Înmatriculări în județul Vâlcea, aprilie 2024

Noi125+58,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare523+27,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.081+25,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri259

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 11 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 34 rulate, prima înmatriculare2014: 18 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 35 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 64 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 60 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000011
200004
200107
2002011
200306
2004015
2005033
2006026
2007031
2008043
2009034
2010034
2011038
2012034
2013034
2014018
2015031
2016011
2017013
2018035
2019023
2020015
202103
202219
2023644
2024600

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12419,1%
DACIA7010,8%
BMW6910,6%
AUDI558,5%
MERCEDES-BENZ487,4%
SKODA416,3%
RENAULT345,2%
OPEL274,2%
SUZUKI253,9%
FORD243,7%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT243,7%
NISSAN162,5%
TOYOTA142,2%
HYUNDAI111,7%
PEUGEOT81,2%
VOLVO71,1%
CITROEN60,9%
FIAT60,9%
KIA60,9%
MITSUBISHI50,8%
LAND ROVER40,6%
MG40,6%
CHEVROLET30,5%
SSANGYONG30,5%
HONDA20,3%
MAZDA20,3%
MINI20,3%
TESLA20,3%
DAIHATSU10,2%
DS10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF426,5%
AUDI A4294,5%
DACIA DUSTER284,3%
VOLKSWAGEN PASSAT264,0%
DACIA LOGAN253,9%
BMW SERIA 5223,4%
SKODA OCTAVIA172,6%
BMW SERIA 3162,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,9%
NISSAN QASHQAI111,7%
Toate (189)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE111,7%
SEAT TARRACO111,7%
VOLKSWAGEN POLO111,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,5%
SUZUKI VITARA101,5%
OPEL ASTRA91,4%
AUDI A381,2%
FORD FOCUS81,2%
SKODA FABIA81,2%
DACIA SANDERO71,1%
SKODA SUPERB71,1%
AUDI A660,9%
BMW SERIA 160,9%
BMW X360,9%
OPEL ZAFIRA60,9%
SEAT LEON60,9%
SUZUKI GRAND VITARA60,9%
VOLKSWAGEN CC60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
MERCEDES-BENZ GLC50,8%
RENAULT CLIO50,8%
AUDI A540,6%
BMW X140,6%
DACIA LODGY40,6%
FORD FIESTA40,6%
HYUNDAI BAYON40,6%
KIA SPORTAGE40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,6%
MG ZS40,6%
OPEL CORSA40,6%
OPEL VECTRA40,6%
RENAULT CAPTUR40,6%
SKODA KAROQ40,6%
AUDI A730,5%
AUDI Q330,5%
BMW SERIA 730,5%
BMW X530,5%
BMW X630,5%
DACIA JOGGER30,5%
DACIA SPRING30,5%
FORD TRANSIT30,5%
HYUNDAI TUCSON30,5%
MERCEDES-BENZ GLA30,5%
SEAT IBIZA30,5%
SUZUKI JIMNY30,5%
SUZUKI SX430,5%
TOYOTA RAV430,5%
TOYOTA YARIS30,5%
TOYOTA YARIS CROSS30,5%
VOLKSWAGEN BORA30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,5%
VOLKSWAGEN TAIGO30,5%
VOLKSWAGEN TOURAN30,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
AUDI Q520,3%
BMW X420,3%
CITROEN C420,3%
FORD MONDEO20,3%
HYUNDAI KONA20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ EQA20,3%
MERCEDES-BENZ GLB20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
PEUGEOT 300820,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO XC6020,3%
VOLVO XC9020,3%
BMW M210,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW X710,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN EVASION10,2%
DAIHATSU SIRION10,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT COUPE10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO10,2%
FORD TOURNEO COURIER10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I3010,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA RIO10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ CITAN10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ EQB10,2%
MERCEDES-BENZ EQS10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI GRANDIS10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21132,6%
Compacte (C)13420,7%
Medii (D)10516,2%
Mici (B)8613,3%
Monovolume (MPV)497,6%
Mari și de lux (E)467,1%
Mini (A)81,2%
Utilitare50,8%
Neclasificate20,3%
Sport20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare52380,7%
Noi12519,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39861,4%
Benzină15724,2%
Hibrid578,8%
GPL243,7%
Electric111,7%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică56587,2%
Companie8312,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28544,0%
Berlină cu hayon13220,4%
Berlină12619,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9214,2%
Cupeu71,1%
Cabriolet60,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14221,9%
75-109 kW28043,2%
110-149 kW17226,5%
150-219 kW345,2%
220 kW și peste91,4%
Necompletat111,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc548,3%
1000-1399 cmc8413,0%
1400-1599 cmc15824,4%
1600-1999 cmc27342,1%
2000-2999 cmc649,9%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat111,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22821,1%
BMW13412,4%
DACIA1079,9%
AUDI1029,4%
FORD797,3%
OPEL645,9%
MERCEDES-BENZ524,8%
RENAULT524,8%
SKODA524,8%
PEUGEOT252,3%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI191,8%
SEAT181,7%
HYUNDAI171,6%
LAND ROVER161,5%
NISSAN111,0%
CITROEN100,9%
TOYOTA100,9%
FIAT90,8%
MITSUBISHI80,7%
KIA70,6%
MINI70,6%
SMART70,6%
HONDA60,6%
MAZDA60,6%
DAEWOO50,5%
CHEVROLET40,4%
JEEP40,4%
VOLVO40,4%
ALFA ROMEO30,3%
LAMBORGHINI20,2%
PORSCHE20,2%
AUSTIN ROVER10,1%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare24494,2%
Export155,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6123,6%
OPEL4216,2%
DACIA2710,4%
FORD2610,0%
RENAULT176,6%
SKODA135,0%
PEUGEOT124,6%
FIAT114,2%
BMW72,7%
MERCEDES-BENZ72,7%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI62,3%
DAEWOO51,9%
SUZUKI41,5%
CITROEN31,2%
MAZDA31,2%
ALFA ROMEO20,8%
HYUNDAI20,8%
SMART20,8%
BARKAS10,4%
CHEVROLET10,4%
DAIHATSU10,4%
KIA10,4%
LAND ROVER10,4%
MITSUBISHI10,4%
NISSAN10,4%
SEAT10,4%
VAUXHALL10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.