Înmatriculări în județul Tulcea, aprilie 2024

Noi66+13,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare163+27,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări567+21,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri232

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 64 noinov 24: 202 rulate, prima înmatricularedec 24: 51 noidec 24: 143 rulate, prima înmatriculareian 25: 50 noiian 25: 128 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 198 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 213 rulate, prima înmatriculareapr 25: 35 noiapr 25: 242 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 180 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 155 rulate, prima înmatriculareiul 25: 74 noiiul 25: 153 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 212 rulate, prima înmatricularesep 25: 74 noisep 25: 182 rulate, prima înmatriculareoct 25: 71 noioct 25: 193 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 178 rulate, prima înmatricularedec 25: 105 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 26 noiian 26: 113 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 163 rulate, prima înmatricularemar 26: 36 noimar 26: 147 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 127 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 124 rulate, prima înmatriculareiun 26: 62 noiiun 26: 119 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 182 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 noiaug 26: 156 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 noisep 26: 141 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 noioct 26: 117 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2464202
dec 2451143
ian 2550128
feb 2557198
mar 2532213
apr 2535242
mai 2527180
iun 2533155
iul 2574153
aug 2586212
sep 2574182
oct 2571193
nov 2562178
dec 25105186
ian 2626113
feb 2632163
mar 2636147
apr 2645127
mai 2631124
iun 2662119
iul 2642182
aug 2618156
sep 2643141
oct 2639117

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 13 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 11 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 13 rulate, prima înmatriculare2012: 10 rulate, prima înmatriculare2013: 7 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 33 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 31 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200002
200101
200203
200302
200404
200506
200607
2007013
2008017
2009011
2010010
2011013
2012010
201307
201407
201506
201609
201705
2018010
201906
202003
202106
202223
2023331
2024310

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4017,5%
DACIA2510,9%
HYUNDAI208,7%
AUDI198,3%
RENAULT177,4%
OPEL146,1%
BMW125,2%
FORD125,2%
TOYOTA104,4%
PEUGEOT83,5%
Toate (24)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA83,5%
VOLVO83,5%
SSANGYONG73,1%
KIA52,2%
MERCEDES-BENZ52,2%
SUZUKI41,7%
MITSUBISHI31,3%
NISSAN31,3%
SEAT31,3%
CITROEN20,9%
CHEVROLET10,4%
FIAT10,4%
HONDA10,4%
MAZDA10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER146,1%
VOLKSWAGEN GOLF135,7%
VOLKSWAGEN PASSAT104,4%
AUDI A493,9%
DACIA LOGAN93,9%
HYUNDAI I3073,1%
BMW SERIA 362,6%
RENAULT KADJAR62,6%
HYUNDAI TUCSON52,2%
AUDI Q341,7%
Toate (98)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS41,7%
KIA SPORTAGE41,7%
OPEL CORSA41,7%
SKODA OCTAVIA41,7%
VOLKSWAGEN POLO41,7%
AUDI A331,3%
HYUNDAI BAYON31,3%
NISSAN QASHQAI31,3%
RENAULT MEGANE31,3%
TOYOTA C-HR31,3%
TOYOTA YARIS CROSS31,3%
VOLKSWAGEN CC31,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN31,3%
BMW SERIA 520,9%
BMW X620,9%
DACIA SANDERO20,9%
FORD MONDEO20,9%
HYUNDAI ELANTRA20,9%
HYUNDAI IX3520,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,9%
MITSUBISHI ASX20,9%
OPEL ASTRA20,9%
OPEL CROSSLAND20,9%
OPEL INSIGNIA20,9%
OPEL MOKKA20,9%
PEUGEOT 300820,9%
PEUGEOT 30720,9%
RENAULT CAPTUR20,9%
RENAULT SCENIC20,9%
SEAT IBIZA20,9%
SKODA SUPERB20,9%
SSANGYONG KORANDO20,9%
SSANGYONG TIVOLI20,9%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,9%
SUZUKI VITARA20,9%
TOYOTA RAV420,9%
VOLKSWAGEN SHARAN20,9%
VOLKSWAGEN TOURAN20,9%
VOLVO V5020,9%
VOLVO XC6020,9%
AUDI A510,4%
AUDI A610,4%
AUDI RS310,4%
BMW X310,4%
BMW X510,4%
CHEVROLET AVEO10,4%
CITROEN C4 PICASSO10,4%
CITROEN C510,4%
FIAT DOBLO10,4%
FORD FIESTA10,4%
FORD KUGA10,4%
FORD PUMA10,4%
FORD S-MAX10,4%
FORD TRANSIT10,4%
FORD TRANSIT CUSTOM10,4%
HONDA ZR-V10,4%
HYUNDAI I2010,4%
KIA STONIC10,4%
MAZDA CX-3010,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MERCEDES-BENZ GLE10,4%
MERCEDES-BENZ ML10,4%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,4%
OPEL VECTRA10,4%
OPEL ZAFIRA10,4%
PEUGEOT 200810,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 50810,4%
PEUGEOT PARTNER10,4%
RENAULT AUSTRAL10,4%
RENAULT CLIO10,4%
RENAULT KOLEOS10,4%
RENAULT LAGUNA10,4%
SEAT LEON10,4%
SKODA FABIA10,4%
SKODA KODIAQ10,4%
SSANGYONG REXTON10,4%
SUZUKI LIANA10,4%
SUZUKI SX410,4%
TOYOTA AYGO10,4%
TOYOTA COROLLA10,4%
VOLKSWAGEN JETTA10,4%
VOLKSWAGEN TAIGO10,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLVO S6010,4%
VOLVO S9010,4%
VOLVO V6010,4%
VOLVO XC7010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV9441,0%
Compacte (C)4821,0%
Medii (D)4117,9%
Mici (B)2711,8%
Monovolume (MPV)114,8%
Mari și de lux (E)41,7%
Utilitare20,9%
Mini (A)10,4%
Sport10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare16371,2%
Noi6628,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină12353,7%
Benzină6729,3%
Hibrid3314,4%
GPL62,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică21091,7%
Companie198,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10144,1%
Berlină cu hayon5323,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3816,6%
Berlină3515,3%
Cabriolet20,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4821,0%
75-109 kW11148,5%
110-149 kW5724,9%
150-219 kW83,5%
220 kW și peste52,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc167,0%
1000-1399 cmc3113,5%
1400-1599 cmc7633,2%
1600-1999 cmc9039,3%
2000-2999 cmc156,6%
3000 cmc și peste10,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12722,4%
DACIA7913,9%
OPEL529,2%
SKODA376,5%
BMW356,2%
AUDI335,8%
FORD335,8%
MERCEDES-BENZ274,8%
RENAULT193,4%
SEAT152,6%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA132,3%
HYUNDAI122,1%
DAEWOO101,8%
PEUGEOT91,6%
VOLVO91,6%
LAND ROVER81,4%
CHEVROLET61,1%
CITROEN61,1%
KIA61,1%
NISSAN61,1%
JEEP40,7%
MITSUBISHI40,7%
MAZDA30,5%
FIAT20,4%
HONDA20,4%
CHRYSLER10,2%
DODGE10,2%
INFINITI10,2%
JAGUAR10,2%
LEXUS10,2%
MCC10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%
SUZUKI10,2%
TESLA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare22496,6%
Export83,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4017,2%
OPEL4017,2%
VOLKSWAGEN3515,1%
DAEWOO219,1%
FORD177,3%
SKODA135,6%
RENAULT114,7%
FIAT93,9%
PEUGEOT93,9%
SEAT62,6%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW52,2%
AUDI41,7%
TOYOTA41,7%
ALFA ROMEO31,3%
CITROEN31,3%
VOLVO31,3%
CHEVROLET10,4%
HYUNDAI10,4%
KIA10,4%
LAND ROVER10,4%
MAZDA10,4%
MERCEDES-BENZ10,4%
NISSAN10,4%
ROVER10,4%
SMART10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.