Înmatriculări în județul Covasna, aprilie 2024

Noi66+127,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare321+69,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări436-20,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri111

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 37 noinov 24: 312 rulate, prima înmatricularedec 24: 47 noidec 24: 266 rulate, prima înmatriculareian 25: 52 noiian 25: 287 rulate, prima înmatricularefeb 25: 60 noifeb 25: 377 rulate, prima înmatricularemar 25: 55 noimar 25: 387 rulate, prima înmatriculareapr 25: 44 noiapr 25: 361 rulate, prima înmatricularemai 25: 38 noimai 25: 419 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 400 rulate, prima înmatriculareiul 25: 78 noiiul 25: 362 rulate, prima înmatriculareaug 25: 72 noiaug 25: 354 rulate, prima înmatricularesep 25: 62 noisep 25: 369 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 370 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 324 rulate, prima înmatricularedec 25: 91 noidec 25: 269 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 314 rulate, prima înmatricularefeb 26: 48 noifeb 26: 403 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 376 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 295 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 273 rulate, prima înmatriculareiun 26: 61 noiiun 26: 296 rulate, prima înmatriculareiul 26: 38 noiiul 26: 323 rulate, prima înmatriculareaug 26: 46 noiaug 26: 268 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 273 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 noioct 26: 258 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437312
dec 2447266
ian 2552287
feb 2560377
mar 2555387
apr 2544361
mai 2538419
iun 2535400
iul 2578362
aug 2572354
sep 2562369
oct 2567370
nov 2548324
dec 2591269
ian 2623314
feb 2648403
mar 2635376
apr 2635295
mai 2635273
iun 2661296
iul 2638323
aug 2646268
sep 2651273
oct 2644258

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 29 rulate, prima înmatriculare2010: 24 rulate, prima înmatriculare2011: 26 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 18 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 29 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 37 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200005
200103
200204
200305
200408
2005011
2006015
2007017
2008027
2009029
2010024
2011026
2012029
2013017
2014018
2015015
2016013
201709
2018013
2019010
202006
202105
202203
2023293
2024370

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6917,8%
DACIA5514,2%
SKODA5012,9%
OPEL266,7%
AUDI235,9%
FORD205,2%
RENAULT153,9%
SEAT143,6%
BMW133,4%
NISSAN133,4%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ123,1%
TOYOTA102,6%
SUZUKI92,3%
HYUNDAI82,1%
VOLVO82,1%
MITSUBISHI71,8%
CITROEN51,3%
KIA51,3%
PEUGEOT51,3%
HONDA30,8%
CHEVROLET20,5%
FIAT20,5%
MG20,5%
SSANGYONG20,5%
ALFA ROMEO10,3%
FORTHING10,3%
JEEP10,3%
LADA10,3%
LANCIA10,3%
LAND ROVER10,3%
LEXUS10,3%
MAZDA10,3%
TESLA10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA338,6%
DACIA LOGAN236,0%
DACIA DUSTER205,2%
VOLKSWAGEN GOLF153,9%
AUDI A4143,6%
OPEL ASTRA133,4%
VOLKSWAGEN PASSAT112,9%
VOLKSWAGEN POLO112,9%
SKODA FABIA102,6%
RENAULT MEGANE92,3%
Toate (125)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN92,3%
BMW SERIA 382,1%
DACIA SANDERO82,1%
FORD TRANSIT71,8%
NISSAN QASHQAI71,8%
SEAT IBIZA71,8%
FORD FIESTA51,3%
MITSUBISHI OUTLANDER51,3%
SEAT LEON51,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS51,3%
VOLKSWAGEN TOURAN51,3%
KIA SPORTAGE41,0%
TOYOTA RAV441,0%
VOLVO XC6041,0%
AUDI A530,8%
FORD KUGA30,8%
HYUNDAI KONA30,8%
MERCEDES-BENZ GLE30,8%
NISSAN QASHQAI+230,8%
OPEL CORSA30,8%
OPEL MERIVA30,8%
RENAULT CLIO30,8%
SKODA KAROQ30,8%
SUZUKI SX430,8%
AUDI A620,5%
AUDI Q320,5%
AUDI Q520,5%
BMW SERIA 520,5%
CITROEN C4 PICASSO20,5%
DACIA SPRING20,5%
FORD C-MAX20,5%
HYUNDAI I2020,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,5%
MERCEDES-BENZ GLC20,5%
MITSUBISHI ASX20,5%
NISSAN X-TRAIL20,5%
SEAT ALHAMBRA20,5%
SUZUKI IGNIS20,5%
SUZUKI VITARA20,5%
TOYOTA AYGO X20,5%
TOYOTA COROLLA20,5%
VOLKSWAGEN JETTA20,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,5%
VOLVO V4020,5%
ALFA ROMEO 15610,3%
BMW X110,3%
BMW X210,3%
BMW X310,3%
CHEVROLET CAPTIVA10,3%
CHEVROLET ORLANDO10,3%
CITROEN C310,3%
CITROEN C410,3%
CITROEN C4 CACTUS10,3%
DACIA DOKKER10,3%
DACIA LODGY10,3%
FIAT 50010,3%
FIAT PANDA10,3%
FORD FOCUS10,3%
FORD PUMA10,3%
FORD TOURNEO COURIER10,3%
FORTHING 410,3%
HONDA CIVIC10,3%
HONDA CR-V10,3%
HONDA HR-V10,3%
HYUNDAI H-110,3%
HYUNDAI SANTA FE10,3%
HYUNDAI TUCSON10,3%
JEEP GRAND CHEROKEE10,3%
KIA SORENTO10,3%
LADA 4X410,3%
LANCIA DELTA10,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,3%
LEXUS NX10,3%
MAZDA 510,3%
MERCEDES-BENZ CLA10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,3%
MG HS10,3%
MG ZS10,3%
NISSAN TERRANO10,3%
OPEL ANTARA10,3%
OPEL SIGNUM10,3%
OPEL VECTRA10,3%
OPEL ZAFIRA10,3%
OPEL ZAFIRA TOURER10,3%
PEUGEOT 200810,3%
PEUGEOT 20610,3%
PEUGEOT 30710,3%
PEUGEOT 30810,3%
PEUGEOT 50810,3%
RENAULT LAGUNA10,3%
RENAULT SCENIC10,3%
RENAULT TRAFIC10,3%
SKODA KAMIQ10,3%
SKODA RAPID10,3%
SKODA ROOMSTER10,3%
SKODA SUPERB10,3%
SSANGYONG KORANDO10,3%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,3%
SUZUKI JIMNY10,3%
SUZUKI SPLASH10,3%
TESLA MODEL 310,3%
TOYOTA AURIS10,3%
TOYOTA YARIS10,3%
VOLKSWAGEN CADDY10,3%
VOLKSWAGEN EOS10,3%
VOLKSWAGEN FOX10,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,3%
VOLKSWAGEN SHARAN10,3%
VOLKSWAGEN TAIGO10,3%
VOLVO V9010,3%
VOLVO XC9010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV11329,2%
Compacte (C)9223,8%
Mici (B)7619,6%
Medii (D)4311,1%
Monovolume (MPV)369,3%
Mini (A)82,1%
Mari și de lux (E)71,8%
Utilitare71,8%
Neclasificate30,8%
Sport20,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare32182,9%
Noi6617,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină21756,1%
Benzină12933,3%
Hibrid307,8%
GPL61,6%
Electric51,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică33285,8%
Companie5514,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19750,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7719,9%
Berlină cu hayon7318,9%
Berlină369,3%
Cabriolet20,5%
Cupeu20,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11429,5%
75-109 kW17043,9%
110-149 kW8321,4%
150-219 kW123,1%
220 kW și peste30,8%
Necompletat51,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc307,8%
1000-1399 cmc7719,9%
1400-1599 cmc10326,6%
1600-1999 cmc14136,4%
2000-2999 cmc307,8%
3000 cmc și peste10,3%
Necompletat51,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7417,0%
OPEL5813,3%
FORD398,9%
SKODA398,9%
AUDI388,7%
DACIA368,3%
BMW306,9%
MERCEDES-BENZ173,9%
RENAULT153,4%
SEAT122,8%
Toate (29)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI122,8%
TOYOTA122,8%
NISSAN71,6%
PEUGEOT71,6%
MITSUBISHI61,4%
HYUNDAI51,1%
HONDA40,9%
VOLVO40,9%
FIAT30,7%
LAND ROVER30,7%
CHEVROLET20,5%
DAEWOO20,5%
DAIHATSU20,5%
KIA20,5%
MAZDA20,5%
SMART20,5%
JEEP10,2%
MINI10,2%
TRABANT10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9989,2%
Export1210,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2421,6%
FORD1513,5%
VOLKSWAGEN1311,7%
DACIA119,9%
DAEWOO87,2%
FIAT76,3%
BMW54,5%
RENAULT54,5%
SKODA54,5%
AUDI32,7%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ32,7%
PEUGEOT32,7%
SEAT32,7%
HONDA10,9%
KIA10,9%
MITSUBISHI10,9%
NISSAN10,9%
SUZUKI10,9%
TOYOTA10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.