE10,1%
NISSAN PATHFINDER10,1%
OPEL FRONTERA10,1%
OPEL VECTRA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22531,1%
Compacte (C)13218,3%
Mici (B)12417,2%
Medii (D)12216,9%
Monovolume (MPV)608,3%
Mari și de lux (E)385,3%
Mini (A)91,2%
Neclasificate71,0%
Sport40,6%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare60383,4%
Noi12016,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44761,8%
Benzină20428,2%
Hibrid506,9%
GPL172,4%
Electric50,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică63187,3%
Companie9212,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break36049,8%
Berlină cu hayon14419,9%
Berlină11716,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8912,3%
Cabriolet71,0%
Cupeu60,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17524,2%
75-109 kW32444,8%
110-149 kW18425,4%
150-219 kW273,7%
220 kW și peste81,1%
Necompletat50,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc7310,1%
1000-1399 cmc9813,6%
1400-1599 cmc16522,8%
1600-1999 cmc31543,6%
2000-2999 cmc618,4%
3000 cmc și peste60,8%
Necompletat50,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26723,7%
DACIA1029,1%
AUDI1019,0%
OPEL897,9%
BMW857,5%
FORD706,2%
MERCEDES-BENZ655,8%
SKODA443,9%
RENAULT423,7%
SUZUKI332,9%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI312,8%
SEAT252,2%
LAND ROVER191,7%
PEUGEOT171,5%
CITROEN161,4%
MAZDA141,2%
TOYOTA131,2%
VOLVO131,2%
JEEP100,9%
FIAT90,8%
NISSAN90,8%
KIA70,6%
MITSUBISHI70,6%
CHEVROLET60,5%
DAEWOO60,5%
HONDA50,4%
PORSCHE40,4%
ALFA ROMEO30,3%
SMART30,3%
SSANGYONG20,2%
TESLA20,2%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
LADA10,1%
MG10,1%
MINI10,1%
REMA10,1%
SANTANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16388,6%
Export2111,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2513,6%
DACIA2413,0%
FORD2212,0%
OPEL2212,0%
CUPRA94,9%
PEUGEOT94,9%
RENAULT94,9%
AUDI84,3%
DAEWOO73,8%
SKODA73,8%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW63,3%
FIAT63,3%
MERCEDES-BENZ63,3%
CITROEN52,7%
KIA31,6%
MITSUBISHI31,6%
SEAT31,6%
DAIHATSU21,1%
MAZDA21,1%
ALFA ROMEO10,5%
CHEVROLET10,5%
LAND ROVER10,5%
MINI10,5%
SUZUKI10,5%
TOYOTA10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.