Înmatriculări în județul Giurgiu, aprilie 2024

Noi41+36,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare224+37,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări865+27,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri135

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 52 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 noidec 24: 232 rulate, prima înmatriculareian 25: 59 noiian 25: 196 rulate, prima înmatricularefeb 25: 51 noifeb 25: 263 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 246 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 272 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 224 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 244 rulate, prima înmatriculareiul 25: 68 noiiul 25: 311 rulate, prima înmatriculareaug 25: 102 noiaug 25: 303 rulate, prima înmatricularesep 25: 85 noisep 25: 268 rulate, prima înmatriculareoct 25: 57 noioct 25: 269 rulate, prima înmatricularenov 25: 54 noinov 25: 261 rulate, prima înmatricularedec 25: 117 noidec 25: 249 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 33 noifeb 26: 272 rulate, prima înmatricularemar 26: 39 noimar 26: 232 rulate, prima înmatriculareapr 26: 34 noiapr 26: 198 rulate, prima înmatricularemai 26: 33 noimai 26: 197 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 183 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 216 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 48 noisep 26: 236 rulate, prima înmatriculareoct 26: 62 noioct 26: 202 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2452222
dec 2448232
ian 2559196
feb 2551263
mar 2534246
apr 2538272
mai 2526224
iun 2529244
iul 2568311
aug 25102303
sep 2585268
oct 2557269
nov 2554261
dec 25117249
ian 2627191
feb 2633272
mar 2639232
apr 2634198
mai 2633197
iun 2648183
iul 2642216
aug 2634210
sep 2648236
oct 2662202

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 7 rulate, prima înmatriculare2008: 15 rulate, prima înmatriculare2009: 13 rulate, prima înmatriculare2010: 17 rulate, prima înmatriculare2011: 11 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 10 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 15 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 20 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 21 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200001
200102
200202
200305
200403
2005010
2006015
200707
2008015
2009013
2010017
2011011
2012013
2013010
2014015
201509
2016015
2017011
2018013
201908
2020016
202104
202203
2023204
2024210

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5420,4%
BMW3914,7%
DACIA3613,6%
RENAULT217,9%
AUDI197,2%
MERCEDES-BENZ155,7%
FORD134,9%
SKODA134,9%
OPEL114,2%
VOLVO93,4%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI62,3%
KIA41,5%
PEUGEOT41,5%
TOYOTA41,5%
NISSAN31,1%
CITROEN20,8%
MAZDA20,8%
SUZUKI20,8%
ALFA ROMEO10,4%
CHEVROLET10,4%
HONDA10,4%
JEEP10,4%
MG10,4%
MINI10,4%
SEAT10,4%
SSANGYONG10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT176,4%
DACIA DUSTER155,7%
BMW SERIA 3134,9%
VOLKSWAGEN GOLF134,9%
BMW SERIA 5114,2%
DACIA LOGAN103,8%
RENAULT MEGANE83,0%
OPEL ASTRA72,7%
AUDI A462,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER62,3%
Toate (98)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI Q551,9%
DACIA LODGY51,9%
FORD FOCUS51,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,9%
SKODA OCTAVIA51,9%
VOLKSWAGEN TOURAN51,9%
BMW X341,5%
DACIA SANDERO41,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN41,5%
AUDI A531,1%
BMW SERIA 431,1%
BMW X531,1%
FORD FIESTA31,1%
HYUNDAI I1031,1%
KIA SPORTAGE31,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C31,1%
SKODA SUPERB31,1%
VOLVO XC6031,1%
BMW X120,8%
DACIA JOGGER20,8%
FORD KUGA20,8%
FORD MONDEO20,8%
HYUNDAI TUCSON20,8%
MAZDA CX-520,8%
MERCEDES-BENZ CLS20,8%
NISSAN QASHQAI20,8%
OPEL ZAFIRA20,8%
PEUGEOT 30720,8%
RENAULT CLIO20,8%
RENAULT LAGUNA20,8%
RENAULT TALISMAN20,8%
RENAULT TRAFIC20,8%
SKODA FABIA20,8%
SKODA ROOMSTER20,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,8%
VOLKSWAGEN POLO20,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,8%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,4%
AUDI A310,4%
AUDI A610,4%
AUDI A710,4%
AUDI S510,4%
BMW SERIA 110,4%
BMW X410,4%
BMW X610,4%
CHEVROLET AVEO10,4%
CITROEN C310,4%
CITROEN C410,4%
FORD PUMA10,4%
HONDA ACCORD10,4%
HYUNDAI I3010,4%
JEEP COMPASS10,4%
KIA SORENTO10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MERCEDES-BENZ ML10,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,4%
MG HS10,4%
MINI ONE10,4%
NISSAN QASHQAI+210,4%
OPEL CORSA10,4%
OPEL INSIGNIA10,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 50810,4%
RENAULT AUSTRAL10,4%
RENAULT CAPTUR10,4%
RENAULT KADJAR10,4%
RENAULT KOLEOS10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
SEAT IBIZA10,4%
SKODA SCALA10,4%
SSANGYONG KORANDO10,4%
SUZUKI IGNIS10,4%
SUZUKI VITARA10,4%
TOYOTA AVENSIS10,4%
TOYOTA LAND CRUISER10,4%
TOYOTA RAV410,4%
TOYOTA VERSO10,4%
VOLKSWAGEN CADDY10,4%
VOLKSWAGEN CC10,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,4%
VOLVO S6010,4%
VOLVO S9010,4%
VOLVO V4010,4%
VOLVO V6010,4%
VOLVO V7010,4%
VOLVO XC9010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV6825,7%
Medii (D)5922,3%
Compacte (C)5018,9%
Mici (B)3011,3%
Monovolume (MPV)2910,9%
Mari și de lux (E)228,3%
Mini (A)41,5%
Neclasificate10,4%
Sport10,4%
Utilitare10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare22484,5%
Noi4115,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină15157,0%
Benzină7628,7%
Hibrid269,8%
GPL124,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22183,4%
Companie4416,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11242,3%
Berlină6825,7%
Berlină cu hayon4215,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3914,7%
Cabriolet20,8%
Cupeu20,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5621,1%
75-109 kW10238,5%
110-149 kW7829,4%
150-219 kW217,9%
220 kW și peste83,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc228,3%
1000-1399 cmc3412,8%
1400-1599 cmc5922,3%
1600-1999 cmc12045,3%
2000-2999 cmc2810,6%
3000 cmc și peste20,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13715,8%
DACIA10512,1%
BMW9911,4%
OPEL9711,2%
FORD617,1%
SKODA617,1%
RENAULT566,5%
AUDI435,0%
MERCEDES-BENZ343,9%
PEUGEOT192,2%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI161,8%
CITROEN141,6%
CHEVROLET131,5%
TOYOTA131,5%
FIAT121,4%
SEAT111,3%
MAZDA101,2%
NISSAN70,8%
SUZUKI70,8%
VOLVO70,8%
DAEWOO60,7%
JEEP50,6%
KIA50,6%
MITSUBISHI40,5%
HONDA30,3%
MINI30,3%
PORSCHE30,3%
SMART30,3%
ALFA ROMEO20,2%
LAND ROVER20,2%
SUBARU20,2%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12189,6%
Export1410,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3525,9%
OPEL2216,3%
VOLKSWAGEN1712,6%
DAEWOO128,9%
FORD85,9%
MERCEDES-BENZ64,4%
RENAULT64,4%
BMW53,7%
FIAT53,7%
SKODA43,0%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT32,2%
AUDI21,5%
CITROEN21,5%
SEAT21,5%
TOYOTA21,5%
HYUNDAI10,7%
LAND ROVER10,7%
ROVER10,7%
VAUXHALL10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.