Înmatriculări în județul Arad, mai 2024

Noi106-15,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare717-18,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.137-4,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri123

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 16 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 34 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 50 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 58 rulate, prima înmatriculare2010: 55 rulate, prima înmatriculare2011: 47 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 36 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 33 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 51 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 52 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000016
200003
2001012
2002012
2003018
2004020
2005034
2006029
2007050
2008056
2009058
2010055
2011047
2012063
2013041
2014032
2015036
2016027
2017033
2018017
2019017
2020018
2021010
2022310
2023513
2024520

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16419,9%
AUDI9111,1%
DACIA728,7%
BMW718,6%
MERCEDES-BENZ617,4%
OPEL485,8%
FORD475,7%
MAZDA323,9%
RENAULT323,9%
SKODA232,8%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT202,4%
HYUNDAI192,3%
NISSAN182,2%
TOYOTA182,2%
PEUGEOT172,1%
SUZUKI131,6%
KIA111,3%
VOLVO111,3%
FIAT101,2%
CITROEN91,1%
MINI50,6%
MITSUBISHI50,6%
JEEP30,4%
MG30,4%
SMART30,4%
CHEVROLET20,2%
DODGE20,2%
SSANGYONG20,2%
TESLA20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DAIHATSU10,1%
HONDA10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
MASERATI10,1%
SAAB10,1%
STEYR PUCH10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT394,8%
AUDI A4364,4%
VOLKSWAGEN GOLF344,1%
BMW SERIA 3232,8%
FORD FOCUS212,6%
OPEL ASTRA212,6%
DACIA LOGAN202,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN202,4%
DACIA SANDERO192,3%
AUDI A6172,1%
Toate (194)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5172,1%
DACIA DUSTER162,0%
NISSAN QASHQAI141,7%
VOLKSWAGEN POLO141,7%
OPEL CORSA131,6%
AUDI Q5121,5%
RENAULT MEGANE111,3%
SKODA FABIA101,2%
SKODA OCTAVIA101,2%
VOLKSWAGEN TOURAN101,2%
BMW SERIA 191,1%
MAZDA 591,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,1%
VOLKSWAGEN CADDY91,1%
AUDI A381,0%
MAZDA 381,0%
BMW X170,9%
MAZDA 670,9%
VOLKSWAGEN CC70,9%
VOLVO XC6070,9%
AUDI A560,7%
AUDI Q760,7%
DACIA LODGY60,7%
DACIA SPRING60,7%
FIAT 50060,7%
FORD MONDEO60,7%
PEUGEOT 30860,7%
SEAT ALHAMBRA60,7%
SEAT LEON60,7%
TOYOTA RAV460,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,7%
VOLKSWAGEN SHARAN60,7%
HYUNDAI TUCSON50,6%
KIA SPORTAGE50,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
SUZUKI GRAND VITARA50,6%
BMW X340,5%
DACIA JOGGER40,5%
FIAT PUNTO40,5%
FORD FIESTA40,5%
FORD GALAXY40,5%
FORD PUMA40,5%
KIA CEED40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,5%
MERCEDES-BENZ GLA40,5%
MERCEDES-BENZ ML40,5%
MERCEDES-BENZ VITO40,5%
MINI ONE40,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
SEAT IBIZA40,5%
SUZUKI VITARA40,5%
TOYOTA COROLLA40,5%
AUDI Q330,4%
BMW X430,4%
CITROEN C4 CACTUS30,4%
FORD KUGA30,4%
HYUNDAI I3030,4%
HYUNDAI IX3530,4%
MAZDA CX-730,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
OPEL COMBO30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
OPEL MERIVA30,4%
PEUGEOT 20830,4%
RENAULT ARKANA30,4%
RENAULT CLIO30,4%
RENAULT KADJAR30,4%
TOYOTA YARIS CROSS30,4%
VOLKSWAGEN ARTEON30,4%
AUDI A820,2%
BMW SERIA 720,2%
HYUNDAI I4020,2%
JEEP COMPASS20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ CLK20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MG ZS20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
PEUGEOT 80720,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SUZUKI SX420,2%
TESLA MODEL 320,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A210,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X510,1%
BMW X610,1%
BMW XDRIVE28I10,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAIHATSU CUORE10,1%
DODGE CALIBER10,1%
DODGE JOURNEY10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD EXPLORER10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD KA+10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA STREAM10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI IX2010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
INFINITI Q5010,1%
JAGUAR E-PACE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA RIO10,1%
MASERATI GHIBLI10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA PREMACY10,1%
MERCEDES-BENZ 20010,1%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21125,6%
Compacte (C)17521,3%
Medii (D)14017,0%
Mici (B)10913,2%
Monovolume (MPV)10312,5%
Mari și de lux (E)506,1%
Mini (A)232,8%
Neclasificate70,9%
Sport30,4%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare71787,1%
Noi10612,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină50861,7%
Benzină23228,2%
Hibrid597,2%
GPL131,6%
Electric91,1%
GNC/GNL20,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică74190,0%
Companie8210,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break36844,7%
Berlină cu hayon16820,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15218,5%
Berlină11914,5%
Cupeu91,1%
Cabriolet70,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19723,9%
75-109 kW34541,9%
110-149 kW20625,0%
150-219 kW556,7%
220 kW și peste111,3%
Necompletat91,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc556,7%
1000-1399 cmc11814,3%
1400-1599 cmc17721,5%
1600-1999 cmc36644,5%
2000-2999 cmc9311,3%
3000 cmc și peste50,6%
Necompletat91,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25822,7%
BMW12911,3%
OPEL11510,1%
AUDI1139,9%
DACIA897,8%
FORD776,8%
MERCEDES-BENZ706,2%
SKODA474,1%
RENAULT363,2%
PEUGEOT292,6%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI232,0%
KIA181,6%
MAZDA181,6%
SEAT181,6%
TOYOTA141,2%
FIAT90,8%
CITROEN80,7%
MITSUBISHI80,7%
NISSAN80,7%
SUZUKI70,6%
VOLVO60,5%
CHEVROLET50,4%
LAND ROVER50,4%
PORSCHE40,4%
SMART40,4%
ALFA ROMEO30,3%
HONDA30,3%
MINI30,3%
SUBARU20,2%
DAEWOO10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9678,0%
Export2722,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2419,5%
DACIA2117,1%
VOLKSWAGEN1915,4%
MERCEDES-BENZ118,9%
FORD86,5%
AUDI75,7%
PEUGEOT54,1%
BMW43,3%
MAZDA43,3%
RENAULT43,3%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA32,4%
FIAT21,6%
SEAT21,6%
CITROEN10,8%
KIA10,8%
LANCIA10,8%
MINI10,8%
MITSUBISHI10,8%
NISSAN10,8%
PORSCHE10,8%
ROVER10,8%
TOYOTA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.