Noi 349 -11,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.878 +0,6% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 5.464 -6,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 273 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 < 2000: 40 rulate, prima înmatriculare 2000: 6 rulate, prima înmatriculare 2001: 9 rulate, prima înmatriculare 2002: 24 rulate, prima înmatriculare 2003: 26 rulate, prima înmatriculare 2004: 63 rulate, prima înmatriculare 2005: 113 rulate, prima înmatriculare 2006: 125 rulate, prima înmatriculare 2007: 149 rulate, prima înmatriculare 2008: 137 rulate, prima înmatriculare 2009: 120 rulate, prima înmatriculare 2010: 161 rulate, prima înmatriculare 2011: 187 rulate, prima înmatriculare 2012: 196 rulate, prima înmatriculare 2013: 157 rulate, prima înmatriculare 2014: 147 rulate, prima înmatriculare 2015: 133 rulate, prima înmatriculare 2016: 105 rulate, prima înmatriculare 2017: 111 rulate, prima înmatriculare 2018: 155 rulate, prima înmatriculare 2019: 224 rulate, prima înmatriculare 2020: 170 rulate, prima înmatriculare 2021: 91 rulate, prima înmatriculare 2022: 127 rulate, prima înmatriculare 2023: 82 noi 2023: 99 rulate, prima înmatriculare 2024: 267 noi 2024: 3 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 40 2000 0 6 2001 0 9 2002 0 24 2003 0 26 2004 0 63 2005 0 113 2006 0 125 2007 0 149 2008 0 137 2009 0 120 2010 0 161 2011 0 187 2012 0 196 2013 0 157 2014 0 147 2015 0 133 2016 0 105 2017 0 111 2018 0 155 2019 0 224 2020 0 170 2021 0 91 2022 0 127 2023 82 99 2024 267 3
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 852 26,4% SERIA 5 614 19,0% X3 401 12,4% SERIA 1 273 8,5% X1 244 7,6% X5 209 6,5% SERIA 7 112 3,5% X6 102 3,2% SERIA 4 95 2,9% X4 95 2,9%
Toate (37) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 2 51 1,6% X7 25 0,8% X2 20 0,6% Model necompletat 17 0,5% SERIA 8 13 0,4% M3 11 0,3% SERIA 6 11 0,3% Z4 11 0,3% I4 10 0,3% IX 8 0,2% IX1 8 0,2% M4 6 0,2% XDRIVE20D 5 0,2% XM 5 0,2% X DRIVE 23D 4 0,1% I3 3 0,1% I5 3 0,1% IX3 3 0,1% M2 3 0,1% M5 3 0,1% Z3 3 0,1% M8 2 0,1% BMW116 1 0,0% I7 1 0,0% M ROADSTER 1 0,0% XDRIVE28I 1 0,0% XDRIVE30D 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.120 34,7% Medii (D) 957 29,7% Mari și de lux (E) 754 23,4% Compacte (C) 324 10,0% Sport 39 1,2% Neclasificate 30 0,9% Mici (B) 3 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 667 20,7% Cluj 173 5,4% Timiș 133 4,1% Dolj 125 3,9% Argeș 123 3,8% Ilfov 113 3,5% Suceava 95 2,9% Prahova 90 2,8% Bihor 85 2,6% Galați 77 2,4%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Dâmbovița 76 2,4% Iași 76 2,4% Mureș 74 2,3% Gorj 73 2,3% Arad 71 2,2% Sibiu 71 2,2% Constanța 70 2,2% Hunedoara 69 2,1% Vâlcea 69 2,1% Bistrița-Năsăud 65 2,0% Bacău 64 2,0% Olt 62 1,9% Sălaj 59 1,8% Brașov 55 1,7% Maramureș 54 1,7% Alba 47 1,5% Mehedinți 47 1,5% Botoșani 44 1,4% Vrancea 44 1,4% Neamț 43 1,3% Brăila 40 1,2% Buzău 39 1,2% Satu Mare 37 1,1% Teleorman 33 1,0% Caraș-Severin 29 0,9% Giurgiu 25 0,8% Vaslui 25 0,8% Ialomița 24 0,7% Harghita 17 0,5% Tulcea 17 0,5% Covasna 14 0,4% Călărași 13 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.878 89,2% Noi 349 10,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.073 64,2% Hibrid 662 20,5% Benzină 456 14,1% Electric 36 1,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.366 73,3% Companie 860 26,7% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.529 47,4% Berlină 1.483 46,0% Berlină cu hayon 102 3,2% Cupeu 74 2,3% Cabriolet 38 1,2% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1 0,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 2 0,1% 75-109 kW 603 18,7% 110-149 kW 1.741 54,0% 150-219 kW 567 17,6% 220 kW și peste 279 8,6% Necompletat 35 1,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1400-1599 cmc 137 4,2% 1600-1999 cmc 2.306 71,5% 2000-2999 cmc 693 21,5% 3000 cmc și peste 55 1,7% Necompletat 36 1,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.