Înmatriculări în județul Mureș, mai 2024

Noi281+47,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare755-19,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.177-16,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri279

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2000: 13 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 45 rulate, prima înmatriculare2008: 52 rulate, prima înmatriculare2009: 61 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 57 rulate, prima înmatriculare2012: 53 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 34 rulate, prima înmatriculare2019: 41 rulate, prima înmatriculare2020: 27 rulate, prima înmatriculare2021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 15 rulate, prima înmatriculare2023: 60 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 221 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000013
200007
200107
2002012
2003014
2004022
2005014
2006031
2007045
2008052
2009061
2010049
2011057
2012053
2013038
2014045
2015035
2016037
2017027
2018034
2019041
2020027
2021012
2022015
2023606
20242211

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA21921,1%
VOLKSWAGEN16916,3%
AUDI10810,4%
BMW747,1%
MERCEDES-BENZ676,5%
FORD494,7%
RENAULT454,3%
OPEL424,1%
SKODA343,3%
SUZUKI292,8%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO242,3%
HYUNDAI222,1%
NISSAN212,0%
MITSUBISHI191,8%
KIA171,6%
PEUGEOT171,6%
TOYOTA171,6%
SEAT151,4%
MAZDA141,4%
CITROEN60,6%
LAND ROVER60,6%
JEEP40,4%
FIAT30,3%
HONDA30,3%
ALFA ROMEO20,2%
PORSCHE20,2%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER15414,9%
VOLKSWAGEN GOLF504,8%
AUDI A4484,6%
VOLKSWAGEN PASSAT313,0%
DACIA SANDERO262,5%
AUDI A3232,2%
DACIA LOGAN201,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN191,8%
FORD FOCUS181,7%
BMW SERIA 3171,6%
Toate (215)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO171,6%
OPEL ASTRA151,5%
SKODA OCTAVIA141,4%
AUDI A6131,3%
NISSAN QASHQAI131,3%
VOLKSWAGEN TOURAN131,3%
FORD FIESTA121,2%
RENAULT MEGANE121,2%
VOLVO XC60121,2%
BMW SERIA 5111,1%
BMW X3111,1%
DACIA SPRING101,0%
SUZUKI VITARA101,0%
AUDI Q590,9%
BMW SERIA 190,9%
KIA CEED90,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,9%
BMW X180,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,8%
MITSUBISHI ASX80,8%
RENAULT CLIO80,8%
SUZUKI GRAND VITARA80,8%
DACIA JOGGER70,7%
MERCEDES-BENZ GLC70,7%
OPEL CORSA70,7%
SUZUKI SX470,7%
HYUNDAI IX3560,6%
HYUNDAI TUCSON60,6%
KIA SPORTAGE60,6%
MERCEDES-BENZ VITO60,6%
MITSUBISHI OUTLANDER60,6%
SKODA FABIA60,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,6%
AUDI Q350,5%
FORD KUGA50,5%
MAZDA 650,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,5%
OPEL VIVARO50,5%
PEUGEOT 30850,5%
RENAULT CAPTUR50,5%
RENAULT SCENIC50,5%
SEAT LEON50,5%
VOLKSWAGEN SHARAN50,5%
BMW X540,4%
HYUNDAI I3040,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
OPEL MERIVA40,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
SEAT IBIZA40,4%
TOYOTA AURIS40,4%
TOYOTA RAV440,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS40,4%
VOLKSWAGEN T-ROC40,4%
AUDI A530,3%
AUDI Q730,3%
BMW SERIA 730,3%
BMW X430,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT30,3%
MAZDA 330,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MERCEDES-BENZ GLK30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA KAMIQ30,3%
SKODA SUPERB30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLVO V4030,3%
VOLVO V6030,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI A720,2%
BMW SERIA 420,2%
CITROEN C320,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD PUMA20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLK20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A110,1%
BMW M410,1%
BMW M810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X DRIVE 23D10,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAEWOO MATIZ10,1%
FIAT 124 SPIDER10,1%
FIAT 50010,1%
FORD EDGE10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD MAVERICK10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA VENGA10,1%
LAMBORGHINI URUS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV42440,9%
Compacte (C)20019,3%
Medii (D)12712,3%
Mici (B)11811,4%
Monovolume (MPV)838,0%
Mari și de lux (E)434,2%
Mini (A)151,4%
Sport141,4%
Neclasificate70,7%
Utilitare50,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare75572,9%
Noi28127,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină62260,0%
Benzină28127,1%
Hibrid949,1%
GPL232,2%
Electric161,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică77875,1%
Companie25824,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break58356,3%
Berlină cu hayon18818,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13813,3%
Berlină999,6%
Cabriolet191,8%
Cupeu90,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17516,9%
75-109 kW48847,1%
110-149 kW27426,4%
150-219 kW676,5%
220 kW și peste161,5%
Necompletat161,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc747,1%
1000-1399 cmc16215,6%
1400-1599 cmc27626,6%
1600-1999 cmc41039,6%
2000-2999 cmc949,1%
3000 cmc și peste40,4%
Necompletat161,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27923,7%
AUDI12110,3%
BMW1018,6%
OPEL887,5%
DACIA786,6%
MERCEDES-BENZ756,4%
SKODA746,3%
FORD736,2%
RENAULT574,8%
HYUNDAI282,4%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT272,3%
SUZUKI211,8%
TOYOTA201,7%
MAZDA181,5%
SEAT181,5%
NISSAN151,3%
MITSUBISHI110,9%
FIAT90,8%
CHEVROLET80,7%
VOLVO80,7%
CITROEN70,6%
KIA70,6%
LAND ROVER70,6%
SMART70,6%
ALFA ROMEO30,3%
LEXUS30,3%
DODGE20,2%
HONDA20,2%
JEEP20,2%
DAEWOO10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
MINI10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
SUDA10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare20272,4%
Export7627,2%
Înmatriculat pentru export10,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6824,4%
VOLKSWAGEN5218,6%
FORD3010,8%
OPEL2910,4%
AUDI165,7%
SKODA134,7%
PEUGEOT113,9%
MERCEDES-BENZ82,9%
RENAULT82,9%
BMW72,5%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT72,5%
SEAT41,4%
CHEVROLET31,1%
HONDA31,1%
TOYOTA31,1%
DAEWOO20,7%
HYUNDAI20,7%
MAZDA20,7%
MITSUBISHI20,7%
SUZUKI20,7%
VOLVO20,7%
CITROEN10,4%
KIA10,4%
LAND ROVER10,4%
MINI10,4%
SMART10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.