Înmatriculări în județul Galați, mai 2024

Noi188+45,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare613+9,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.397+2,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri244

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 25 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 28 rulate, prima înmatriculare2010: 45 rulate, prima înmatriculare2011: 59 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 33 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 43 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 35 rulate, prima înmatriculare2019: 56 rulate, prima înmatriculare2020: 26 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 54 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 133 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200007
200002
200103
200205
200308
2004012
2005019
2006025
2007018
2008034
2009028
2010045
2011059
2012041
2013033
2014038
2015027
2016043
2017029
2018035
2019056
2020026
2021011
202214
2023545
20241330

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13516,9%
DACIA11714,6%
BMW779,6%
RENAULT678,4%
AUDI536,6%
MERCEDES-BENZ405,0%
FORD394,9%
HYUNDAI334,1%
SKODA324,0%
OPEL273,4%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN263,2%
SEAT232,9%
SUZUKI232,9%
TOYOTA222,7%
PEUGEOT192,4%
KIA121,5%
CITROEN91,1%
VOLVO81,0%
MAZDA70,9%
SSANGYONG60,7%
ALFA ROMEO30,4%
HONDA30,4%
DS20,2%
FIAT20,2%
LAND ROVER20,2%
LEXUS20,2%
MITSUBISHI20,2%
TESLA20,2%
CHEVROLET10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
MG10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER475,9%
VOLKSWAGEN PASSAT435,4%
VOLKSWAGEN GOLF374,6%
DACIA LOGAN364,5%
BMW SERIA 3253,1%
AUDI A4212,6%
RENAULT MEGANE202,5%
NISSAN QASHQAI192,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN172,1%
DACIA SANDERO162,0%
Toate (188)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5151,9%
FORD FOCUS151,9%
AUDI A6131,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,4%
SUZUKI SX4101,3%
VOLKSWAGEN TOURAN101,3%
OPEL ASTRA81,0%
SEAT LEON81,0%
SUZUKI VITARA81,0%
BMW X170,9%
BMW X570,9%
DACIA JOGGER70,9%
FORD KUGA70,9%
HYUNDAI I3070,9%
HYUNDAI TUCSON70,9%
KIA SPORTAGE70,9%
SKODA OCTAVIA70,9%
DACIA SPRING60,8%
RENAULT CLIO60,8%
SEAT IBIZA60,8%
SKODA SUPERB60,8%
VOLKSWAGEN CC60,8%
VOLVO XC6060,8%
AUDI A350,6%
AUDI Q550,6%
BMW SERIA 750,6%
BMW X350,6%
BMW X650,6%
HYUNDAI IX3550,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,6%
PEUGEOT 500850,6%
RENAULT KADJAR50,6%
RENAULT LAGUNA50,6%
RENAULT TALISMAN50,6%
SSANGYONG KORANDO50,6%
TOYOTA COROLLA50,6%
TOYOTA YARIS CROSS50,6%
CITROEN C4 PICASSO40,5%
DACIA LODGY40,5%
HYUNDAI KONA40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
PEUGEOT 300840,5%
PEUGEOT 50840,5%
RENAULT AUSTRAL40,5%
RENAULT KOLEOS40,5%
RENAULT SCENIC40,5%
RENAULT TRAFIC40,5%
SEAT ALTEA40,5%
SKODA FABIA40,5%
SKODA KAROQ40,5%
SKODA KODIAQ40,5%
TOYOTA C-HR40,5%
TOYOTA RAV440,5%
TOYOTA YARIS40,5%
AUDI A530,4%
BMW SERIA 130,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD FIESTA30,4%
FORD MONDEO30,4%
MERCEDES-BENZ CLS30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
OPEL CORSA30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT ESPACE30,4%
RENAULT KANGOO30,4%
SKODA KAMIQ30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN POLO30,4%
BMW SERIA 420,3%
BMW X420,3%
CITROEN C420,3%
CITROEN C520,3%
DS DS720,3%
FORD PUMA20,3%
HONDA HR-V20,3%
HYUNDAI BAYON20,3%
HYUNDAI I1020,3%
HYUNDAI I2020,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-3020,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
PEUGEOT 30720,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ARONA20,3%
SKODA RAPID20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN GOLF GTE20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 210,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C310,1%
DACIA DOKKER10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD BRONCO10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR XE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA RIO10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA STONIC10,1%
KIA XCEED10,1%
LANCIA Y10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LEXUS NX10,1%
LEXUS RX10,1%
MAZDA 210,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ EQA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28035,0%
Compacte (C)14818,5%
Medii (D)13617,0%
Mici (B)9812,2%
Monovolume (MPV)729,0%
Mari și de lux (E)486,0%
Mini (A)101,2%
Neclasificate40,5%
Utilitare30,4%
Sport20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare61376,5%
Noi18823,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45556,8%
Benzină19724,6%
Hibrid11013,7%
GPL273,4%
Electric121,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică72890,9%
Companie739,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break36845,9%
Berlină14618,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14317,9%
Berlină cu hayon13416,7%
Cupeu70,9%
Cabriolet30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15919,9%
75-109 kW34843,4%
110-149 kW22327,8%
150-219 kW435,4%
220 kW și peste162,0%
Necompletat121,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc749,2%
1000-1399 cmc10613,2%
1400-1599 cmc23229,0%
1600-1999 cmc29837,2%
2000-2999 cmc759,4%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat121,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30822,0%
BMW1369,7%
DACIA1359,7%
FORD1228,7%
AUDI1047,4%
OPEL906,4%
SKODA835,9%
MERCEDES-BENZ725,2%
RENAULT725,2%
SEAT322,3%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI282,0%
PEUGEOT221,6%
TOYOTA221,6%
KIA171,2%
FIAT161,1%
CITROEN130,9%
LAND ROVER130,9%
NISSAN130,9%
MAZDA120,9%
VOLVO120,9%
HONDA110,8%
SMART110,8%
SUZUKI90,6%
MITSUBISHI70,5%
CHEVROLET60,4%
PORSCHE60,4%
MINI50,4%
JEEP40,3%
ALFA ROMEO30,2%
DAEWOO30,2%
DODGE20,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
GWM10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21186,5%
Export3012,3%
Înmatriculat pentru export31,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4116,8%
DACIA3916,0%
OPEL2610,7%
FORD2510,2%
RENAULT218,6%
MERCEDES-BENZ135,3%
FIAT124,9%
AUDI93,7%
DAEWOO83,3%
SEAT83,3%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA72,9%
BMW52,0%
PEUGEOT52,0%
HYUNDAI31,2%
MAZDA31,2%
TOYOTA31,2%
CHEVROLET20,8%
LAND ROVER20,8%
VOLVO20,8%
ALFA ROMEO10,4%
CITROEN10,4%
JEEP10,4%
LANCIA10,4%
MINI10,4%
NISSAN10,4%
ROVER10,4%
SMART10,4%
SSANGYONG10,4%
VAUXHALL10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.