Înmatriculări în județul Covasna, mai 2024

Noi68+7,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare290-11,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări459-24,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri58

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 37 noinov 24: 312 rulate, prima înmatricularedec 24: 47 noidec 24: 266 rulate, prima înmatriculareian 25: 52 noiian 25: 287 rulate, prima înmatricularefeb 25: 60 noifeb 25: 377 rulate, prima înmatricularemar 25: 55 noimar 25: 387 rulate, prima înmatriculareapr 25: 44 noiapr 25: 361 rulate, prima înmatricularemai 25: 38 noimai 25: 419 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 400 rulate, prima înmatriculareiul 25: 78 noiiul 25: 362 rulate, prima înmatriculareaug 25: 72 noiaug 25: 354 rulate, prima înmatricularesep 25: 62 noisep 25: 369 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 370 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 324 rulate, prima înmatricularedec 25: 91 noidec 25: 269 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 314 rulate, prima înmatricularefeb 26: 48 noifeb 26: 403 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 376 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 295 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 273 rulate, prima înmatriculareiun 26: 61 noiiun 26: 296 rulate, prima înmatriculareiul 26: 38 noiiul 26: 323 rulate, prima înmatriculareaug 26: 46 noiaug 26: 268 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 273 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 noioct 26: 258 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437312
dec 2447266
ian 2552287
feb 2560377
mar 2555387
apr 2544361
mai 2538419
iun 2535400
iul 2578362
aug 2572354
sep 2562369
oct 2567370
nov 2548324
dec 2591269
ian 2623314
feb 2648403
mar 2635376
apr 2635295
mai 2635273
iun 2661296
iul 2638323
aug 2646268
sep 2651273
oct 2644258

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040502000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 22 rulate, prima înmatriculare2010: 30 rulate, prima înmatriculare2011: 27 rulate, prima înmatriculare2012: 20 rulate, prima înmatriculare2013: 20 rulate, prima înmatriculare2014: 18 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 24 noi2024: 44 noi2000200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200103
200202
200303
2004010
200501
2006016
2007026
2008021
2009022
2010030
2011027
2012020
2013020
2014018
2015019
201605
201706
2018014
2019011
2020010
202104
202201
2023240
2024440

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5515,4%
VOLKSWAGEN4312,0%
SKODA4211,7%
AUDI287,8%
OPEL267,3%
FORD185,0%
NISSAN185,0%
MERCEDES-BENZ154,2%
RENAULT154,2%
BMW143,9%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI143,9%
SEAT102,8%
VOLVO92,5%
MAZDA61,7%
MITSUBISHI61,7%
PEUGEOT61,7%
SUZUKI61,7%
KIA51,4%
TOYOTA41,1%
CHEVROLET30,8%
JEEP30,8%
LAND ROVER30,8%
HONDA20,6%
CITROEN10,3%
DAEWOO10,3%
FIAT10,3%
LANCIA10,3%
MG10,3%
SSANGYONG10,3%
TESLA10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER246,7%
SKODA OCTAVIA226,1%
AUDI A4133,6%
DACIA LOGAN123,4%
DACIA SANDERO113,1%
OPEL ASTRA102,8%
VOLKSWAGEN GOLF102,8%
NISSAN QASHQAI92,5%
FORD FOCUS82,2%
VOLKSWAGEN PASSAT82,2%
Toate (135)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL CORSA72,0%
SKODA FABIA72,0%
RENAULT MEGANE61,7%
VOLKSWAGEN POLO61,7%
AUDI A351,4%
HYUNDAI TUCSON51,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,4%
NISSAN JUKE41,1%
NISSAN QASHQAI+241,1%
SEAT IBIZA41,1%
SKODA KAMIQ41,1%
SKODA KAROQ41,1%
VOLKSWAGEN CADDY41,1%
AUDI A630,8%
AUDI Q530,8%
BMW SERIA 130,8%
BMW X530,8%
DACIA JOGGER30,8%
DACIA SPRING30,8%
FORD PUMA30,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,8%
MERCEDES-BENZ GLC30,8%
MERCEDES-BENZ GLE30,8%
MITSUBISHI OUTLANDER30,8%
OPEL INSIGNIA30,8%
VOLVO XC6030,8%
AUDI Q720,6%
BMW SERIA 320,6%
BMW SERIA 520,6%
BMW X320,6%
CHEVROLET SPARK20,6%
DACIA LODGY20,6%
FORD FIESTA20,6%
HYUNDAI I2020,6%
HYUNDAI I3020,6%
HYUNDAI IX3520,6%
JEEP GRAND CHEROKEE20,6%
KIA CEED20,6%
MERCEDES-BENZ GLB20,6%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,6%
MITSUBISHI ASX20,6%
RENAULT AUSTRAL20,6%
RENAULT CLIO20,6%
SEAT LEON20,6%
SEAT TARRACO20,6%
SKODA RAPID20,6%
SUZUKI GRAND VITARA20,6%
SUZUKI VITARA20,6%
TOYOTA AYGO X20,6%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,6%
VOLKSWAGEN SHARAN20,6%
VOLKSWAGEN T-ROC20,6%
VOLKSWAGEN TOURAN20,6%
VOLVO V6020,6%
AUDI A510,3%
AUDI Q210,3%
BMW SERIA 710,3%
BMW X110,3%
CHEVROLET CRUZE10,3%
CITROEN C4 PICASSO10,3%
DAEWOO MATIZ10,3%
FIAT DUCATO10,3%
FORD GRAND C-MAX10,3%
FORD MONDEO10,3%
FORD TOURNEO10,3%
FORD TOURNEO COURIER10,3%
FORD TRANSIT10,3%
HONDA CIVIC10,3%
HONDA CR-V10,3%
HYUNDAI I4010,3%
HYUNDAI KONA10,3%
HYUNDAI SANTA FE10,3%
JEEP RENEGADE10,3%
KIA SORENTO10,3%
KIA SPORTAGE10,3%
KIA XCEED10,3%
LANCIA PHEDRA10,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,3%
LAND ROVER FREELANDER10,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,3%
MAZDA 210,3%
MAZDA 610,3%
MAZDA CX-3010,3%
MAZDA CX-510,3%
MAZDA CX-710,3%
MAZDA PREMACY10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,3%
MERCEDES-BENZ GLK10,3%
MG ZS10,3%
MITSUBISHI PAJERO10,3%
NISSAN NOTE10,3%
OPEL ANTARA10,3%
OPEL CROSSLAND10,3%
OPEL GRANDLAND10,3%
OPEL MERIVA10,3%
OPEL VECTRA10,3%
OPEL ZAFIRA10,3%
PEUGEOT 200810,3%
PEUGEOT 20810,3%
PEUGEOT 300810,3%
PEUGEOT 30810,3%
PEUGEOT 40710,3%
PEUGEOT PARTNER10,3%
RENAULT CAPTUR10,3%
RENAULT KADJAR10,3%
RENAULT KANGOO10,3%
RENAULT LAGUNA10,3%
RENAULT TALISMAN10,3%
SEAT ALHAMBRA10,3%
SEAT ATECA10,3%
SKODA KODIAQ10,3%
SKODA SUPERB10,3%
SKODA YETI10,3%
SSANGYONG XLV10,3%
SUZUKI IGNIS10,3%
SUZUKI SX410,3%
TESLA MODEL 310,3%
TOYOTA AVENSIS10,3%
TOYOTA COROLLA10,3%
VOLKSWAGEN FOX10,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,3%
VOLVO V4010,3%
VOLVO V7010,3%
VOLVO XC7010,3%
VOLVO XC9010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13638,0%
Compacte (C)7821,8%
Mici (B)5816,2%
Medii (D)4011,2%
Monovolume (MPV)287,8%
Mini (A)82,2%
Mari și de lux (E)61,7%
Utilitare41,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare29081,0%
Noi6819,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină21058,7%
Benzină10429,1%
Hibrid246,7%
GPL164,5%
Electric41,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică33092,2%
Companie287,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18852,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7320,4%
Berlină cu hayon7019,6%
Berlină277,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9025,1%
75-109 kW16345,5%
110-149 kW9025,1%
150-219 kW51,4%
220 kW și peste61,7%
Necompletat41,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc3710,3%
1000-1399 cmc6016,8%
1400-1599 cmc10228,5%
1600-1999 cmc12534,9%
2000-2999 cmc298,1%
3000 cmc și peste10,3%
Necompletat41,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11224,4%
SKODA5010,9%
DACIA439,4%
OPEL408,7%
AUDI337,2%
BMW265,7%
FORD265,7%
RENAULT194,1%
SUZUKI173,7%
PEUGEOT92,0%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA92,0%
HYUNDAI81,7%
CHEVROLET71,5%
NISSAN71,5%
VOLVO71,5%
MITSUBISHI61,3%
CITROEN40,9%
KIA40,9%
LAND ROVER40,9%
MERCEDES-BENZ40,9%
SEAT40,9%
ALFA ROMEO30,7%
JEEP30,7%
MAZDA30,7%
FIAT20,4%
CHRYSLER10,2%
DAEWOO10,2%
DAIHATSU10,2%
JAGUAR10,2%
MINI10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%
TRABANT10,2%
VAUXHALL10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4781,0%
Export1119,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1119,0%
OPEL915,5%
VOLKSWAGEN712,1%
FORD46,9%
PEUGEOT46,9%
AUDI35,2%
FIAT35,2%
RENAULT35,2%
BMW23,4%
DAEWOO23,4%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET11,7%
HYUNDAI11,7%
MAZDA11,7%
MERCEDES-BENZ11,7%
MINI11,7%
MITSUBISHI11,7%
OLTCIT11,7%
SEAT11,7%
SKODA11,7%
VOLVO11,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.