Înmatriculări în județul Mureș, aprilie 2024

Noi188+37,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare990+45,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.383+26,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri366

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 17 rulate, prima înmatriculare2000: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 16 rulate, prima înmatriculare2003: 24 rulate, prima înmatriculare2004: 26 rulate, prima înmatriculare2005: 36 rulate, prima înmatriculare2006: 41 rulate, prima înmatriculare2007: 56 rulate, prima înmatriculare2008: 47 rulate, prima înmatriculare2009: 63 rulate, prima înmatriculare2010: 70 rulate, prima înmatriculare2011: 87 rulate, prima înmatriculare2012: 74 rulate, prima înmatriculare2013: 70 rulate, prima înmatriculare2014: 47 rulate, prima înmatriculare2015: 48 rulate, prima înmatriculare2016: 47 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 62 rulate, prima înmatriculare2020: 34 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 79 noi2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 107 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000017
200009
200109
2002016
2003024
2004026
2005036
2006041
2007056
2008047
2009063
2010070
2011087
2012074
2013070
2014047
2015048
2016047
2017042
2018031
2019062
2020034
2021010
2022212
20237911
20241071

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21918,6%
DACIA14712,5%
AUDI1139,6%
BMW867,3%
SKODA695,9%
FORD685,8%
MERCEDES-BENZ625,3%
RENAULT494,2%
OPEL474,0%
NISSAN463,9%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI373,1%
HYUNDAI302,5%
TOYOTA282,4%
SEAT242,0%
MAZDA232,0%
PEUGEOT232,0%
VOLVO221,9%
MITSUBISHI211,8%
KIA80,7%
CITROEN60,5%
LAND ROVER60,5%
SSANGYONG50,4%
HONDA40,3%
JEEP40,3%
MINI40,3%
ALFA ROMEO30,3%
CHEVROLET30,3%
CUPRA20,2%
FIAT20,2%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
PORSCHE20,2%
TESLA20,2%
DODGE10,1%
DS10,1%
FERRARI10,1%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER847,2%
VOLKSWAGEN GOLF564,8%
VOLKSWAGEN PASSAT403,4%
AUDI A4393,3%
SKODA OCTAVIA302,6%
NISSAN QASHQAI262,2%
DACIA SANDERO242,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN242,0%
FORD FOCUS232,0%
VOLKSWAGEN POLO221,9%
Toate (240)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A3201,7%
BMW SERIA 3201,7%
BMW X3201,7%
DACIA LOGAN181,5%
OPEL ASTRA181,5%
VOLKSWAGEN TOURAN181,5%
SKODA FABIA171,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS161,4%
BMW SERIA 5151,3%
DACIA SPRING141,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E141,2%
FORD FIESTA131,1%
RENAULT MEGANE131,1%
AUDI A6121,0%
AUDI Q5121,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,0%
SEAT LEON110,9%
SUZUKI GRAND VITARA100,9%
VOLVO XC60100,9%
AUDI A590,8%
HYUNDAI TUCSON90,8%
SUZUKI VITARA90,8%
BMW X180,7%
FORD KUGA80,7%
MAZDA 380,7%
MITSUBISHI OUTLANDER80,7%
OPEL CORSA80,7%
SUZUKI SX480,7%
AUDI Q370,6%
HYUNDAI SANTA FE70,6%
MAZDA CX-570,6%
NISSAN QASHQAI+270,6%
RENAULT CLIO70,6%
SKODA KODIAQ70,6%
SKODA SUPERB70,6%
AUDI Q760,5%
BMW SERIA 160,5%
FORD MONDEO60,5%
RENAULT CAPTUR60,5%
RENAULT SCENIC60,5%
TOYOTA COROLLA60,5%
TOYOTA RAV460,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,5%
HYUNDAI I3050,4%
KIA SPORTAGE50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MITSUBISHI ASX50,4%
SEAT IBIZA50,4%
VOLKSWAGEN CADDY50,4%
VOLKSWAGEN SHARAN50,4%
FORD TRANSIT40,3%
HYUNDAI IX3540,3%
LAND ROVER FREELANDER40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
MERCEDES-BENZ GLA40,3%
MERCEDES-BENZ GLC40,3%
MERCEDES-BENZ GLE40,3%
NISSAN JUKE40,3%
NISSAN X-TRAIL40,3%
OPEL VECTRA40,3%
OPEL VIVARO40,3%
PEUGEOT 20740,3%
PEUGEOT 500840,3%
PEUGEOT 50840,3%
RENAULT KADJAR40,3%
SEAT ALHAMBRA40,3%
SUZUKI IGNIS40,3%
TOYOTA C-HR40,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS40,3%
VOLKSWAGEN TAIGO40,3%
VOLVO XC9040,3%
BMW SERIA 430,3%
DACIA JOGGER30,3%
FORD C-MAX30,3%
MAZDA CX-330,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
OPEL ANTARA30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 300830,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SSANGYONG KORANDO30,3%
SUZUKI JIMNY30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,2%
AUDI A120,2%
AUDI A220,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CHEVROLET AVEO20,2%
CITROEN C320,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA DOKKER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT 50020,2%
FORD ECOSPORT20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD PUMA20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I2020,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
KIA CEED20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI COLT20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
MITSUBISHI SPACE STAR20,2%
NISSAN PATROL20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI 8010,1%
AUDI Q810,1%
AUDI SQ810,1%
AUDI TT10,1%
BMW I410,1%
BMW IX10,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV44537,8%
Compacte (C)23519,9%
Medii (D)15012,7%
Mici (B)14612,4%
Monovolume (MPV)1028,7%
Mari și de lux (E)504,2%
Mini (A)302,5%
Utilitare80,7%
Neclasificate60,5%
Sport60,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare99084,0%
Noi18816,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină73362,2%
Benzină30726,1%
Hibrid968,1%
Electric211,8%
GPL211,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.00185,0%
Companie17715,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break61452,1%
Berlină cu hayon22419,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18816,0%
Berlină12310,4%
Cupeu151,3%
Cabriolet141,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23620,0%
75-109 kW52644,7%
110-149 kW31827,0%
150-219 kW595,0%
220 kW și peste191,6%
Necompletat201,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc726,1%
1000-1399 cmc15913,5%
1400-1599 cmc32027,2%
1600-1999 cmc47440,2%
2000-2999 cmc12310,4%
3000 cmc și peste90,8%
Necompletat211,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN34725,1%
AUDI14710,6%
OPEL1037,4%
BMW966,9%
FORD926,7%
DACIA896,4%
MERCEDES-BENZ825,9%
RENAULT594,3%
SKODA594,3%
HYUNDAI322,3%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI322,3%
TOYOTA302,2%
NISSAN261,9%
PEUGEOT221,6%
SEAT191,4%
MAZDA181,3%
VOLVO181,3%
LAND ROVER130,9%
CITROEN120,9%
KIA110,8%
FIAT100,7%
MITSUBISHI100,7%
ALFA ROMEO80,6%
CHEVROLET80,6%
SMART80,6%
MINI50,4%
HONDA40,3%
PORSCHE40,3%
JEEP30,2%
DAEWOO20,1%
DODGE20,1%
SAAB20,1%
SSANGYONG20,1%
SUBARU20,1%
BERTONE10,1%
IVECO10,1%
JAGUAR10,1%
SCHMITZ CARGOBULL10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare30282,5%
Export6417,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9325,4%
DACIA5414,8%
OPEL4813,1%
FORD4111,2%
AUDI184,9%
RENAULT174,6%
PEUGEOT164,4%
FIAT123,3%
MERCEDES-BENZ123,3%
BMW102,7%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA82,2%
SKODA61,6%
CITROEN41,1%
MITSUBISHI41,1%
ALFA ROMEO30,8%
DAEWOO30,8%
NISSAN30,8%
CHEVROLET20,5%
HYUNDAI20,5%
SEAT20,5%
SUZUKI20,5%
TOYOTA20,5%
LANCIA10,3%
PORSCHE10,3%
SMART10,3%
VOLVO10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.