Noi 403 +113,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 339 +26,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 543 +12,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 45 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 nov 24: 321 noi nov 24: 384 rulate, prima înmatriculare dec 24: 445 noi dec 24: 395 rulate, prima înmatriculare ian 25: 212 noi ian 25: 339 rulate, prima înmatriculare feb 25: 196 noi feb 25: 411 rulate, prima înmatriculare mar 25: 334 noi mar 25: 405 rulate, prima înmatriculare apr 25: 318 noi apr 25: 416 rulate, prima înmatriculare mai 25: 210 noi mai 25: 457 rulate, prima înmatriculare iun 25: 194 noi iun 25: 436 rulate, prima înmatriculare iul 25: 379 noi iul 25: 445 rulate, prima înmatriculare aug 25: 416 noi aug 25: 412 rulate, prima înmatriculare sep 25: 271 noi sep 25: 443 rulate, prima înmatriculare oct 25: 240 noi oct 25: 501 rulate, prima înmatriculare nov 25: 181 noi nov 25: 430 rulate, prima înmatriculare dec 25: 243 noi dec 25: 418 rulate, prima înmatriculare ian 26: 143 noi ian 26: 369 rulate, prima înmatriculare feb 26: 130 noi feb 26: 472 rulate, prima înmatriculare mar 26: 259 noi mar 26: 506 rulate, prima înmatriculare apr 26: 201 noi apr 26: 486 rulate, prima înmatriculare mai 26: 344 noi mai 26: 414 rulate, prima înmatriculare iun 26: 581 noi iun 26: 435 rulate, prima înmatriculare iul 26: 114 noi iul 26: 450 rulate, prima înmatriculare aug 26: 88 noi aug 26: 387 rulate, prima înmatriculare sep 26: 126 noi sep 26: 428 rulate, prima înmatriculare oct 26: 168 noi oct 26: 424 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 321 384 dec 24 445 395 ian 25 212 339 feb 25 196 411 mar 25 334 405 apr 25 318 416 mai 25 210 457 iun 25 194 436 iul 25 379 445 aug 25 416 412 sep 25 271 443 oct 25 240 501 nov 25 181 430 dec 25 243 418 ian 26 143 369 feb 26 130 472 mar 26 259 506 apr 26 201 486 mai 26 344 414 iun 26 581 435 iul 26 114 450 aug 26 88 387 sep 26 126 428 oct 26 168 424
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 2000: 2 rulate, prima înmatriculare 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2001: 1 rulate, prima înmatriculare 2003: 2 rulate, prima înmatriculare 2004: 4 rulate, prima înmatriculare 2005: 3 rulate, prima înmatriculare 2006: 12 rulate, prima înmatriculare 2007: 10 rulate, prima înmatriculare 2008: 11 rulate, prima înmatriculare 2009: 11 rulate, prima înmatriculare 2010: 17 rulate, prima înmatriculare 2011: 22 rulate, prima înmatriculare 2012: 32 rulate, prima înmatriculare 2013: 30 rulate, prima înmatriculare 2014: 32 rulate, prima înmatriculare 2015: 11 rulate, prima înmatriculare 2016: 25 rulate, prima înmatriculare 2017: 23 rulate, prima înmatriculare 2018: 30 rulate, prima înmatriculare 2019: 18 rulate, prima înmatriculare 2020: 21 rulate, prima înmatriculare 2021: 9 rulate, prima înmatriculare 2022: 3 noi 2022: 7 rulate, prima înmatriculare 2023: 190 noi 2023: 5 rulate, prima înmatriculare 2024: 210 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 2 2000 0 1 2001 0 1 2002 0 0 2003 0 2 2004 0 4 2005 0 3 2006 0 12 2007 0 10 2008 0 11 2009 0 11 2010 0 17 2011 0 22 2012 0 32 2013 0 30 2014 0 32 2015 0 11 2016 0 25 2017 0 23 2018 0 30 2019 0 18 2020 0 21 2021 0 9 2022 3 7 2023 190 5 2024 210 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SPORTAGE 371 50,0% CEED 156 21,0% XCEED 64 8,6% RIO 30 4,0% SORENTO 23 3,1% NIRO 21 2,8% STONIC 19 2,6% PICANTO 18 2,4% CARENS 8 1,1% SOUL 7 0,9%
Toate (20) Modele: valoare, vehicule, cotă PROCEED 5 0,7% OPTIMA 4 0,5% VENGA 4 0,5% CERATO 2 0,3% EV6 2 0,3% EV9 2 0,3% Model necompletat 2 0,3% STINGER 2 0,3% CARNIVAL 1 0,1% RETONA 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 510 68,7% Compacte (C) 163 22,0% Mici (B) 30 4,0% Mini (A) 18 2,4% Monovolume (MPV) 13 1,8% Medii (D) 4 0,5% Neclasificate 2 0,3% Mari și de lux (E) 2 0,3%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 259 34,9% Ilfov 49 6,6% Dolj 30 4,0% Timiș 30 4,0% Bihor 25 3,4% Cluj 23 3,1% Arad 19 2,6% Iași 19 2,6% Brașov 16 2,2% Neamț 16 2,2%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Prahova 16 2,2% Constanța 15 2,0% Galați 15 2,0% Maramureș 15 2,0% Argeș 14 1,9% Bacău 13 1,8% Hunedoara 12 1,6% Sibiu 11 1,5% Suceava 11 1,5% Caraș-Severin 10 1,3% Gorj 10 1,3% Dâmbovița 9 1,2% Satu Mare 9 1,2% Buzău 8 1,1% Harghita 8 1,1% Mureș 8 1,1% Bistrița-Năsăud 7 0,9% Botoșani 7 0,9% Ialomița 6 0,8% Vâlcea 6 0,8% Brăila 5 0,7% Covasna 5 0,7% Tulcea 5 0,7% Vaslui 5 0,7% Alba 4 0,5% Călărași 4 0,5% Giurgiu 4 0,5% Sălaj 4 0,5% Vrancea 4 0,5% Teleorman 3 0,4% Olt 2 0,3% Mehedinți 1 0,1%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 403 54,3% Rulate, prima înmatriculare 339 45,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Benzină 264 35,6% Hibrid 258 34,8% Motorină 207 27,9% Electric 8 1,1% GPL 5 0,7%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 512 69,0% Companie 230 31,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 468 63,1% Berlină cu hayon 148 19,9% Break 121 16,3% Berlină 4 0,5% Cabriolet 1 0,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 93 12,5% 75-109 kW 213 28,7% 110-149 kW 422 56,9% 150-219 kW 5 0,7% 220 kW și peste 1 0,1% Necompletat 8 1,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 17 2,3% 1000-1399 cmc 64 8,6% 1400-1599 cmc 508 68,5% 1600-1999 cmc 126 17,0% 2000-2999 cmc 18 2,4% 3000 cmc și peste 1 0,1% Necompletat 8 1,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.