Noi 105 +22,1% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 137 -16,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 549 -0,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 92 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 nov 24: 64 noi nov 24: 202 rulate, prima înmatriculare dec 24: 51 noi dec 24: 143 rulate, prima înmatriculare ian 25: 50 noi ian 25: 128 rulate, prima înmatriculare feb 25: 57 noi feb 25: 198 rulate, prima înmatriculare mar 25: 32 noi mar 25: 213 rulate, prima înmatriculare apr 25: 35 noi apr 25: 242 rulate, prima înmatriculare mai 25: 27 noi mai 25: 180 rulate, prima înmatriculare iun 25: 33 noi iun 25: 155 rulate, prima înmatriculare iul 25: 74 noi iul 25: 153 rulate, prima înmatriculare aug 25: 86 noi aug 25: 212 rulate, prima înmatriculare sep 25: 74 noi sep 25: 182 rulate, prima înmatriculare oct 25: 71 noi oct 25: 193 rulate, prima înmatriculare nov 25: 62 noi nov 25: 178 rulate, prima înmatriculare dec 25: 105 noi dec 25: 186 rulate, prima înmatriculare ian 26: 26 noi ian 26: 113 rulate, prima înmatriculare feb 26: 32 noi feb 26: 163 rulate, prima înmatriculare mar 26: 36 noi mar 26: 147 rulate, prima înmatriculare apr 26: 45 noi apr 26: 127 rulate, prima înmatriculare mai 26: 31 noi mai 26: 124 rulate, prima înmatriculare iun 26: 62 noi iun 26: 119 rulate, prima înmatriculare iul 26: 42 noi iul 26: 182 rulate, prima înmatriculare aug 26: 18 noi aug 26: 156 rulate, prima înmatriculare sep 26: 43 noi sep 26: 141 rulate, prima înmatriculare oct 26: 39 noi oct 26: 117 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 64 202 dec 24 51 143 ian 25 50 128 feb 25 57 198 mar 25 32 213 apr 25 35 242 mai 25 27 180 iun 25 33 155 iul 25 74 153 aug 25 86 212 sep 25 74 182 oct 25 71 193 nov 25 62 178 dec 25 105 186 ian 26 26 113 feb 26 32 163 mar 26 36 147 apr 26 45 127 mai 26 31 124 iun 26 62 119 iul 26 42 182 aug 26 18 156 sep 26 43 141 oct 26 39 117
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 80 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2002: 3 rulate, prima înmatriculare 2003: 2 rulate, prima înmatriculare 2004: 2 rulate, prima înmatriculare 2005: 4 rulate, prima înmatriculare 2006: 8 rulate, prima înmatriculare 2007: 8 rulate, prima înmatriculare 2008: 10 rulate, prima înmatriculare 2009: 14 rulate, prima înmatriculare 2010: 7 rulate, prima înmatriculare 2011: 14 rulate, prima înmatriculare 2012: 7 rulate, prima înmatriculare 2013: 6 rulate, prima înmatriculare 2014: 9 rulate, prima înmatriculare 2015: 6 rulate, prima înmatriculare 2016: 6 rulate, prima înmatriculare 2017: 11 rulate, prima înmatriculare 2018: 6 rulate, prima înmatriculare 2019: 5 rulate, prima înmatriculare 2020: 4 rulate, prima înmatriculare 2021: 2 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 noi 2022: 2 rulate, prima înmatriculare 2023: 36 noi 2024: 68 noi 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2000 0 1 2001 0 0 2002 0 3 2003 0 2 2004 0 2 2005 0 4 2006 0 8 2007 0 8 2008 0 10 2009 0 14 2010 0 7 2011 0 14 2012 0 7 2013 0 6 2014 0 9 2015 0 6 2016 0 6 2017 0 11 2018 0 6 2019 0 5 2020 0 4 2021 0 2 2022 1 2 2023 36 0 2024 68 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă DACIA 72 29,8% VOLKSWAGEN 25 10,3% AUDI 18 7,4% RENAULT 18 7,4% BMW 17 7,0% HYUNDAI 16 6,6% SKODA 13 5,4% FORD 11 4,5% MERCEDES-BENZ 8 3,3% NISSAN 5 2,1%
Toate (26) Mărci: valoare, vehicule, cotă SEAT 5 2,1% VOLVO 5 2,1% OPEL 4 1,7% TOYOTA 4 1,7% MITSUBISHI 3 1,2% PEUGEOT 3 1,2% SSANGYONG 3 1,2% KIA 2 0,8% MAZDA 2 0,8% SUZUKI 2 0,8% ALFA ROMEO 1 0,4% CITROEN 1 0,4% FIAT 1 0,4% MG 1 0,4% PORSCHE 1 0,4% TESLA 1 0,4%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă DACIA LOGAN 25 10,3% DACIA DUSTER 23 9,5% DACIA SANDERO 12 5,0% SKODA OCTAVIA 9 3,7% BMW SERIA 5 8 3,3% DACIA SPRING 7 2,9% RENAULT MEGANE 7 2,9% AUDI A4 6 2,5% VOLKSWAGEN PASSAT 6 2,5% FORD FOCUS 5 2,1%
Toate (95) Modele: valoare, vehicule, cotă HYUNDAI BAYON 5 2,1% HYUNDAI I30 5 2,1% VOLKSWAGEN GOLF 5 2,1% VOLKSWAGEN TIGUAN 5 2,1% AUDI A3 4 1,7% BMW SERIA 3 4 1,7% MERCEDES-BENZ CLASA E 4 1,7% AUDI Q5 3 1,2% DACIA JOGGER 3 1,2% HYUNDAI TUCSON 3 1,2% MERCEDES-BENZ GLE 3 1,2% RENAULT CAPTUR 3 1,2% VOLKSWAGEN CC 3 1,2% AUDI A5 2 0,8% AUDI A6 2 0,8% BMW X5 2 0,8% FORD ECOSPORT 2 0,8% NISSAN QASHQAI 2 0,8% RENAULT CLIO 2 0,8% SEAT IBIZA 2 0,8% SEAT LEON 2 0,8% SKODA KAROQ 2 0,8% VOLKSWAGEN JETTA 2 0,8% VOLKSWAGEN POLO 2 0,8% VOLVO XC60 2 0,8% ALFA ROMEO 159 1 0,4% AUDI A7 1 0,4% BMW BMW116 1 0,4% BMW X3 1 0,4% BMW X4 1 0,4% CITROEN C4 1 0,4% DACIA DOKKER 1 0,4% DACIA LODGY 1 0,4% FIAT CROMA 1 0,4% FORD FIESTA 1 0,4% FORD FUSION 1 0,4% FORD MONDEO 1 0,4% FORD TRANSIT 1 0,4% HYUNDAI ELANTRA 1 0,4% HYUNDAI I20 1 0,4% HYUNDAI IONIQ 1 0,4% KIA SPORTAGE 1 0,4% KIA STONIC 1 0,4% MAZDA 6 1 0,4% MAZDA CX-5 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA A 1 0,4% MG ZS 1 0,4% MITSUBISHI ASX 1 0,4% MITSUBISHI COLT 1 0,4% MITSUBISHI OUTLANDER 1 0,4% NISSAN JUKE 1 0,4% NISSAN NV200 1 0,4% NISSAN QASHQAI+2 1 0,4% OPEL ASTRA 1 0,4% OPEL GRANDLAND 1 0,4% OPEL MERIVA 1 0,4% OPEL VIVARO 1 0,4% PEUGEOT 2008 1 0,4% PEUGEOT 508 1 0,4% PEUGEOT PARTNER 1 0,4% PORSCHE CAYENNE 1 0,4% RENAULT ARKANA 1 0,4% RENAULT AUSTRAL 1 0,4% RENAULT LAGUNA 1 0,4% RENAULT SCENIC 1 0,4% RENAULT TALISMAN 1 0,4% RENAULT TRAFIC 1 0,4% SEAT TARRACO 1 0,4% SKODA FABIA 1 0,4% SKODA KODIAQ 1 0,4% SSANGYONG KORANDO 1 0,4% SSANGYONG REXTON 1 0,4% SSANGYONG TORRES 1 0,4% SUZUKI SX4 1 0,4% SUZUKI VITARA 1 0,4% TESLA MODEL 3 1 0,4% TOYOTA C-HR 1 0,4% TOYOTA URBAN CRUISER 1 0,4% TOYOTA YARIS 1 0,4% TOYOTA YARIS CROSS 1 0,4% VOLKSWAGEN CADDY 1 0,4% VOLKSWAGEN TOURAN 1 0,4% VOLVO C30 1 0,4% VOLVO S40 1 0,4% VOLVO V40 1 0,4%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 80 33,1% Mici (B) 49 20,2% Compacte (C) 47 19,4% Medii (D) 29 12,0% Mari și de lux (E) 15 6,2% Monovolume (MPV) 13 5,4% Mini (A) 7 2,9% Neclasificate 1 0,4% Utilitare 1 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 137 56,6% Noi 105 43,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 114 47,1% Benzină 74 30,6% Hibrid 24 9,9% GPL 22 9,1% Electric 8 3,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 229 94,6% Companie 13 5,4%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 99 40,9% Berlină 64 26,4% Berlină cu hayon 55 22,7% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 21 8,7% Cupeu 2 0,8% Cabriolet 1 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 78 32,2% 75-109 kW 87 36,0% 110-149 kW 58 24,0% 150-219 kW 8 3,3% 220 kW și peste 3 1,2% Necompletat 8 3,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 50 20,7% 1000-1399 cmc 27 11,2% 1400-1599 cmc 68 28,1% 1600-1999 cmc 72 29,8% 2000-2999 cmc 17 7,0% Necompletat 8 3,3%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.