Înmatriculări în județul Prahova, aprilie 2024

Noi202+3,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.106+39,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.437+49,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri266

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 193 noinov 24: 1.044 rulate, prima înmatricularedec 24: 183 noidec 24: 1.068 rulate, prima înmatriculareian 25: 263 noiian 25: 1.062 rulate, prima înmatricularefeb 25: 188 noifeb 25: 1.106 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.186 rulate, prima înmatriculareapr 25: 161 noiapr 25: 1.202 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareiun 25: 164 noiiun 25: 1.123 rulate, prima înmatriculareiul 25: 394 noiiul 25: 1.241 rulate, prima înmatriculareaug 25: 297 noiaug 25: 1.141 rulate, prima înmatricularesep 25: 270 noisep 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareoct 25: 215 noioct 25: 1.332 rulate, prima înmatricularenov 25: 220 noinov 25: 1.193 rulate, prima înmatricularedec 25: 415 noidec 25: 1.247 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 153 noifeb 26: 1.052 rulate, prima înmatricularemar 26: 165 noimar 26: 1.203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 146 noiapr 26: 1.072 rulate, prima înmatricularemai 26: 182 noimai 26: 1.046 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareiul 26: 203 noiiul 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 26: 154 noiaug 26: 999 rulate, prima înmatricularesep 26: 145 noisep 26: 1.049 rulate, prima înmatriculareoct 26: 244 noioct 26: 1.083 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241931.044
dec 241831.068
ian 252631.062
feb 251881.106
mar 251791.186
apr 251611.202
mai 251501.203
iun 251641.123
iul 253941.241
aug 252971.141
sep 252701.203
oct 252151.332
nov 252201.193
dec 254151.247
ian 2689934
feb 261531.052
mar 261651.203
apr 261461.072
mai 261821.046
iun 263201.018
iul 262031.119
aug 26154999
sep 261451.049
oct 262441.083

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 15 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 32 rulate, prima înmatriculare2006: 50 rulate, prima înmatriculare2007: 51 rulate, prima înmatriculare2008: 62 rulate, prima înmatriculare2009: 76 rulate, prima înmatriculare2010: 58 rulate, prima înmatriculare2011: 97 rulate, prima înmatriculare2012: 109 rulate, prima înmatriculare2013: 67 rulate, prima înmatriculare2014: 77 rulate, prima înmatriculare2015: 49 rulate, prima înmatriculare2016: 53 rulate, prima înmatriculare2017: 58 rulate, prima înmatriculare2018: 64 rulate, prima înmatriculare2019: 76 rulate, prima înmatriculare2020: 44 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 110 noi2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 89 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000015
200002
200104
200209
200304
2004015
2005032
2006050
2007051
2008062
2009076
2010058
2011097
20120109
2013067
2014077
2015049
2016053
2017058
2018064
2019076
2020044
2021017
2022310
20231107
2024890

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23417,9%
RENAULT13210,1%
BMW1088,3%
DACIA997,6%
AUDI846,4%
SKODA806,1%
FORD796,0%
MERCEDES-BENZ755,7%
OPEL675,1%
HYUNDAI413,1%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT413,1%
TOYOTA393,0%
NISSAN352,7%
VOLVO352,7%
SEAT312,4%
MAZDA231,8%
SUZUKI201,5%
KIA161,2%
CITROEN151,1%
MITSUBISHI60,5%
TESLA60,5%
HONDA40,3%
LAND ROVER40,3%
LEXUS40,3%
ALFA ROMEO30,2%
CHEVROLET30,2%
FIAT30,2%
JAGUAR30,2%
MG30,2%
CUPRA20,2%
GENESIS20,2%
MINI20,2%
CADILLAC10,1%
JEEP10,1%
MASERATI10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TRIUMPH10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF786,0%
RENAULT MEGANE604,6%
SKODA OCTAVIA524,0%
VOLKSWAGEN PASSAT513,9%
DACIA DUSTER393,0%
FORD FOCUS362,8%
AUDI A4342,6%
BMW SERIA 3342,6%
DACIA LOGAN282,1%
OPEL ASTRA272,1%
Toate (245)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO231,8%
NISSAN QASHQAI221,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN211,6%
RENAULT CLIO201,5%
VOLKSWAGEN TOURAN191,5%
VOLKSWAGEN POLO181,4%
BMW SERIA 5171,3%
AUDI A6151,1%
SEAT IBIZA151,1%
BMW X3131,0%
OPEL CORSA131,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C120,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E120,9%
SKODA FABIA120,9%
AUDI A3110,8%
FORD MONDEO110,8%
HYUNDAI TUCSON110,8%
BMW X1100,8%
MERCEDES-BENZ GLC100,8%
PEUGEOT 308100,8%
RENAULT SCENIC100,8%
TOYOTA RAV4100,8%
VOLVO V40100,8%
AUDI A590,7%
PEUGEOT 50890,7%
SEAT LEON90,7%
SKODA SUPERB90,7%
HYUNDAI I3080,6%
KIA SPORTAGE80,6%
RENAULT CAPTUR80,6%
AUDI Q570,5%
BMW SERIA 170,5%
FORD KUGA70,5%
HYUNDAI I2070,5%
MAZDA 370,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,5%
OPEL ZAFIRA70,5%
RENAULT KADJAR70,5%
TOYOTA COROLLA70,5%
VOLKSWAGEN CC70,5%
VOLVO XC6070,5%
FORD C-MAX60,5%
FORD FIESTA60,5%
MAZDA CX-560,5%
MERCEDES-BENZ GLE60,5%
PEUGEOT 300860,5%
RENAULT LAGUNA60,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,5%
VOLKSWAGEN JETTA60,5%
CITROEN C550,4%
FORD PUMA50,4%
HYUNDAI IX3550,4%
HYUNDAI KONA50,4%
MITSUBISHI OUTLANDER50,4%
RENAULT TALISMAN50,4%
SUZUKI VITARA50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
BMW X440,3%
BMW X640,3%
DACIA SPRING40,3%
MAZDA 640,3%
MERCEDES-BENZ GLA40,3%
MERCEDES-BENZ ML40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
NISSAN JUKE40,3%
OPEL INSIGNIA40,3%
PEUGEOT 20840,3%
PEUGEOT 500840,3%
RENAULT TRAFIC40,3%
SKODA KAROQ40,3%
SUZUKI GRAND VITARA40,3%
TOYOTA AVENSIS40,3%
TOYOTA C-HR40,3%
TOYOTA YARIS40,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS40,3%
AUDI Q330,2%
BMW SERIA 730,2%
BMW X530,2%
CITROEN C430,2%
HONDA CIVIC30,2%
KIA RIO30,2%
PEUGEOT 200830,2%
RENAULT KOLEOS30,2%
SUZUKI IGNIS30,2%
SUZUKI SX430,2%
TESLA MODEL Y30,2%
TOYOTA YARIS CROSS30,2%
VOLKSWAGEN CADDY30,2%
VOLKSWAGEN SHARAN30,2%
VOLKSWAGEN TAIGO30,2%
VOLVO S6030,2%
VOLVO V6030,2%
ALFA ROMEO MITO20,2%
AUDI TT20,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 620,2%
BMW SERIA 820,2%
BMW X220,2%
BMW XM20,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C320,2%
DACIA JOGGER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
HYUNDAI I1020,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 220,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MG ZS20,2%
NISSAN PATROL20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL AGILA20,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA AYGO20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO C3020,2%
VOLVO S9020,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)37428,6%
SUV35927,4%
Medii (D)21016,1%
Mici (B)16712,8%
Monovolume (MPV)937,1%
Mari și de lux (E)574,4%
Mini (A)211,6%
Sport131,0%
Neclasificate100,8%
Utilitare40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.10684,6%
Noi20215,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină76458,4%
Benzină35427,1%
Hibrid14611,2%
Electric221,7%
GPL211,6%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.13786,9%
Companie17113,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break58544,7%
Berlină cu hayon25819,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22917,5%
Berlină20715,8%
Cupeu191,5%
Cabriolet100,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW25719,6%
75-109 kW60746,4%
110-149 kW34126,1%
150-219 kW604,6%
220 kW și peste211,6%
Necompletat221,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc826,3%
1000-1399 cmc20015,3%
1400-1599 cmc39630,3%
1600-1999 cmc49537,8%
2000-2999 cmc1037,9%
3000 cmc și peste100,8%
Necompletat221,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN46319,0%
BMW2118,7%
DACIA2048,4%
OPEL1988,1%
SKODA1867,6%
FORD1807,4%
AUDI1596,5%
RENAULT1375,6%
MERCEDES-BENZ1114,6%
PEUGEOT933,8%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA562,3%
SEAT542,2%
HYUNDAI532,2%
FIAT381,6%
SUZUKI361,5%
CITROEN281,1%
NISSAN281,1%
VOLVO251,0%
MAZDA241,0%
HONDA230,9%
MITSUBISHI220,9%
KIA200,8%
CHEVROLET160,7%
LAND ROVER150,6%
ALFA ROMEO90,4%
DAEWOO80,3%
JAGUAR60,2%
PORSCHE60,2%
MINI40,2%
SMART40,2%
SUBARU40,2%
INFINITI20,1%
LEXUS20,1%
SSANGYONG20,1%
TESLA20,1%
CHANA10,0%
DODGE10,0%
GWM10,0%
JEEP10,0%
MASERATI10,0%
SAAB10,0%
TRABANT10,0%
VAUXHALL10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare24090,2%
Export249,0%
Înmatriculat pentru export20,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL5621,1%
DACIA4416,5%
VOLKSWAGEN3011,3%
RENAULT228,3%
FORD207,5%
DAEWOO145,3%
PEUGEOT134,9%
SKODA114,1%
AUDI93,4%
BMW93,4%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ72,6%
FIAT51,9%
SEAT51,9%
HYUNDAI41,5%
CHEVROLET31,1%
SUZUKI31,1%
TOYOTA31,1%
ALFA ROMEO10,4%
CITROEN10,4%
HONDA10,4%
LADA10,4%
MAZDA10,4%
ROVER10,4%
SUBARU10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.