Înmatriculări în județul Neamț, aprilie 2024

Noi105+56,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare727+49,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.175+50,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri138

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 32 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 50 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 59 rulate, prima înmatriculare2011: 79 rulate, prima înmatriculare2012: 67 rulate, prima înmatriculare2013: 43 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2023: 59 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 45 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200006
200107
2002014
200304
2004021
2005032
2006039
2007050
2008043
2009041
2010059
2011079
2012067
2013043
2014042
2015030
2016028
2017037
2018020
2019029
2020020
202108
202210
2023593
2024450

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18422,1%
DACIA9010,8%
AUDI748,9%
BMW678,1%
RENAULT445,3%
FORD425,0%
SKODA414,9%
OPEL394,7%
HYUNDAI334,0%
MERCEDES-BENZ303,6%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT263,1%
NISSAN222,6%
TOYOTA222,6%
SUZUKI202,4%
VOLVO192,3%
KIA161,9%
PEUGEOT111,3%
CITROEN81,0%
MAZDA70,8%
FIAT60,7%
MITSUBISHI40,5%
ALFA ROMEO30,4%
MINI30,4%
SSANGYONG30,4%
CHEVROLET20,2%
JAGUAR20,2%
LANCIA20,2%
LAND ROVER20,2%
LEXUS20,2%
MG20,2%
PORSCHE20,2%
CUPRA10,1%
DR10,1%
HONDA10,1%
ROVER10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF475,7%
VOLKSWAGEN PASSAT445,3%
DACIA DUSTER374,5%
AUDI A4293,5%
DACIA LOGAN242,9%
DACIA SANDERO232,8%
NISSAN QASHQAI192,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN192,3%
SKODA OCTAVIA182,2%
BMW SERIA 5172,0%
Toate (204)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS172,0%
OPEL ASTRA172,0%
VOLKSWAGEN POLO161,9%
VOLKSWAGEN TOURAN151,8%
BMW SERIA 3141,7%
BMW X3141,7%
VOLVO XC60141,7%
RENAULT MEGANE131,6%
SEAT IBIZA131,6%
AUDI Q5121,4%
AUDI A6111,3%
SKODA FABIA111,3%
HYUNDAI TUCSON101,2%
HYUNDAI IX3591,1%
VOLKSWAGEN CADDY91,1%
KIA SPORTAGE70,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,8%
AUDI A360,7%
BMW X160,7%
FORD KUGA60,7%
HYUNDAI I3060,7%
OPEL CORSA60,7%
RENAULT SCENIC60,7%
SUZUKI VITARA60,7%
TOYOTA RAV460,7%
AUDI A550,6%
FORD S-MAX50,6%
FORD TRANSIT50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,6%
RENAULT CLIO50,6%
SKODA KAROQ50,6%
SUZUKI SX450,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,6%
BMW SERIA 140,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
MERCEDES-BENZ ML40,5%
OPEL ANTARA40,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
SUZUKI GRAND VITARA40,5%
VOLKSWAGEN JETTA40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
DACIA SPRING30,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD FIESTA30,4%
OPEL MERIVA30,4%
PEUGEOT 300830,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
SEAT ATECA30,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA SUPERB30,4%
TOYOTA AVENSIS30,4%
VOLKSWAGEN TAIGO30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
AUDI Q220,2%
AUDI Q320,2%
AUDI S720,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW X220,2%
BMW X420,2%
BMW X620,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT PUNTO20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI KONA20,2%
KIA CARENS20,2%
KIA CEED20,2%
KIA PICANTO20,2%
KIA RIO20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
PEUGEOT 50820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA YETI20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI 8010,1%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q710,1%
AUDI SQ510,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X REIHE10,1%
BMW X510,1%
BMW Z410,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA LODGY10,1%
DR DR110,1%
FIAT 50010,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD MONDEO10,1%
FORD PUMA10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI H-110,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR XE10,1%
JAGUAR XF10,1%
KIA SORENTO10,1%
LANCIA DELTA10,1%
LANCIA PHEDRA10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LEXUS CT10,1%
LEXUS UX10,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA CX-710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27733,3%
Compacte (C)16720,1%
Mici (B)12114,5%
Medii (D)11714,1%
Monovolume (MPV)8810,6%
Mari și de lux (E)374,4%
Mini (A)101,2%
Utilitare60,7%
Neclasificate50,6%
Sport40,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare72787,4%
Noi10512,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină57669,2%
Benzină18622,4%
Hibrid465,5%
GPL192,3%
Electric50,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică74088,9%
Companie9211,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43452,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16219,5%
Berlină cu hayon13115,7%
Berlină9411,3%
Cabriolet70,8%
Cupeu40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19223,1%
75-109 kW39147,0%
110-149 kW20324,4%
150-219 kW303,6%
220 kW și peste111,3%
Necompletat50,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc587,0%
1000-1399 cmc11413,7%
1400-1599 cmc21325,6%
1600-1999 cmc36644,0%
2000-2999 cmc748,9%
3000 cmc și peste20,2%
Necompletat50,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30926,3%
AUDI1129,5%
BMW1079,1%
FORD796,7%
OPEL796,7%
DACIA786,6%
SKODA706,0%
RENAULT645,4%
MERCEDES-BENZ463,9%
SEAT221,9%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA211,8%
PEUGEOT201,7%
HYUNDAI171,4%
FIAT161,4%
CITROEN151,3%
MAZDA151,3%
NISSAN131,1%
VOLVO110,9%
CHEVROLET100,9%
SUZUKI90,8%
HONDA80,7%
ALFA ROMEO70,6%
SMART70,6%
KIA60,5%
LAND ROVER60,5%
DAEWOO50,4%
MITSUBISHI40,3%
DAIHATSU30,3%
SUBARU30,3%
LANCIA20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
ROVER20,2%
SSANGYONG20,2%
CHRYSLER10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9367,4%
Export4532,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4834,8%
VOLKSWAGEN2921,0%
FORD1510,9%
OPEL85,8%
AUDI64,3%
BMW64,3%
SKODA53,6%
MERCEDES-BENZ42,9%
FIAT21,4%
RENAULT21,4%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT21,4%
TOYOTA21,4%
CITROEN10,7%
HONDA10,7%
KIA10,7%
MINI10,7%
NISSAN10,7%
PEUGEOT10,7%
SUBARU10,7%
SUZUKI10,7%
VOLVO10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.