Înmatriculări în județul Vrancea, aprilie 2024

Noi67+34,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare463+24,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări830-4,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri118

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 18 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 32 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 41 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 1 noi2012: 39 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 25 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 32 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 33 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200002
200104
200202
200303
2004015
2005015
2006018
2007030
2008032
2009026
2010041
2011043
2012139
2013026
2014025
2015023
2016022
2017019
2018026
2019023
2020016
202104
202212
2023323
2024330

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10018,9%
DACIA5510,4%
RENAULT438,1%
AUDI366,8%
FORD366,8%
BMW346,4%
OPEL305,7%
SKODA244,5%
MERCEDES-BENZ203,8%
HYUNDAI193,6%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN193,6%
TOYOTA193,6%
VOLVO173,2%
SUZUKI132,5%
SEAT112,1%
FIAT91,7%
MAZDA81,5%
PEUGEOT81,5%
CITROEN40,8%
KIA40,8%
MITSUBISHI40,8%
MG30,6%
SSANGYONG30,6%
LAND ROVER20,4%
MINI20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF244,5%
RENAULT MEGANE214,0%
DACIA LOGAN203,8%
VOLKSWAGEN PASSAT203,8%
FORD FOCUS193,6%
DACIA DUSTER183,4%
NISSAN QASHQAI183,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN183,4%
AUDI A4152,8%
OPEL ASTRA132,5%
Toate (162)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6122,3%
DACIA SANDERO122,3%
SKODA OCTAVIA122,3%
VOLKSWAGEN POLO122,3%
HYUNDAI I3081,5%
RENAULT SCENIC81,5%
BMW SERIA 371,3%
BMW SERIA 561,1%
FORD FIESTA61,1%
SUZUKI VITARA61,1%
AUDI Q550,9%
BMW X350,9%
FIAT PANDA50,9%
MAZDA 350,9%
MERCEDES-BENZ GLC50,9%
OPEL CORSA50,9%
SEAT LEON50,9%
SKODA FABIA50,9%
SKODA SUPERB50,9%
VOLKSWAGEN CADDY50,9%
VOLVO XC6050,9%
BMW X140,8%
HYUNDAI TUCSON40,8%
RENAULT CLIO40,8%
TOYOTA YARIS CROSS40,8%
BMW X630,6%
FIAT PUNTO30,6%
FORD GALAXY30,6%
HYUNDAI I2030,6%
MG HS30,6%
PEUGEOT 30830,6%
SUZUKI GRAND VITARA30,6%
TOYOTA C-HR30,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
VOLKSWAGEN TOURAN30,6%
VOLVO V4030,6%
VOLVO XC9030,6%
BMW SERIA 120,4%
BMW X420,4%
DACIA JOGGER20,4%
DACIA SPRING20,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD MONDEO20,4%
HYUNDAI I4020,4%
HYUNDAI IX3520,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
OPEL ZAFIRA TOURER20,4%
RENAULT AUSTRAL20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
SEAT IBIZA20,4%
SKODA KAROQ20,4%
SUZUKI SX420,4%
TOYOTA AVENSIS20,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI A310,2%
AUDI A510,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
BMW M510,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN DS510,2%
DACIA DOKKER10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
KIA CARNIVAL10,2%
KIA SOUL10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 210,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,2%
NISSAN JUKE10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 400810,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ARONA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SSANGYONG TORRES10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA AYGO X10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA CELICA10,2%
TOYOTA GR YARIS10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA YARIS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16330,8%
Compacte (C)13325,1%
Mici (B)8315,7%
Medii (D)6712,6%
Monovolume (MPV)458,5%
Mari și de lux (E)264,9%
Mini (A)91,7%
Sport30,6%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare46387,4%
Noi6712,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34064,2%
Benzină13625,7%
Hibrid377,0%
GPL142,6%
Electric30,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică46487,5%
Companie6612,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25848,7%
Berlină cu hayon10419,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9718,3%
Berlină6512,3%
Cupeu50,9%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12724,0%
75-109 kW25047,2%
110-149 kW11722,1%
150-219 kW275,1%
220 kW și peste61,1%
Necompletat30,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc295,5%
1000-1399 cmc7514,2%
1400-1599 cmc17533,0%
1600-1999 cmc20037,7%
2000-2999 cmc468,7%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat30,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17921,6%
DACIA809,6%
OPEL728,7%
AUDI698,3%
BMW637,6%
MERCEDES-BENZ475,7%
SKODA414,9%
FORD404,8%
RENAULT404,8%
PEUGEOT222,7%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO202,4%
HYUNDAI182,2%
SEAT172,0%
NISSAN161,9%
TOYOTA141,7%
FIAT131,6%
SUZUKI121,4%
MAZDA101,2%
DAEWOO91,1%
CITROEN81,0%
CHEVROLET50,6%
MINI50,6%
JEEP40,5%
PORSCHE40,5%
SMART40,5%
KIA30,4%
ALFA ROMEO20,2%
HONDA20,2%
LAND ROVER20,2%
SSANGYONG20,2%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
MITSUBISHI10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10589,0%
Export1311,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2117,8%
FORD2016,9%
DACIA1411,9%
DAEWOO119,3%
VOLKSWAGEN119,3%
AUDI54,2%
FIAT54,2%
MERCEDES-BENZ43,4%
PEUGEOT32,5%
RENAULT32,5%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT32,5%
SKODA32,5%
ALFA ROMEO21,7%
SUZUKI21,7%
TOYOTA21,7%
BMW10,8%
CHRYSLER10,8%
CITROEN10,8%
HONDA10,8%
HYUNDAI10,8%
LANCIA10,8%
MAZDA10,8%
MITSUBISHI10,8%
SMART10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.