Noi 472 +29,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.999 +29,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.095 +21,3% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 329 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 2000: 81 rulate, prima înmatriculare 2000: 12 rulate, prima înmatriculare 2001: 21 rulate, prima înmatriculare 2002: 30 rulate, prima înmatriculare 2003: 39 rulate, prima înmatriculare 2004: 49 rulate, prima înmatriculare 2005: 50 rulate, prima înmatriculare 2006: 53 rulate, prima înmatriculare 2007: 76 rulate, prima înmatriculare 2008: 55 rulate, prima înmatriculare 2009: 42 rulate, prima înmatriculare 2010: 63 rulate, prima înmatriculare 2011: 70 rulate, prima înmatriculare 2012: 58 rulate, prima înmatriculare 2013: 80 rulate, prima înmatriculare 2014: 73 rulate, prima înmatriculare 2015: 94 rulate, prima înmatriculare 2016: 82 rulate, prima înmatriculare 2017: 1 noi 2017: 118 rulate, prima înmatriculare 2018: 131 rulate, prima înmatriculare 2019: 1 noi 2019: 208 rulate, prima înmatriculare 2020: 186 rulate, prima înmatriculare 2021: 101 rulate, prima înmatriculare 2022: 6 noi 2022: 149 rulate, prima înmatriculare 2023: 225 noi 2023: 76 rulate, prima înmatriculare 2024: 239 noi 2024: 2 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 81 2000 0 12 2001 0 21 2002 0 30 2003 0 39 2004 0 49 2005 0 50 2006 0 53 2007 0 76 2008 0 55 2009 0 42 2010 0 63 2011 0 70 2012 0 58 2013 0 80 2014 0 73 2015 0 94 2016 0 82 2017 1 118 2018 0 131 2019 1 208 2020 0 186 2021 0 101 2022 6 149 2023 225 76 2024 239 2
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA E 391 15,8% CLASA C 359 14,5% GLC 303 12,3% GLE 223 9,0% CLASA A 206 8,3% CLA 126 5,1% VITO 119 4,8% CLASA S 91 3,7% GLA 80 3,2% CLASA B 74 3,0%
Toate (47) Modele: valoare, vehicule, cotă ML 62 2,5% SPRINTER 51 2,1% CLASA V 48 1,9% CLS 41 1,7% GLB 40 1,6% CLASA G 39 1,6% GLK 23 0,9% VIANO 21 0,8% GLS 19 0,8% EQA 17 0,7% SLK 17 0,7% AMG GT 16 0,6% CLK 14 0,6% SL 14 0,6% Model necompletat 13 0,5% EQE 9 0,4% CITAN 8 0,3% EQB 7 0,3% EQS 6 0,2% CLASA R 5 0,2% CLE 5 0,2% CL 3 0,1% GL 3 0,1% VANEO 3 0,1% EQV 2 0,1% MARCO POLO 2 0,1% 190 1 0,0% 200 1 0,0% 208 CDI 1 0,0% 213 CDI 1 0,0% 230 1 0,0% 280GE 1 0,0% 311 CDI 1 0,0% EQT 1 0,0% SLC 1 0,0% T 1 0,0% V -KLASSE 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 831 33,6% Compacte (C) 692 28,0% Mari și de lux (E) 528 21,4% Monovolume (MPV) 283 11,5% Sport 65 2,6% Utilitare 51 2,1% Neclasificate 21 0,8%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 650 26,3% Cluj 130 5,3% Timiș 124 5,0% Bihor 92 3,7% Ilfov 88 3,6% Constanța 82 3,3% Iași 78 3,2% Prahova 75 3,0% Suceava 75 3,0% Sibiu 65 2,6%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Mureș 62 2,5% Arad 61 2,5% Brașov 56 2,3% Dolj 53 2,1% Argeș 51 2,1% Maramureș 49 2,0% Satu Mare 49 2,0% Vâlcea 48 1,9% Galați 46 1,9% Dâmbovița 45 1,8% Bacău 41 1,7% Bistrița-Năsăud 39 1,6% Alba 32 1,3% Sălaj 31 1,3% Botoșani 30 1,2% Neamț 30 1,2% Hunedoara 29 1,2% Gorj 27 1,1% Brăila 25 1,0% Buzău 23 0,9% Harghita 23 0,9% Caraș-Severin 22 0,9% Vrancea 20 0,8% Olt 19 0,8% Mehedinți 18 0,7% Vaslui 17 0,7% Teleorman 16 0,6% Giurgiu 15 0,6% Covasna 12 0,5% Călărași 9 0,4% Ialomița 9 0,4% Tulcea 5 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.999 80,9% Noi 472 19,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.384 56,0% Hibrid 686 27,8% Benzină 359 14,5% Electric 42 1,7%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.381 55,9% Companie 1.090 44,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.238 50,1% Berlină 839 34,0% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 178 7,2% Berlină cu hayon 97 3,9% Cupeu 76 3,1% Cabriolet 41 1,7% Break utilitar 1 0,0% Furgon 1 0,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 67 2,7% 75-109 kW 522 21,1% 110-149 kW 980 39,7% 150-219 kW 572 23,1% 220 kW și peste 288 11,7% Necompletat 42 1,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 138 5,6% 1400-1599 cmc 188 7,6% 1600-1999 cmc 955 38,6% 2000-2999 cmc 1.048 42,4% 3000 cmc și peste 100 4,0% Necompletat 42 1,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.