Înmatriculări în județul Olt, aprilie 2024

Noi79+49,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare454+29,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.088+20,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri148

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 67 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 83 noidec 24: 550 rulate, prima înmatriculareian 25: 103 noiian 25: 442 rulate, prima înmatricularefeb 25: 61 noifeb 25: 621 rulate, prima înmatricularemar 25: 52 noimar 25: 610 rulate, prima înmatriculareapr 25: 40 noiapr 25: 567 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 535 rulate, prima înmatriculareiun 25: 63 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 98 noiiul 25: 616 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 480 rulate, prima înmatricularesep 25: 73 noisep 25: 612 rulate, prima înmatriculareoct 25: 62 noioct 25: 664 rulate, prima înmatricularenov 25: 86 noinov 25: 539 rulate, prima înmatricularedec 25: 119 noidec 25: 503 rulate, prima înmatriculareian 26: 36 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 484 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 452 rulate, prima înmatricularemai 26: 71 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 65 noiiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 55 noiaug 26: 440 rulate, prima înmatricularesep 26: 74 noisep 26: 501 rulate, prima înmatriculareoct 26: 85 noioct 26: 489 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2467431
dec 2483550
ian 25103442
feb 2561621
mar 2552610
apr 2540567
mai 2553535
iun 2563519
iul 2598616
aug 2586480
sep 2573612
oct 2562664
nov 2586539
dec 25119503
ian 2636455
feb 2640484
mar 2645477
apr 2645452
mai 2671414
iun 2665466
iul 2653490
aug 2655440
sep 2674501
oct 2685489

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 37 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 26 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 28 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 23 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 39 noi2024: 36 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200000
200101
200205
2003011
2004010
2005016
2006037
2007027
2008026
2009041
2010028
2011028
2012035
2013019
2014023
2015029
2016018
2017024
2018020
2019029
2020013
202106
202242
2023390
2024361

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9117,1%
BMW6712,6%
DACIA6111,4%
RENAULT489,0%
AUDI397,3%
OPEL295,4%
SKODA285,3%
FORD244,5%
TOYOTA234,3%
MERCEDES-BENZ193,6%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT163,0%
HYUNDAI142,6%
NISSAN142,6%
VOLVO112,1%
SEAT61,1%
CITROEN50,9%
MAZDA50,9%
FIAT40,8%
SUZUKI40,8%
LAND ROVER30,6%
CHEVROLET20,4%
KIA20,4%
MASERATI20,4%
MITSUBISHI20,4%
PORSCHE20,4%
SSANGYONG20,4%
TESLA20,4%
CUPRA10,2%
DODGE10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LEXUS10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
SAAB10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT305,6%
VOLKSWAGEN GOLF295,5%
DACIA DUSTER254,7%
RENAULT MEGANE203,8%
BMW SERIA 3193,6%
AUDI A4183,4%
DACIA SANDERO173,2%
DACIA LOGAN163,0%
OPEL ASTRA163,0%
SKODA OCTAVIA152,8%
Toate (148)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5142,6%
NISSAN QASHQAI122,3%
FORD FOCUS112,1%
RENAULT CLIO91,7%
TOYOTA RAV491,7%
BMW X181,5%
BMW SERIA 171,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,3%
OPEL CORSA71,3%
SKODA SUPERB71,3%
VOLKSWAGEN POLO71,3%
BMW SERIA 461,1%
AUDI A550,9%
AUDI A650,9%
PEUGEOT 50850,9%
RENAULT KADJAR50,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN50,9%
VOLVO XC6050,9%
BMW SERIA 740,8%
BMW X340,8%
HYUNDAI TUCSON40,8%
RENAULT TALISMAN40,8%
SEAT LEON40,8%
SKODA FABIA40,8%
TOYOTA COROLLA40,8%
TOYOTA YARIS CROSS40,8%
VOLKSWAGEN CC40,8%
VOLKSWAGEN JETTA40,8%
VOLKSWAGEN TOURAN40,8%
AUDI A330,6%
AUDI Q330,6%
AUDI Q530,6%
BMW SERIA 230,6%
FORD FIESTA30,6%
FORD MONDEO30,6%
HYUNDAI I3030,6%
MAZDA CX-530,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
RENAULT ESPACE30,6%
SUZUKI SX430,6%
BMW X520,4%
CHEVROLET CAPTIVA20,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD KUGA20,4%
HYUNDAI BAYON20,4%
HYUNDAI I2020,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 20820,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO V6020,4%
AUDI A710,2%
AUDI Q810,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DACIA SPRING10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT FIORINO10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT COURIER10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IONIQ510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR XE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA CEED10,2%
KIA VENGA10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MASERATI GHIBLI10,2%
MASERATI QUATTROPORTE10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MG ZS10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
OPEL AMPERA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 80710,2%
PORSCHE BOXTER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
SAAB 9000 CS 2,3 TURBO10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA AYGO X10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLVO C3010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO XC4010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14326,8%
Compacte (C)13325,0%
Medii (D)11321,2%
Mici (B)7413,9%
Mari și de lux (E)346,4%
Monovolume (MPV)275,1%
Neclasificate30,6%
Mini (A)30,6%
Sport20,4%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45485,2%
Noi7914,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34264,2%
Benzină12723,8%
Hibrid438,1%
GPL173,2%
Electric40,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică47188,4%
Companie6211,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22442,0%
Berlină cu hayon11722,0%
Berlină10619,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7213,5%
Cupeu101,9%
Cabriolet40,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11621,8%
75-109 kW23243,5%
110-149 kW13625,5%
150-219 kW387,1%
220 kW și peste71,3%
Necompletat40,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc346,4%
1000-1399 cmc6512,2%
1400-1599 cmc15228,5%
1600-1999 cmc21941,1%
2000-2999 cmc5610,5%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat40,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20518,8%
OPEL13812,7%
DACIA12811,8%
BMW12111,1%
AUDI968,8%
SKODA676,2%
FORD615,6%
RENAULT575,2%
MERCEDES-BENZ403,7%
PEUGEOT242,2%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI141,3%
SEAT141,3%
FIAT131,2%
CHEVROLET100,9%
CITROEN100,9%
DAEWOO100,9%
NISSAN100,9%
MAZDA90,8%
LAND ROVER80,7%
TOYOTA70,6%
VOLVO70,6%
KIA60,6%
SUZUKI40,4%
JAGUAR30,3%
MINI30,3%
MITSUBISHI30,3%
ALFA ROMEO20,2%
HONDA20,2%
LEXUS20,2%
ROVER20,2%
SMART20,2%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
IVECO10,1%
MG10,1%
PORSCHE10,1%
REMO10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
WM MEYER10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13490,5%
Export149,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2919,6%
VOLKSWAGEN2416,2%
DACIA2315,5%
DAEWOO149,5%
FORD128,1%
RENAULT117,4%
BMW74,7%
AUDI53,4%
FIAT53,4%
MERCEDES-BENZ53,4%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT53,4%
TOYOTA21,4%
JAGUAR10,7%
MAZDA10,7%
ROVER10,7%
SEAT10,7%
SKODA10,7%
TESLA10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.