Înmatriculări în județul Arad, aprilie 2024

Noi136+81,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare812+20,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.173+23,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri240

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 18 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 21 rulate, prima înmatriculare2003: 24 rulate, prima înmatriculare2004: 30 rulate, prima înmatriculare2005: 45 rulate, prima înmatriculare2006: 37 rulate, prima înmatriculare2007: 55 rulate, prima înmatriculare2008: 76 rulate, prima înmatriculare2009: 58 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 56 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 41 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 29 rulate, prima înmatriculare2019: 32 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 65 noi2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 66 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000018
200008
200106
2002021
2003024
2004030
2005045
2006037
2007055
2008076
2009058
2010049
2011049
2012056
2013044
2014039
2015035
2016041
2017020
2018029
2019032
2020114
202107
2022410
2023657
2024662

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20021,1%
AUDI11211,8%
DACIA768,0%
BMW677,1%
MERCEDES-BENZ616,4%
FORD515,4%
OPEL495,2%
SKODA384,0%
MAZDA353,7%
RENAULT353,7%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT252,6%
HYUNDAI232,4%
PEUGEOT202,1%
KIA192,0%
NISSAN181,9%
TOYOTA161,7%
VOLVO161,7%
SUZUKI141,5%
CITROEN131,4%
FIAT101,1%
ALFA ROMEO50,5%
CHEVROLET50,5%
LAND ROVER50,5%
MITSUBISHI50,5%
DAIHATSU30,3%
HONDA30,3%
JEEP30,3%
SSANGYONG30,3%
BAIC20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
BENTLEY10,1%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
MCLAREN10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT545,7%
VOLKSWAGEN GOLF485,1%
AUDI A4444,7%
DACIA DUSTER303,2%
OPEL ASTRA252,6%
FORD FOCUS202,1%
BMW SERIA 3181,9%
DACIA LOGAN181,9%
VOLKSWAGEN POLO181,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN181,9%
Toate (237)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A5161,7%
DACIA SANDERO161,7%
AUDI A6151,6%
BMW SERIA 5141,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E131,4%
SKODA FABIA131,4%
AUDI A3121,3%
SKODA OCTAVIA121,3%
AUDI Q5111,2%
VOLKSWAGEN SHARAN111,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,1%
VOLKSWAGEN TOURAN101,1%
KIA SPORTAGE91,0%
NISSAN QASHQAI91,0%
RENAULT CLIO91,0%
BMW X380,8%
DACIA SPRING80,8%
MAZDA CX-580,8%
VOLVO XC6080,8%
MAZDA 370,7%
MERCEDES-BENZ VITO70,7%
OPEL CORSA70,7%
RENAULT MEGANE70,7%
SEAT LEON70,7%
VOLKSWAGEN CC70,7%
BMW X160,6%
OPEL MOKKA60,6%
BMW SERIA 150,5%
BMW SERIA 750,5%
FORD GALAXY50,5%
FORD KUGA50,5%
MAZDA 250,5%
MAZDA 550,5%
MAZDA 650,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,5%
MERCEDES-BENZ GLC50,5%
OPEL ZAFIRA50,5%
PEUGEOT 20750,5%
SEAT ALHAMBRA50,5%
SEAT IBIZA50,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,5%
AUDI Q340,4%
BMW X540,4%
FORD PUMA40,4%
FORD TRANSIT40,4%
HYUNDAI IX3540,4%
HYUNDAI TUCSON40,4%
KIA RIO40,4%
SEAT ALTEA40,4%
SKODA SUPERB40,4%
SUZUKI SX440,4%
TOYOTA RAV440,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS40,4%
AUDI Q730,3%
CITROEN C330,3%
CITROEN C430,3%
CITROEN C4 CACTUS30,3%
FORD FIESTA30,3%
FORD MONDEO30,3%
HYUNDAI I3030,3%
HYUNDAI KONA30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
NISSAN MICRA30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PEUGEOT 30830,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT TRAFIC30,3%
SEAT EXEO30,3%
SSANGYONG KORANDO30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
AUDI A120,2%
BMW X620,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C520,2%
DAIHATSU TERIOS20,2%
FIAT BRAVO20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD ECOSPORT20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
KIA CEED20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
OPEL ANTARA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 80720,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA YETI20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLVO S4020,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO 16610,1%
ALFA ROMEO BRERA10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A210,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI S310,1%
AUDI TT10,1%
BAIC X5510,1%
BAIC X7510,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW IX10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X410,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C810,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA 131010,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU MATERIA10,1%
DODGE AVENGER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26427,8%
Compacte (C)19520,6%
Medii (D)17718,7%
Mici (B)12313,0%
Monovolume (MPV)10411,0%
Mari și de lux (E)515,4%
Mini (A)181,9%
Neclasificate80,8%
Utilitare50,5%
Sport30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare81285,7%
Noi13614,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină60163,4%
Benzină24926,3%
Hibrid677,1%
Electric181,9%
GPL131,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică83087,6%
Companie11812,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41443,7%
Berlină cu hayon20021,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16717,6%
Berlină15716,6%
Cupeu60,6%
Cabriolet40,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20621,7%
75-109 kW43245,6%
110-149 kW23925,2%
150-219 kW394,1%
220 kW și peste141,5%
Necompletat181,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc576,0%
1000-1399 cmc13514,2%
1400-1599 cmc19520,6%
1600-1999 cmc42945,3%
2000-2999 cmc10411,0%
3000 cmc și peste101,1%
Necompletat181,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27123,1%
OPEL12110,3%
AUDI1149,7%
BMW1129,5%
DACIA897,6%
FORD756,4%
MERCEDES-BENZ625,3%
SKODA564,8%
RENAULT494,2%
MAZDA211,8%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA211,8%
PEUGEOT201,7%
KIA191,6%
NISSAN141,2%
SEAT131,1%
CITROEN121,0%
FIAT121,0%
HYUNDAI121,0%
LAND ROVER121,0%
SUZUKI110,9%
MINI70,6%
MITSUBISHI70,6%
CHEVROLET60,5%
VOLVO60,5%
JEEP40,3%
ALFA ROMEO30,3%
HONDA30,3%
LEXUS30,3%
SMART30,3%
SUBARU30,3%
DAEWOO20,2%
DAIHATSU20,2%
PORSCHE20,2%
DODGE10,1%
LADA10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%
STEMA10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare19280,0%
Export4820,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL4317,9%
VOLKSWAGEN3514,6%
DACIA3313,8%
FORD3313,8%
BMW135,4%
RENAULT125,0%
MERCEDES-BENZ114,6%
AUDI104,2%
FIAT93,8%
PEUGEOT83,3%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO72,9%
SEAT62,5%
SKODA52,1%
HYUNDAI31,2%
CHEVROLET20,8%
CITROEN20,8%
NISSAN20,8%
KIA10,4%
MINI10,4%
MITSUBISHI10,4%
SSANGYONG10,4%
TOYOTA10,4%
VAUXHALL10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.