Noi 821 +10,9% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 5.779 +30,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 11.499 +19,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.694 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 nov 24: 823 noi nov 24: 5.660 rulate, prima înmatriculare dec 24: 892 noi dec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculare ian 25: 838 noi ian 25: 5.278 rulate, prima înmatriculare feb 25: 843 noi feb 25: 6.387 rulate, prima înmatriculare mar 25: 857 noi mar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculare apr 25: 657 noi apr 25: 6.522 rulate, prima înmatriculare mai 25: 817 noi mai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculare iun 25: 758 noi iun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculare iul 25: 989 noi iul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculare aug 25: 767 noi aug 25: 5.428 rulate, prima înmatriculare sep 25: 683 noi sep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculare oct 25: 780 noi oct 25: 6.427 rulate, prima înmatriculare nov 25: 730 noi nov 25: 5.602 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.064 noi dec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculare ian 26: 656 noi ian 26: 4.505 rulate, prima înmatriculare feb 26: 631 noi feb 26: 5.292 rulate, prima înmatriculare mar 26: 945 noi mar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculare apr 26: 943 noi apr 26: 4.740 rulate, prima înmatriculare mai 26: 828 noi mai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.064 noi iun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculare iul 26: 804 noi iul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculare aug 26: 708 noi aug 26: 4.383 rulate, prima înmatriculare sep 26: 644 noi sep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculare oct 26: 481 noi oct 26: 4.502 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 823 5.660 dec 24 892 5.546 ian 25 838 5.278 feb 25 843 6.387 mar 25 857 6.671 apr 25 657 6.522 mai 25 817 6.052 iun 25 758 5.624 iul 25 989 6.436 aug 25 767 5.428 sep 25 683 5.781 oct 25 780 6.427 nov 25 730 5.602 dec 25 1.064 5.049 ian 26 656 4.505 feb 26 631 5.292 mar 26 945 5.453 apr 26 943 4.740 mai 26 828 4.434 iun 26 1.064 4.455 iul 26 804 4.705 aug 26 708 4.383 sep 26 644 4.622 oct 26 481 4.502
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 < 2000: 54 rulate, prima înmatriculare 2000: 38 rulate, prima înmatriculare 2001: 51 rulate, prima înmatriculare 2002: 90 rulate, prima înmatriculare 2003: 108 rulate, prima înmatriculare 2004: 215 rulate, prima înmatriculare 2005: 274 rulate, prima înmatriculare 2006: 417 rulate, prima înmatriculare 2007: 444 rulate, prima înmatriculare 2008: 526 rulate, prima înmatriculare 2009: 564 rulate, prima înmatriculare 2010: 467 rulate, prima înmatriculare 2011: 485 rulate, prima înmatriculare 2012: 394 rulate, prima înmatriculare 2013: 275 rulate, prima înmatriculare 2014: 208 rulate, prima înmatriculare 2015: 212 rulate, prima înmatriculare 2016: 155 rulate, prima înmatriculare 2017: 157 rulate, prima înmatriculare 2018: 159 rulate, prima înmatriculare 2019: 227 rulate, prima înmatriculare 2020: 164 rulate, prima înmatriculare 2021: 59 rulate, prima înmatriculare 2022: 3 noi 2022: 19 rulate, prima înmatriculare 2023: 200 noi 2023: 17 rulate, prima înmatriculare 2024: 618 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 54 2000 0 38 2001 0 51 2002 0 90 2003 0 108 2004 0 215 2005 0 274 2006 0 417 2007 0 444 2008 0 526 2009 0 564 2010 0 467 2011 0 485 2012 0 394 2013 0 275 2014 0 208 2015 0 212 2016 0 155 2017 0 157 2018 0 159 2019 0 227 2020 0 164 2021 0 59 2022 3 19 2023 200 17 2024 618 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă GOLF 1.678 25,4% PASSAT 1.458 22,1% TIGUAN 721 10,9% POLO 474 7,2% TOURAN 391 5,9% GOLF PLUS 226 3,4% TOUAREG 209 3,2% CADDY 166 2,5% T-ROC 163 2,5% SHARAN 159 2,4%
Toate (43) Modele: valoare, vehicule, cotă CC 147 2,2% T-CROSS 142 2,2% TAIGO 137 2,1% TRANSPORTER 131 2,0% JETTA 101 1,5% ARTEON 50 0,8% MULTIVAN 40 0,6% EOS 29 0,4% SCIROCCO 22 0,3% BORA 20 0,3% GOLF SPORTSVAN 20 0,3% CARAVELLE 18 0,3% ID 4 11 0,2% UP 11 0,2% CRAFTER 10 0,2% FOX 10 0,2% PHAETON 8 0,1% ID 3 7 0,1% Model necompletat 7 0,1% NEW BEETLE 7 0,1% GOLF GTE 6 0,1% ID 5 4 0,1% LT 3 0,0% BEETLE 2 0,0% ID 7 2 0,0% ID BUZZ 2 0,0% LUPO 2 0,0% 3CC 1 0,0% CALIFORNIA 1 0,0% GOLF VARIANT 1 0,0% PHEATON 1 0,0% POLOI 1 0,0% SHARAH 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 1.813 27,5% Medii (D) 1.657 25,1% SUV 1.387 21,0% Monovolume (MPV) 1.154 17,5% Mici (B) 474 7,2% Sport 60 0,9% Mini (A) 23 0,3% Utilitare 13 0,2% Neclasificate 11 0,2% Mari și de lux (E) 8 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 863 13,1% Suceava 337 5,1% Bihor 309 4,7% Timiș 279 4,2% Iași 242 3,7% Prahova 234 3,5% Cluj 225 3,4% Mureș 219 3,3% Arad 200 3,0% Neamț 184 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Dolj 165 2,5% Dâmbovița 160 2,4% Brașov 156 2,4% Bacău 154 2,3% Constanța 150 2,3% Botoșani 142 2,2% Galați 142 2,2% Maramureș 141 2,1% Bistrița-Năsăud 140 2,1% Satu Mare 140 2,1% Sibiu 140 2,1% Argeș 134 2,0% Alba 132 2,0% Sălaj 129 2,0% Vâlcea 124 1,9% Mehedinți 122 1,8% Ilfov 121 1,8% Gorj 118 1,8% Hunedoara 110 1,7% Vrancea 100 1,5% Vaslui 95 1,4% Olt 91 1,4% Caraș-Severin 90 1,4% Harghita 90 1,4% Buzău 75 1,1% Covasna 69 1,0% Ialomița 56 0,8% Giurgiu 54 0,8% Brăila 48 0,7% Teleorman 46 0,7% Tulcea 40 0,6% Călărași 34 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 5.779 87,6% Noi 821 12,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 4.587 69,5% Benzină 1.855 28,1% Hibrid 118 1,8% Electric 33 0,5% GPL 5 0,1% GNC/GNL 2 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 5.481 83,0% Companie 1.119 17,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 4.345 65,8% Berlină cu hayon 897 13,6% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 686 10,4% Berlină 613 9,3% Cabriolet 37 0,6% Cupeu 22 0,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 1.016 15,4% 75-109 kW 3.695 56,0% 110-149 kW 1.611 24,4% 150-219 kW 235 3,6% 220 kW și peste 11 0,2% Necompletat 32 0,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 328 5,0% 1000-1399 cmc 1.060 16,1% 1400-1599 cmc 1.167 17,7% 1600-1999 cmc 3.738 56,6% 2000-2999 cmc 272 4,1% 3000 cmc și peste 2 0,0% Necompletat 33 0,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.