Înmatriculări în județul Sălaj, mai 2024

Noi240,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare430-8,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări500+8,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri84

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 33 rulate, prima înmatriculare2009: 28 rulate, prima înmatriculare2010: 26 rulate, prima înmatriculare2011: 39 rulate, prima înmatriculare2012: 33 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 7 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 16 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200002
200102
200206
200306
2004011
2005019
2006027
2007036
2008033
2009028
2010026
2011039
2012033
2013019
2014030
2015026
2016018
2017017
2018018
2019018
202005
202101
202212
202371
2024161

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11024,2%
AUDI6313,9%
BMW5913,0%
MERCEDES-BENZ275,9%
DACIA245,3%
RENAULT204,4%
FORD194,2%
SKODA163,5%
VOLVO163,5%
OPEL112,4%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI112,4%
SEAT102,2%
NISSAN92,0%
CITROEN61,3%
TOYOTA61,3%
LAND ROVER51,1%
MAZDA51,1%
CHEVROLET40,9%
FIAT40,9%
KIA40,9%
MITSUBISHI30,7%
PORSCHE30,7%
SMART30,7%
HYUNDAI20,4%
JEEP20,4%
LEXUS20,4%
PEUGEOT20,4%
CUPRA10,2%
DS10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
MINI10,2%
SSANGYONG10,2%
TATA10,2%
VAUXHALL10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF296,4%
AUDI A4286,2%
VOLKSWAGEN PASSAT224,9%
BMW SERIA 3194,2%
BMW SERIA 5132,9%
VOLKSWAGEN POLO132,9%
AUDI A6112,4%
BMW X1102,2%
RENAULT MEGANE102,2%
VOLKSWAGEN TOURAN102,2%
Toate (137)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER92,0%
FORD FOCUS92,0%
VOLVO XC6092,0%
AUDI Q581,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,8%
BMW X371,5%
DACIA SANDERO71,5%
NISSAN QASHQAI71,5%
SKODA OCTAVIA71,5%
SUZUKI GRAND VITARA71,5%
OPEL ASTRA61,3%
SEAT LEON61,3%
SKODA FABIA61,3%
AUDI A551,1%
BMW SERIA 151,1%
DACIA LOGAN51,1%
FORD FIESTA51,1%
MERCEDES-BENZ GLC51,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS51,1%
VOLKSWAGEN JETTA51,1%
AUDI A340,9%
VOLKSWAGEN CADDY40,9%
AUDI Q330,7%
CHEVROLET CAPTIVA30,7%
KIA SPORTAGE30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,7%
OPEL CORSA30,7%
RENAULT KANGOO30,7%
RENAULT SCENIC30,7%
SEAT ALTEA30,7%
SUZUKI VITARA30,7%
VOLKSWAGEN CC30,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,7%
BMW SERIA 720,4%
DACIA SPRING20,4%
FORD MONDEO20,4%
JEEP COMPASS20,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,4%
LEXUS NX20,4%
MAZDA 620,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ CLS20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
PORSCHE CAYENNE20,4%
SKODA RAPID20,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO V5020,4%
VOLVO XC9020,4%
AUDI A110,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X510,2%
BMW X710,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN DS510,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT QUBO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD KA10,2%
FORD KUGA10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
KIA NIRO10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ 316 CDI10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE 91110,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SMART SMART10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA RAV410,2%
TOYOTA YARIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VAUXHALL INSIGNIA10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN LT10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13028,6%
Compacte (C)9220,3%
Medii (D)8719,2%
Monovolume (MPV)4910,8%
Mici (B)4610,1%
Mari și de lux (E)337,3%
Mini (A)71,5%
Neclasificate40,9%
Sport30,7%
Utilitare30,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare43094,7%
Noi245,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34876,7%
Benzină8017,6%
Hibrid194,2%
Electric40,9%
GPL30,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică42192,7%
Companie337,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24754,4%
Berlină cu hayon7516,5%
Berlină7015,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)5512,1%
Cupeu40,9%
Cabriolet30,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6915,2%
75-109 kW20545,2%
110-149 kW14231,3%
150-219 kW286,2%
220 kW și peste61,3%
Necompletat40,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc194,2%
1000-1399 cmc347,5%
1400-1599 cmc9120,0%
1600-1999 cmc25756,6%
2000-2999 cmc4710,4%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat40,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15330,6%
BMW5911,8%
AUDI489,6%
FORD336,6%
MERCEDES-BENZ275,4%
OPEL224,4%
SKODA193,8%
RENAULT163,2%
DACIA153,0%
PEUGEOT142,8%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SMART112,2%
VOLVO112,2%
NISSAN91,8%
CITROEN81,6%
SEAT81,6%
SUZUKI61,2%
MAZDA51,0%
TOYOTA51,0%
HYUNDAI40,8%
HONDA30,6%
MITSUBISHI30,6%
CHEVROLET20,4%
DAIHATSU20,4%
FIAT20,4%
KIA20,4%
LADA20,4%
LAND ROVER20,4%
MINI20,4%
CHRYSLER10,2%
DAEWOO10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
PORSCHE10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7083,3%
Export1315,5%
Înmatriculat pentru export11,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1922,6%
FORD1113,1%
OPEL1113,1%
BMW78,3%
DACIA78,3%
AUDI56,0%
RENAULT44,8%
MERCEDES-BENZ33,6%
HYUNDAI22,4%
PEUGEOT22,4%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT22,4%
ALFA ROMEO11,2%
CHEVROLET11,2%
CITROEN11,2%
DAEWOO11,2%
FIAT11,2%
KIA11,2%
LAND ROVER11,2%
PORSCHE11,2%
ROVER11,2%
SKODA11,2%
TOYOTA11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.