Înmatriculări în județul Neamț, mai 2024

Noi125+58,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare542-8,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.052-3,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri128

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 52 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 25 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 25 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 37 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 87 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200002
200107
200207
200307
2004016
2005022
2006028
2007029
2008034
2009033
2010051
2011052
2012049
2013039
2014025
2015022
2016020
2017018
2018019
2019025
2020017
202109
202213
2023374
2024870

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12218,3%
DACIA8112,1%
RENAULT537,9%
AUDI487,2%
BMW436,4%
MERCEDES-BENZ345,1%
VOLVO334,9%
FORD314,6%
NISSAN314,6%
SKODA284,2%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI223,3%
SEAT223,3%
TOYOTA213,1%
OPEL182,7%
SUZUKI162,4%
KIA101,5%
PEUGEOT101,5%
MAZDA71,0%
LAND ROVER60,9%
CITROEN40,6%
JEEP40,6%
JAGUAR30,4%
LEXUS30,4%
MG30,4%
FIAT20,3%
MITSUBISHI20,3%
SSANGYONG20,3%
TESLA20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
MCC10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER375,6%
VOLKSWAGEN PASSAT324,8%
VOLKSWAGEN GOLF284,2%
AUDI A4253,8%
NISSAN QASHQAI243,6%
RENAULT MEGANE233,5%
DACIA SANDERO182,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN182,7%
VOLVO XC60172,6%
DACIA LOGAN162,4%
Toate (174)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5132,0%
VOLKSWAGEN TOURAN132,0%
SKODA OCTAVIA121,8%
FORD FOCUS111,7%
BMW SERIA 3101,5%
AUDI A691,4%
HYUNDAI I3091,4%
RENAULT SCENIC91,4%
SEAT LEON91,4%
OPEL ASTRA71,1%
SKODA FABIA71,1%
VOLKSWAGEN POLO71,1%
FORD KUGA60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,9%
SEAT IBIZA60,9%
TOYOTA RAV460,9%
VOLVO XC9060,9%
AUDI A350,8%
BMW X350,8%
DACIA SPRING50,8%
HYUNDAI IX3550,8%
HYUNDAI TUCSON50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
RENAULT CLIO50,8%
SUZUKI GRAND VITARA50,8%
TOYOTA YARIS CROSS50,8%
FORD FIESTA40,6%
MERCEDES-BENZ VITO40,6%
OPEL ZAFIRA40,6%
SEAT ALHAMBRA40,6%
SUZUKI SX440,6%
VOLKSWAGEN CADDY40,6%
AUDI Q530,5%
BMW SERIA 130,5%
DACIA LODGY30,5%
FORD MONDEO30,5%
FORD TRANSIT30,5%
JEEP CHEROKEE30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
LAND ROVER FREELANDER30,5%
LEXUS NX30,5%
MAZDA 330,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
MERCEDES-BENZ GLK30,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
PEUGEOT 20630,5%
SKODA KAMIQ30,5%
SKODA SUPERB30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
AUDI A520,3%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW X120,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
DACIA JOGGER20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD S-MAX20,3%
KIA CEED20,3%
KIA PICANTO20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MG ZS20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL CORSA20,3%
PEUGEOT 500820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT AUSTRAL20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT MODUS20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO V6020,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO STELVIO10,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
BMW M410,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X210,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHRYSLER 300C10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN XSARA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT STILO10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI GENESIS COUPE10,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JAGUAR I-PACE10,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA SOUL10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA MX-510,2%
MCC SMART10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MG EHS10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23735,5%
Compacte (C)14221,3%
Medii (D)9213,8%
Mici (B)7811,7%
Monovolume (MPV)649,6%
Mari și de lux (E)355,2%
Mini (A)111,6%
Utilitare40,6%
Neclasificate20,3%
Sport20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54281,3%
Noi12518,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină43064,5%
Benzină15222,8%
Hibrid649,6%
GPL121,8%
Electric91,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică57886,7%
Companie8913,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31547,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13319,9%
Berlină cu hayon12018,0%
Berlină9013,5%
Cabriolet60,9%
Cupeu30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13920,8%
75-109 kW30445,6%
110-149 kW17125,6%
150-219 kW345,1%
220 kW și peste101,5%
Necompletat91,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc507,5%
1000-1399 cmc7811,7%
1400-1599 cmc17926,8%
1600-1999 cmc27240,8%
2000-2999 cmc7611,4%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat91,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27426,0%
AUDI888,4%
BMW807,6%
FORD787,4%
OPEL686,5%
DACIA666,3%
RENAULT545,1%
SKODA545,1%
MERCEDES-BENZ504,8%
SEAT272,6%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI212,0%
FIAT191,8%
TOYOTA181,7%
VOLVO161,5%
PEUGEOT151,4%
MAZDA141,3%
LAND ROVER131,2%
SUZUKI131,2%
CITROEN111,0%
KIA111,0%
NISSAN111,0%
HONDA80,8%
MITSUBISHI80,8%
CHEVROLET70,7%
ALFA ROMEO40,4%
DAEWOO30,3%
JEEP30,3%
SMART30,3%
JAGUAR20,2%
MINI20,2%
SUBARU20,2%
TESLA20,2%
LANCIA10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
VAUXHALL10,1%
WEFRA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10178,9%
Export2721,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2519,5%
VOLKSWAGEN2116,4%
FORD1713,3%
OPEL1310,2%
DAEWOO75,5%
AUDI64,7%
MERCEDES-BENZ64,7%
RENAULT64,7%
FIAT53,9%
BMW43,1%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT43,1%
SKODA32,3%
CHEVROLET21,6%
CITROEN21,6%
CHRYSLER10,8%
HYUNDAI10,8%
JAGUAR10,8%
MAZDA10,8%
MITSUBISHI10,8%
SMART10,8%
TOYOTA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.