Înmatriculări în județul Maramureș, mai 2024

Noi160+12,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare626-21,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.100-5,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri86

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 19 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 36 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 1 noi2010: 56 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 40 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 22 rulate, prima înmatriculare2018: 29 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 52 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 105 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000019
200005
200107
2002011
2003014
2004018
2005020
2006036
2007036
2008038
2009034
2010156
2011038
2012040
2013039
2014035
2015031
2016030
2017022
2018029
2019024
2020020
2021013
202228
2023523
20241050

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA9512,1%
VOLKSWAGEN8711,1%
AUDI779,8%
RENAULT749,4%
BMW546,9%
FORD536,7%
SKODA364,6%
NISSAN344,3%
MERCEDES-BENZ334,2%
PEUGEOT303,8%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI253,2%
VOLVO243,1%
TOYOTA192,4%
MAZDA182,3%
SUZUKI182,3%
SEAT162,0%
OPEL141,8%
MITSUBISHI111,4%
CITROEN101,3%
JEEP101,3%
KIA101,3%
FIAT70,9%
LAND ROVER70,9%
ALFA ROMEO40,5%
HONDA40,5%
PORSCHE40,5%
CHEVROLET20,3%
SMART20,3%
SUBARU20,3%
DODGE10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
MASERATI10,1%
MINI10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4384,8%
DACIA DUSTER374,7%
DACIA SANDERO324,1%
NISSAN QASHQAI232,9%
VOLKSWAGEN PASSAT222,8%
SKODA OCTAVIA192,4%
VOLKSWAGEN GOLF192,4%
DACIA LOGAN182,3%
RENAULT MEGANE172,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN141,8%
Toate (209)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLVO XC60141,8%
BMW SERIA 3131,7%
FORD FOCUS131,7%
BMW X3121,5%
AUDI A6111,4%
RENAULT CLIO111,4%
BMW SERIA 5101,3%
BMW SERIA 191,1%
FORD FIESTA91,1%
RENAULT CAPTUR91,1%
RENAULT KADJAR91,1%
VOLKSWAGEN POLO91,1%
KIA SPORTAGE81,0%
PEUGEOT 30881,0%
SKODA FABIA81,0%
AUDI Q570,9%
DACIA SPRING70,9%
FORD KUGA70,9%
HYUNDAI IX3570,9%
MERCEDES-BENZ GLE70,9%
SUZUKI VITARA70,9%
CITROEN C560,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,8%
PEUGEOT 300860,8%
FORD MONDEO50,6%
HYUNDAI I3050,6%
MAZDA 650,6%
OPEL ASTRA50,6%
PEUGEOT 50850,6%
RENAULT KOLEOS50,6%
RENAULT SCENIC50,6%
SUZUKI GRAND VITARA50,6%
TOYOTA COROLLA50,6%
TOYOTA RAV450,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,6%
AUDI Q340,5%
LAND ROVER FREELANDER40,5%
MAZDA 340,5%
MAZDA CX-540,5%
SEAT IBIZA40,5%
SEAT LEON40,5%
VOLKSWAGEN TOURAN40,5%
AUDI A330,4%
AUDI A530,4%
AUDI Q730,4%
BMW X130,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD FUSION30,4%
FORD GALAXY30,4%
FORD PUMA30,4%
FORD TRANSIT CUSTOM30,4%
HYUNDAI TUCSON30,4%
JEEP GRAND CHEROKEE30,4%
MAZDA CX-3030,4%
MERCEDES-BENZ ML30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
MITSUBISHI PAJERO PININ30,4%
MITSUBISHI SPACE STAR30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
PEUGEOT 20730,4%
RENAULT AUSTRAL30,4%
RENAULT ESPACE30,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SEAT ATECA30,4%
SKODA SCALA30,4%
SUZUKI SX430,4%
TOYOTA YARIS CROSS30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO XC9030,4%
ALFA ROMEO 15920,3%
AUDI A820,3%
AUDI Q820,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 720,3%
CITROEN C420,3%
HYUNDAI GALLOPER20,3%
HYUNDAI I4020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
JEEP COMPASS20,3%
JEEP PATRIOT20,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,3%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 30720,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SUBARU IMPREZA20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
VOLVO V5020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI RS510,1%
AUDI S310,1%
AUDI S810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X510,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET NUBIRA10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DODGE JOURNEY10,1%
DS DS710,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT IDEA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA E10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI ATOS10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29437,4%
Compacte (C)13417,0%
Medii (D)12015,3%
Mici (B)11614,8%
Monovolume (MPV)557,0%
Mari și de lux (E)354,5%
Mini (A)172,2%
Sport81,0%
Utilitare60,8%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare62679,6%
Noi16020,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină50464,1%
Benzină16420,9%
Hibrid8510,8%
GPL232,9%
Electric101,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică69888,8%
Companie8811,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34243,5%
Berlină cu hayon16521,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15920,2%
Berlină10913,9%
Cupeu60,8%
Cabriolet50,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18123,0%
75-109 kW35044,5%
110-149 kW18523,5%
150-219 kW395,0%
220 kW și peste212,7%
Necompletat101,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc638,0%
1000-1399 cmc9111,6%
1400-1599 cmc21627,5%
1600-1999 cmc31139,6%
2000-2999 cmc8811,2%
3000 cmc și peste70,9%
Necompletat101,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22520,5%
AUDI1099,9%
BMW1019,2%
FORD817,4%
DACIA676,1%
MERCEDES-BENZ605,5%
RENAULT585,3%
OPEL575,2%
SKODA393,5%
PEUGEOT282,5%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA262,4%
SUZUKI242,2%
SEAT232,1%
LAND ROVER222,0%
CITROEN211,9%
HYUNDAI211,9%
MAZDA181,6%
VOLVO171,5%
FIAT141,3%
NISSAN121,1%
KIA100,9%
MITSUBISHI90,8%
MINI70,6%
ALFA ROMEO60,5%
HONDA60,5%
JEEP60,5%
SMART60,5%
CHEVROLET50,5%
DAIHATSU40,4%
DAEWOO20,2%
JAGUAR20,2%
SAAB20,2%
SUBARU20,2%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
GERMANIA10,1%
HUMMER10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%
YAMAHA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6373,3%
Export2326,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1517,4%
VOLKSWAGEN1517,4%
FORD1011,6%
RENAULT78,1%
AUDI55,8%
OPEL55,8%
PEUGEOT55,8%
BMW33,5%
MAZDA33,5%
TOYOTA33,5%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT22,3%
SKODA22,3%
ALFA ROMEO11,2%
CHEVROLET11,2%
CITROEN11,2%
DAEWOO11,2%
FIAT11,2%
LAND ROVER11,2%
MASERATI11,2%
MERCEDES-BENZ11,2%
MITSUBISHI11,2%
SMART11,2%
SUZUKI11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.