Înmatriculări în județul Vâlcea, mai 2024

Noi245+35,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare437-20,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.094+5,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri279

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 23 rulate, prima înmatriculare2009: 29 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 35 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 20 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 27 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 52 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 192 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200003
200101
200205
200309
2004017
2005014
2006017
2007027
2008023
2009029
2010028
2011035
2012034
2013030
2014022
2015020
2016022
2017012
2018030
2019027
2020015
202108
202211
2023522
20241920

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18527,1%
DACIA9914,5%
BMW6910,1%
RENAULT507,3%
MERCEDES-BENZ395,7%
AUDI385,6%
SKODA294,3%
FORD192,8%
OPEL182,6%
HYUNDAI172,5%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT172,5%
NISSAN152,2%
SUZUKI131,9%
SEAT111,6%
MAZDA101,5%
TOYOTA91,3%
VOLVO91,3%
KIA50,7%
MG50,7%
CITROEN40,6%
CHEVROLET30,4%
ALFA ROMEO20,3%
FIAT20,3%
MINI20,3%
MITSUBISHI20,3%
SMART20,3%
TESLA20,3%
CUPRA10,1%
JAGUAR10,1%
LAND ROVER10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
PORSCHE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF9213,6%
DACIA DUSTER334,9%
DACIA LOGAN314,6%
VOLKSWAGEN PASSAT263,8%
AUDI A4223,2%
DACIA SANDERO213,1%
BMW SERIA 3182,7%
RENAULT MEGANE162,4%
VOLKSWAGEN POLO152,2%
BMW SERIA 5131,9%
Toate (149)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X3131,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E131,9%
RENAULT CLIO131,9%
SKODA OCTAVIA131,9%
NISSAN QASHQAI121,8%
VOLKSWAGEN T-CROSS121,8%
SKODA FABIA111,6%
BMW SERIA 191,3%
BMW X191,3%
FORD FOCUS91,3%
OPEL ASTRA91,3%
SUZUKI VITARA91,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,3%
DACIA SPRING71,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,0%
PEUGEOT 30860,9%
OPEL CORSA50,7%
RENAULT AUSTRAL50,7%
RENAULT CAPTUR50,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,7%
AUDI A340,6%
AUDI A640,6%
HYUNDAI I3040,6%
HYUNDAI KONA40,6%
MG ZS40,6%
SEAT TARRACO40,6%
AUDI Q530,4%
CITROEN C330,4%
DACIA JOGGER30,4%
FORD FIESTA30,4%
HYUNDAI I1030,4%
HYUNDAI I2030,4%
KIA SPORTAGE30,4%
MAZDA 330,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
PEUGEOT 20730,4%
PEUGEOT 20830,4%
RENAULT KANGOO30,4%
SKODA SUPERB30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN BORA30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLKSWAGEN TOURAN30,4%
VOLVO XC6030,4%
AUDI Q320,3%
BMW SERIA 220,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
DACIA DOKKER20,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD TRANSIT20,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MINI COOPER20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 30720,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SEAT LEON20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO S6020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A510,1%
AUDI A710,1%
BMW X410,1%
BMW X510,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD MONDEO10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI TUCSON10,1%
JAGUAR S-TYPE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA PICANTO10,1%
LEXUS RX10,1%
MASERATI LEVANTE10,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA CX-3010,1%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ SLK10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MG HS10,1%
NISSAN PULSAR10,1%
PEUGEOT 200810,1%
PEUGEOT 20610,1%
PEUGEOT 300810,1%
PORSCHE CAYENNE10,1%
RENAULT ARKANA10,1%
RENAULT ESPACE10,1%
RENAULT LAGUNA10,1%
RENAULT TALISMAN10,1%
SEAT ALHAMBRA10,1%
SKODA KODIAQ10,1%
SKODA SCALA10,1%
SMART FORTWO10,1%
SUZUKI GRAND VITARA10,1%
SUZUKI IGNIS10,1%
SUZUKI S-CROSS10,1%
SUZUKI SX410,1%
TOYOTA AVENSIS10,1%
TOYOTA COROLLA10,1%
TOYOTA PROACE CITY10,1%
TOYOTA YARIS CROSS10,1%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,1%
VOLVO S9010,1%
VOLVO V4010,1%
VOLVO XC4010,1%
VOLVO XC9010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)19528,6%
SUV18427,0%
Mici (B)11917,4%
Medii (D)8312,2%
Monovolume (MPV)405,9%
Mari și de lux (E)365,3%
Mini (A)131,9%
Neclasificate50,7%
Sport40,6%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare43764,1%
Noi24535,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină33148,5%
Benzină24836,4%
Hibrid578,4%
GPL345,0%
Electric121,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică53077,7%
Companie15222,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break35351,8%
Berlină cu hayon13419,6%
Berlină11817,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)679,8%
Cabriolet50,7%
Cupeu50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16123,6%
75-109 kW31045,5%
110-149 kW16323,9%
150-219 kW284,1%
220 kW și peste81,2%
Necompletat121,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc16323,9%
1000-1399 cmc8512,5%
1400-1599 cmc14321,0%
1600-1999 cmc23434,3%
2000-2999 cmc436,3%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat121,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23921,8%
BMW13212,1%
DACIA11610,6%
AUDI827,5%
SKODA766,9%
FORD696,3%
OPEL686,2%
MERCEDES-BENZ484,4%
RENAULT433,9%
HYUNDAI252,3%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT232,1%
CITROEN171,6%
TOYOTA171,6%
SUZUKI151,4%
SEAT141,3%
FIAT131,2%
NISSAN131,2%
LAND ROVER90,8%
MITSUBISHI90,8%
SMART90,8%
DAEWOO70,6%
KIA60,5%
VOLVO60,5%
CHEVROLET50,5%
MAZDA50,5%
JEEP40,4%
MINI40,4%
PORSCHE40,4%
SUBARU40,4%
HONDA30,3%
ALFA ROMEO20,2%
TRABANT20,2%
ARO10,1%
DAIHATSU10,1%
LEXUS10,1%
SCHMITZ CARGOBULL10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare19168,5%
Export8831,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10236,6%
OPEL2810,0%
FORD217,5%
DACIA196,8%
SKODA186,5%
SEAT176,1%
AUDI134,7%
BMW82,9%
FIAT82,9%
MERCEDES-BENZ82,9%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO72,5%
RENAULT62,2%
NISSAN41,4%
ALFA ROMEO20,7%
KIA20,7%
MAZDA20,7%
PEUGEOT20,7%
VOLVO20,7%
CHEVROLET10,4%
CHRYSLER10,4%
CITROEN10,4%
HYUNDAI10,4%
IVECO10,4%
MITSUBISHI10,4%
SMART10,4%
SUZUKI10,4%
TESLA10,4%
TOYOTA10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.