Înmatriculări în județul Călărași, aprilie 2024

Noi36-10,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare179+28,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări785+17,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri69

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 12 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 13 rulate, prima înmatriculare2010: 11 rulate, prima înmatriculare2011: 20 rulate, prima înmatriculare2012: 11 rulate, prima înmatriculare2013: 11 rulate, prima înmatriculare2014: 8 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 22 noi2024: 12 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200000
200100
200201
200300
200404
200506
200607
2007012
2008017
2009013
2010011
2011020
2012011
2013011
201408
2015015
201607
201705
201809
2019011
202005
202104
202221
2023220
2024120

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3415,8%
DACIA2511,6%
BMW2310,7%
RENAULT198,8%
AUDI157,0%
OPEL157,0%
FORD136,0%
MERCEDES-BENZ94,2%
HYUNDAI73,3%
SKODA73,3%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA73,3%
NISSAN62,8%
SEAT62,8%
CITROEN41,9%
KIA41,9%
PEUGEOT41,9%
SSANGYONG31,4%
SUZUKI31,4%
LAND ROVER20,9%
MINI20,9%
VOLVO20,9%
CHEVROLET10,5%
HONDA10,5%
JAGUAR10,5%
LADA10,5%
TESLA10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF115,1%
BMW SERIA 3104,7%
DACIA DUSTER104,7%
VOLKSWAGEN PASSAT104,7%
DACIA LOGAN94,2%
RENAULT MEGANE73,3%
FORD FOCUS62,8%
OPEL ASTRA62,8%
AUDI A452,3%
BMW SERIA 552,3%
Toate (91)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD MONDEO52,3%
NISSAN QASHQAI52,3%
VOLKSWAGEN CC52,3%
VOLKSWAGEN TOURAN52,3%
BMW SERIA 141,9%
DACIA SANDERO41,9%
RENAULT CLIO41,9%
SKODA OCTAVIA41,9%
AUDI A531,4%
AUDI A631,4%
BMW X331,4%
HYUNDAI TUCSON31,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C31,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E31,4%
OPEL CORSA31,4%
OPEL ZAFIRA31,4%
SEAT IBIZA31,4%
TOYOTA RAV431,4%
AUDI Q520,9%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,9%
RENAULT KOLEOS20,9%
RENAULT SCENIC20,9%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,9%
SUZUKI VITARA20,9%
AUDI A310,5%
BMW X110,5%
CHEVROLET SPARK10,5%
CITROEN C410,5%
CITROEN C510,5%
CITROEN DS410,5%
CITROEN XSARA PICASSO10,5%
DACIA JOGGER10,5%
DACIA LODGY10,5%
FORD GALAXY10,5%
FORD TRANSIT CUSTOM10,5%
HONDA CIVIC10,5%
HYUNDAI ELANTRA10,5%
HYUNDAI I3010,5%
HYUNDAI I4010,5%
HYUNDAI KONA10,5%
JAGUAR E-PACE10,5%
KIA CEED10,5%
KIA NIRO10,5%
KIA SPORTAGE10,5%
KIA XCEED10,5%
LADA NIVA10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,5%
MERCEDES-BENZ GLC10,5%
MERCEDES-BENZ ML10,5%
MINI CLUBMAN10,5%
MINI COUNTRYMAN10,5%
NISSAN MICRA10,5%
OPEL CROSSLAND10,5%
OPEL MERIVA10,5%
OPEL MOKKA10,5%
PEUGEOT 20710,5%
PEUGEOT 300810,5%
PEUGEOT 50810,5%
PEUGEOT BIPPER10,5%
RENAULT ARKANA10,5%
RENAULT CAPTUR10,5%
RENAULT KADJAR10,5%
RENAULT TALISMAN10,5%
SEAT ATECA10,5%
SEAT EXEO10,5%
SEAT LEON10,5%
SKODA FABIA10,5%
SKODA KAMIQ10,5%
SKODA SUPERB10,5%
SSANGYONG KORANDO10,5%
SUZUKI GRAND VITARA10,5%
TESLA MODEL 310,5%
TOYOTA COROLLA10,5%
TOYOTA HIGHLANDER10,5%
TOYOTA LAND CRUISER10,5%
TOYOTA YARIS CROSS10,5%
VOLKSWAGEN JETTA10,5%
VOLKSWAGEN POLO10,5%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,5%
VOLVO S6010,5%
VOLVO XC6010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV5827,0%
Compacte (C)5324,7%
Medii (D)4621,4%
Mici (B)2712,6%
Monovolume (MPV)167,4%
Mari și de lux (E)115,1%
Neclasificate10,5%
Mini (A)10,5%
Sport10,5%
Utilitare10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare17983,3%
Noi3616,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină12156,3%
Benzină6630,7%
Hibrid198,8%
GPL83,7%
Electric10,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică19389,8%
Companie2210,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9041,9%
Berlină5123,7%
Berlină cu hayon4119,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3014,0%
Cupeu31,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4420,5%
75-109 kW10247,4%
110-149 kW5927,4%
150-219 kW62,8%
220 kW și peste31,4%
Necompletat10,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc177,9%
1000-1399 cmc3214,9%
1400-1599 cmc6329,3%
1600-1999 cmc8539,5%
2000-2999 cmc167,4%
3000 cmc și peste10,5%
Necompletat10,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13016,6%
DACIA9311,8%
OPEL9211,7%
BMW8010,2%
FORD698,8%
SKODA516,5%
RENAULT506,4%
AUDI476,0%
MERCEDES-BENZ334,2%
PEUGEOT222,8%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI192,4%
SEAT131,7%
CHEVROLET121,5%
TOYOTA121,5%
CITROEN91,1%
MAZDA70,9%
NISSAN70,9%
VOLVO70,9%
FIAT60,8%
LAND ROVER50,6%
SUZUKI40,5%
SMART30,4%
KIA20,3%
MINI20,3%
ALFA ROMEO10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
HONDA10,1%
INFINITI10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
MG10,1%
MITSUBISHI10,1%
SCHMITZ CARGOBULL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5884,1%
Export1115,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1521,7%
OPEL1217,4%
VOLKSWAGEN1115,9%
FORD57,2%
RENAULT57,2%
SKODA57,2%
PEUGEOT45,8%
BMW34,3%
DAEWOO34,3%
MERCEDES-BENZ22,9%
Toate (14)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI11,4%
LAND ROVER11,4%
MAZDA11,4%
OLTCIT11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.