Înmatriculări în județul Vrancea, mai 2024

Noi95+31,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare372-10,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări753-21,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri67

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 32 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 43 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 52 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200002
200105
200201
200309
2004013
2005012
2006014
2007025
2008017
2009021
2010028
2011034
2012032
2013017
2014020
2015015
2016018
2017019
2018020
2019020
2020015
202104
202202
2023434
2024520

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8518,2%
BMW449,4%
DACIA439,2%
AUDI326,9%
MERCEDES-BENZ275,8%
SKODA275,8%
FORD265,6%
RENAULT255,4%
OPEL245,1%
HYUNDAI194,1%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN173,6%
TOYOTA163,4%
SUZUKI143,0%
VOLVO122,6%
PEUGEOT102,1%
SSANGYONG102,1%
SEAT81,7%
MAZDA51,1%
FIAT30,6%
LAND ROVER30,6%
MG30,6%
ALFA ROMEO20,4%
KIA20,4%
CHEVROLET10,2%
CITROEN10,2%
CUPRA10,2%
DAIHATSU10,2%
FERRARI10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
ROLLS-ROYCE10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF204,3%
VOLKSWAGEN PASSAT194,1%
DACIA LOGAN163,4%
NISSAN QASHQAI153,2%
BMW SERIA 3132,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,8%
DACIA DUSTER122,6%
OPEL ASTRA122,6%
SKODA OCTAVIA122,6%
FORD FOCUS112,4%
Toate (151)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE102,1%
BMW SERIA 591,9%
DACIA JOGGER71,5%
HYUNDAI I3071,5%
VOLKSWAGEN TOURAN71,5%
AUDI A361,3%
AUDI A461,3%
DACIA SANDERO61,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,3%
SUZUKI GRAND VITARA61,3%
SUZUKI VITARA61,3%
VOLKSWAGEN POLO61,3%
AUDI A651,1%
BMW X351,1%
FORD FIESTA51,1%
AUDI A540,9%
AUDI Q540,9%
BMW SERIA 140,9%
BMW X140,9%
VOLKSWAGEN CADDY40,9%
VOLKSWAGEN TAIGO40,9%
VOLVO V5040,9%
AUDI Q330,6%
BMW X630,6%
MAZDA CX-530,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
MERCEDES-BENZ VITO30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
PEUGEOT 50830,6%
RENAULT CLIO30,6%
RENAULT KADJAR30,6%
SEAT LEON30,6%
SKODA FABIA30,6%
SKODA SUPERB30,6%
SSANGYONG KORANDO30,6%
SSANGYONG TORRES30,6%
TOYOTA COROLLA30,6%
TOYOTA RAV430,6%
TOYOTA YARIS30,6%
TOYOTA YARIS CROSS30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,6%
VOLVO XC6030,6%
BMW SERIA 720,4%
BMW X420,4%
DACIA SPRING20,4%
FORD B-MAX20,4%
FORD KUGA20,4%
FORD MONDEO20,4%
HYUNDAI BAYON20,4%
HYUNDAI I1020,4%
HYUNDAI I2020,4%
HYUNDAI IX3520,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
MAZDA 320,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MG ZS20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL CORSA20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL MERIVA20,4%
RENAULT ARKANA20,4%
RENAULT TRAFIC20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SKODA KODIAQ20,4%
SKODA RAPID20,4%
SKODA ROOMSTER20,4%
SKODA YETI20,4%
SSANGYONG REXTON20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO V6020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A110,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
AUDI SQ510,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C510,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FERRARI ROMA10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD MAVERICK10,2%
FORD S-MAX10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
LEXUS LX10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MG MG410,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 400710,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
ROLLS-ROYCE CULLINAN10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ARONA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI SX410,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN SHARAN10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15332,8%
Compacte (C)11624,8%
Medii (D)6413,7%
Mici (B)5211,1%
Monovolume (MPV)5010,7%
Mari și de lux (E)234,9%
Mini (A)71,5%
Neclasificate10,2%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare37279,7%
Noi9520,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28861,7%
Benzină11725,1%
Hibrid4910,5%
GPL91,9%
Electric40,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică37680,5%
Companie9119,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22147,3%
Berlină cu hayon9420,1%
Berlină7616,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7315,6%
Cupeu20,4%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10021,4%
75-109 kW21045,0%
110-149 kW12125,9%
150-219 kW234,9%
220 kW și peste91,9%
Necompletat40,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc306,4%
1000-1399 cmc5311,3%
1400-1599 cmc14030,0%
1600-1999 cmc19140,9%
2000-2999 cmc459,6%
3000 cmc și peste40,9%
Necompletat40,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15520,6%
BMW709,3%
AUDI668,8%
FORD668,8%
OPEL648,5%
DACIA608,0%
RENAULT425,6%
SKODA405,3%
MERCEDES-BENZ334,4%
HYUNDAI202,7%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT152,0%
FIAT131,7%
SEAT131,7%
TOYOTA131,7%
MAZDA121,6%
NISSAN81,1%
SUZUKI81,1%
VOLVO81,1%
LAND ROVER60,8%
MITSUBISHI60,8%
CHEVROLET50,7%
CITROEN50,7%
ALFA ROMEO40,5%
DAEWOO40,5%
HONDA40,5%
KIA30,4%
LEXUS30,4%
PORSCHE20,3%
ASIA10,1%
DAIHATSU10,1%
FERRARI10,1%
MINI10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5379,1%
Export1420,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1522,4%
VOLKSWAGEN1014,9%
FORD811,9%
DAEWOO69,0%
AUDI46,0%
OPEL46,0%
RENAULT46,0%
FIAT34,5%
MERCEDES-BENZ34,5%
BMW23,0%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET11,5%
CITROEN11,5%
HYUNDAI11,5%
JEEP11,5%
LEXUS11,5%
MAZDA11,5%
MINI11,5%
PEUGEOT11,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.