Înmatriculări în județul Argeș, aprilie 2024

Noi423+46,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.040+38,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.372+28,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri239

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 47 rulate, prima înmatriculare2009: 50 rulate, prima înmatriculare2010: 64 rulate, prima înmatriculare2011: 96 rulate, prima înmatriculare2012: 94 rulate, prima înmatriculare2013: 71 rulate, prima înmatriculare2014: 62 rulate, prima înmatriculare2015: 65 rulate, prima înmatriculare2016: 68 rulate, prima înmatriculare2017: 63 rulate, prima înmatriculare2018: 64 rulate, prima înmatriculare2019: 90 rulate, prima înmatriculare2020: 48 rulate, prima înmatriculare2021: 24 rulate, prima înmatriculare2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 159 noi2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 264 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200004
200105
200207
2003010
2004011
2005017
2006020
2007036
2008047
2009050
2010064
2011096
2012094
2013071
2014062
2015065
2016068
2017063
2018064
2019090
2020048
2021024
2022013
20231597
20242640

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA33422,8%
RENAULT23416,0%
BMW15110,3%
VOLKSWAGEN1349,2%
AUDI855,8%
SKODA684,6%
OPEL674,6%
MERCEDES-BENZ513,5%
FORD402,7%
NISSAN402,7%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA312,1%
CITROEN292,0%
SUZUKI231,6%
VOLVO231,6%
SEAT221,5%
PEUGEOT211,4%
HYUNDAI191,3%
KIA141,0%
MAZDA130,9%
MITSUBISHI100,7%
LAND ROVER80,5%
JAGUAR50,3%
LEXUS50,3%
MINI50,3%
FIAT40,3%
HONDA40,3%
PORSCHE40,3%
TESLA40,3%
JEEP30,2%
ALFA ROMEO20,1%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
DS10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
ROVER10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN1077,3%
DACIA DUSTER1037,0%
RENAULT MEGANE966,6%
DACIA SANDERO815,5%
RENAULT CLIO493,4%
BMW SERIA 3483,3%
OPEL CORSA453,1%
VOLKSWAGEN GOLF402,7%
SKODA OCTAVIA362,5%
BMW SERIA 5342,3%
Toate (225)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4332,3%
VOLKSWAGEN PASSAT322,2%
NISSAN QASHQAI271,8%
BMW X3231,6%
CITROEN C4201,4%
DACIA JOGGER151,0%
FORD FOCUS141,0%
RENAULT CAPTUR141,0%
RENAULT KADJAR141,0%
BMW X1130,9%
DACIA SPRING130,9%
RENAULT SCENIC130,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN130,9%
AUDI A6110,8%
BMW SERIA 1110,8%
SEAT LEON110,8%
TOYOTA COROLLA110,8%
DACIA LODGY100,7%
OPEL ASTRA100,7%
SKODA FABIA100,7%
SKODA SUPERB100,7%
VOLKSWAGEN POLO100,7%
AUDI A390,6%
RENAULT AUSTRAL90,6%
RENAULT TALISMAN90,6%
AUDI Q380,5%
AUDI Q580,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,5%
RENAULT ARKANA80,5%
KIA SPORTAGE70,5%
MAZDA 370,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,5%
OPEL GRANDLAND70,5%
TOYOTA YARIS CROSS70,5%
AUDI A560,4%
BMW SERIA 760,4%
FORD PUMA60,4%
MERCEDES-BENZ GLC60,4%
PEUGEOT 300860,4%
SEAT IBIZA60,4%
VOLKSWAGEN TOURAN60,4%
VOLVO V4060,4%
VOLVO XC6060,4%
DACIA DOKKER50,3%
FORD FIESTA50,3%
FORD MONDEO50,3%
HYUNDAI I3050,3%
HYUNDAI TUCSON50,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,3%
MERCEDES-BENZ GLE50,3%
MERCEDES-BENZ VITO50,3%
NISSAN X-TRAIL50,3%
RENAULT LAGUNA50,3%
RENAULT TRAFIC50,3%
SKODA KODIAQ50,3%
SUZUKI GRAND VITARA50,3%
TOYOTA RAV450,3%
BMW X440,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT40,3%
MERCEDES-BENZ CLA40,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
PEUGEOT 200840,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
SKODA KAROQ40,3%
SUZUKI S-CROSS40,3%
SUZUKI SWIFT40,3%
SUZUKI SX440,3%
SUZUKI VITARA40,3%
TESLA MODEL 340,3%
TOYOTA C-HR40,3%
VOLKSWAGEN CC40,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,3%
BMW X530,2%
BMW X630,2%
FORD C-MAX30,2%
FORD KUGA30,2%
HONDA CR-V30,2%
HYUNDAI BAYON30,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT30,2%
MINI COOPER30,2%
NISSAN QASHQAI+230,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
RENAULT KANGOO30,2%
TOYOTA YARIS30,2%
VOLKSWAGEN JETTA30,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,2%
VOLVO XC9030,2%
AUDI A720,1%
AUDI A820,1%
AUDI Q820,1%
BMW SERIA 620,1%
BMW SERIA 820,1%
CITROEN C320,1%
CITROEN C5 AIRCROSS20,1%
HYUNDAI I2020,1%
HYUNDAI KONA20,1%
JAGUAR E-PACE20,1%
JAGUAR XF20,1%
KIA CEED20,1%
KIA XCEED20,1%
MAZDA 620,1%
MAZDA CX-520,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,1%
MERCEDES-BENZ GLA20,1%
MITSUBISHI LANCER20,1%
MITSUBISHI SPACE STAR20,1%
OPEL MERIVA20,1%
PEUGEOT 40720,1%
PEUGEOT 500820,1%
PEUGEOT 50820,1%
SEAT ALHAMBRA20,1%
SUZUKI JIMNY20,1%
VOLKSWAGEN CADDY20,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,1%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,1%
VOLKSWAGEN T-ROC20,1%
VOLKSWAGEN TAIGO20,1%
VOLVO S9020,1%
VOLVO XC4020,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q410,1%
AUDI S310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 X10,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN DS410,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DAEWOO LACETTI10,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT PANDA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV44030,1%
Mici (B)33422,8%
Compacte (C)31721,7%
Medii (D)17411,9%
Monovolume (MPV)956,5%
Mari și de lux (E)735,0%
Mini (A)211,4%
Sport60,4%
Neclasificate30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.04071,1%
Noi42328,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină75351,5%
Benzină36224,7%
Hibrid17111,7%
GPL15410,5%
Electric231,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.14778,4%
Companie31621,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break63343,3%
Berlină cu hayon38626,4%
Berlină26318,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16311,1%
Cupeu110,8%
Cabriolet70,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW45731,2%
75-109 kW55738,1%
110-149 kW33723,0%
150-219 kW634,3%
220 kW și peste261,8%
Necompletat231,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc23115,8%
1000-1399 cmc21814,9%
1400-1599 cmc45230,9%
1600-1999 cmc43829,9%
2000-2999 cmc976,6%
3000 cmc și peste40,3%
Necompletat231,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA49921,0%
VOLKSWAGEN34914,7%
BMW27211,5%
RENAULT2038,6%
OPEL1566,6%
AUDI1385,8%
SKODA1335,6%
FORD1084,6%
MERCEDES-BENZ833,5%
PEUGEOT612,6%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT341,4%
TOYOTA341,4%
SUZUKI331,4%
NISSAN321,3%
HYUNDAI261,1%
KIA231,0%
FIAT210,9%
MITSUBISHI210,9%
VOLVO190,8%
CITROEN180,8%
DAEWOO160,7%
LAND ROVER120,5%
CHEVROLET110,5%
HONDA100,4%
MAZDA90,4%
MINI70,3%
SMART70,3%
JEEP50,2%
ALFA ROMEO40,2%
JAGUAR40,2%
SUBARU40,2%
DAIHATSU30,1%
VAUXHALL30,1%
CUPRA20,1%
PORSCHE20,1%
SSANGYONG20,1%
CHRYSLER10,0%
COMPA10,0%
DODGE10,0%
LADA10,0%
LEXUS10,0%
MASERATI10,0%
REMO10,0%
UAZ10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare20987,4%
Export3012,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6125,5%
OPEL3213,4%
VOLKSWAGEN3113,0%
FORD218,8%
DAEWOO177,1%
RENAULT135,4%
BMW93,8%
SKODA93,8%
PEUGEOT72,9%
MERCEDES-BENZ62,5%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN52,1%
AUDI41,7%
FIAT31,3%
SMART31,3%
HYUNDAI20,8%
ROVER20,8%
SEAT20,8%
TOYOTA20,8%
VOLVO20,8%
ALFA ROMEO10,4%
CHEVROLET10,4%
FERRARI10,4%
HONDA10,4%
KIA10,4%
NISSAN10,4%
OLTCIT10,4%
SUZUKI10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.