Înmatriculări în județul Prahova, mai 2024

Noi363+26,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare852-11,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.167-12,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri190

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 193 noinov 24: 1.044 rulate, prima înmatricularedec 24: 183 noidec 24: 1.068 rulate, prima înmatriculareian 25: 263 noiian 25: 1.062 rulate, prima înmatricularefeb 25: 188 noifeb 25: 1.106 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.186 rulate, prima înmatriculareapr 25: 161 noiapr 25: 1.202 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareiun 25: 164 noiiun 25: 1.123 rulate, prima înmatriculareiul 25: 394 noiiul 25: 1.241 rulate, prima înmatriculareaug 25: 297 noiaug 25: 1.141 rulate, prima înmatricularesep 25: 270 noisep 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareoct 25: 215 noioct 25: 1.332 rulate, prima înmatricularenov 25: 220 noinov 25: 1.193 rulate, prima înmatricularedec 25: 415 noidec 25: 1.247 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 153 noifeb 26: 1.052 rulate, prima înmatricularemar 26: 165 noimar 26: 1.203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 146 noiapr 26: 1.072 rulate, prima înmatricularemai 26: 182 noimai 26: 1.046 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareiul 26: 203 noiiul 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 26: 154 noiaug 26: 999 rulate, prima înmatricularesep 26: 145 noisep 26: 1.049 rulate, prima înmatriculareoct 26: 244 noioct 26: 1.083 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241931.044
dec 241831.068
ian 252631.062
feb 251881.106
mar 251791.186
apr 251611.202
mai 251501.203
iun 251641.123
iul 253941.241
aug 252971.141
sep 252701.203
oct 252151.332
nov 252201.193
dec 254151.247
ian 2689934
feb 261531.052
mar 261651.203
apr 261461.072
mai 261821.046
iun 263201.018
iul 262031.119
aug 26154999
sep 261451.049
oct 262441.083

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 58 rulate, prima înmatriculare2011: 79 rulate, prima înmatriculare2012: 94 rulate, prima înmatriculare2013: 68 rulate, prima înmatriculare2014: 69 rulate, prima înmatriculare2015: 51 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 49 rulate, prima înmatriculare2019: 56 rulate, prima înmatriculare2020: 34 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 129 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 233 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200001
200105
200206
200304
2004013
2005023
2006032
2007030
2008038
2009044
2010058
2011079
2012094
2013068
2014069
2015051
2016032
2017037
2018049
2019056
2020034
2021014
202215
20231295
20242330

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16313,4%
DACIA15112,4%
RENAULT13911,4%
BMW907,4%
SKODA867,1%
FORD836,8%
HYUNDAI705,8%
AUDI615,0%
MERCEDES-BENZ504,1%
OPEL443,6%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN423,5%
SEAT363,0%
PEUGEOT342,8%
VOLVO272,2%
TOYOTA252,1%
SUZUKI242,0%
CITROEN151,2%
MAZDA100,8%
SSANGYONG70,6%
FIAT60,5%
KIA60,5%
ALFA ROMEO50,4%
HONDA50,4%
MG50,4%
MITSUBISHI50,4%
LEXUS40,3%
MINI40,3%
TESLA40,3%
JEEP30,2%
LAND ROVER30,2%
LANCIA20,2%
CHEVROLET10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
KLASSEN10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE635,2%
DACIA DUSTER514,2%
DACIA LOGAN514,2%
VOLKSWAGEN PASSAT473,9%
VOLKSWAGEN GOLF363,0%
SKODA OCTAVIA352,9%
DACIA SANDERO342,8%
NISSAN QASHQAI292,4%
BMW SERIA 3252,1%
RENAULT CLIO252,1%
Toate (220)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD PUMA221,8%
FORD FOCUS211,7%
HYUNDAI I30211,7%
AUDI A4201,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN201,7%
SKODA FABIA181,5%
BMW SERIA 5161,3%
OPEL ASTRA151,2%
SEAT IBIZA151,2%
FORD KUGA141,2%
RENAULT SCENIC141,2%
BMW SERIA 1131,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E131,1%
HYUNDAI I10121,0%
OPEL CORSA110,9%
RENAULT CAPTUR110,9%
SEAT LEON110,9%
VOLKSWAGEN POLO110,9%
AUDI A5100,8%
SKODA SUPERB100,8%
AUDI Q590,7%
BMW X190,7%
HYUNDAI KONA90,7%
PEUGEOT 30890,7%
SUZUKI VITARA90,7%
VOLKSWAGEN TOURAN90,7%
AUDI A680,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,7%
PEUGEOT 300880,7%
VOLVO V4080,7%
HYUNDAI TUCSON70,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,6%
BMW X360,5%
FORD FIESTA60,5%
HYUNDAI BAYON60,5%
HYUNDAI I2060,5%
NISSAN X-TRAIL60,5%
PEUGEOT 50860,5%
RENAULT KADJAR60,5%
SKODA KODIAQ60,5%
TOYOTA YARIS CROSS60,5%
AUDI A350,4%
BMW X550,4%
DACIA JOGGER50,4%
FORD MONDEO50,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
MG ZS50,4%
RENAULT AUSTRAL50,4%
SEAT ALTEA50,4%
TOYOTA COROLLA50,4%
TOYOTA RAV450,4%
VOLKSWAGEN CC50,4%
VOLKSWAGEN TAIGO50,4%
VOLVO XC6050,4%
AUDI Q340,3%
BMW SERIA 440,3%
CITROEN C540,3%
DACIA SPRING40,3%
FORD C-MAX40,3%
HONDA CIVIC40,3%
HYUNDAI ELANTRA40,3%
MERCEDES-BENZ CLA40,3%
MERCEDES-BENZ GLC40,3%
OPEL MOKKA40,3%
SKODA KAROQ40,3%
SKODA RAPID40,3%
SUZUKI IGNIS40,3%
SUZUKI SX440,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,3%
VOLKSWAGEN T-ROC40,3%
VOLVO XC9040,3%
AUDI A730,2%
BMW SERIA 730,2%
CITROEN C4 PICASSO30,2%
DACIA DOKKER30,2%
DACIA LODGY30,2%
FORD GALAXY30,2%
MAZDA 330,2%
MITSUBISHI ASX30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
PEUGEOT 20830,2%
PEUGEOT 500830,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
RENAULT TALISMAN30,2%
SEAT ATECA30,2%
SKODA ROOMSTER30,2%
SSANGYONG TIVOLI30,2%
SUZUKI SWIFT30,2%
TOYOTA AURIS30,2%
VOLKSWAGEN ARTEON30,2%
VOLKSWAGEN CADDY30,2%
VOLKSWAGEN JETTA30,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,2%
VOLVO S6030,2%
VOLVO V6030,2%
ALFA ROMEO 15920,2%
BMW X220,2%
BMW X720,2%
CITROEN C420,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TRANSIT20,2%
FORD TRANSIT/TOURNEO20,2%
HYUNDAI IX2020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
JEEP COMPASS20,2%
KIA SPORTAGE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MINI COOPER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN MICRA20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20620,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SKODA CITIGO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA SCALA20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V5020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV37731,0%
Compacte (C)29424,2%
Mici (B)20416,8%
Medii (D)16513,6%
Monovolume (MPV)927,6%
Mari și de lux (E)443,6%
Mini (A)252,1%
Utilitare70,6%
Sport40,3%
Neclasificate30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare85270,1%
Noi36329,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină63552,3%
Benzină33827,8%
Hibrid18114,9%
GPL473,9%
Electric141,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.10190,6%
Companie1149,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break50041,2%
Berlină cu hayon27923,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)24720,3%
Berlină17314,2%
Cupeu121,0%
Cabriolet40,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW28323,3%
75-109 kW55245,4%
110-149 kW29924,6%
150-219 kW484,0%
220 kW și peste191,6%
Necompletat141,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc15913,1%
1000-1399 cmc19015,6%
1400-1599 cmc37731,0%
1600-1999 cmc38932,0%
2000-2999 cmc836,8%
3000 cmc și peste30,2%
Necompletat141,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN40518,7%
BMW2069,5%
DACIA1868,6%
OPEL1758,1%
SKODA1727,9%
FORD1667,7%
AUDI1426,6%
RENAULT1205,5%
MERCEDES-BENZ974,5%
PEUGEOT723,3%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT492,3%
HYUNDAI442,0%
TOYOTA391,8%
SUZUKI351,6%
CITROEN271,2%
FIAT271,2%
VOLVO251,2%
MAZDA241,1%
NISSAN221,0%
HONDA190,9%
KIA190,9%
CHEVROLET170,8%
LAND ROVER150,7%
MITSUBISHI110,5%
DAEWOO80,4%
ALFA ROMEO60,3%
SMART60,3%
PORSCHE50,2%
SAAB50,2%
MINI40,2%
CUPRA30,1%
DAIHATSU30,1%
JEEP30,1%
SSANGYONG20,1%
SUBARU20,1%
DODGE10,0%
DS10,0%
JAGUAR10,0%
LADA10,0%
SANTANA10,0%
TRABANT10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare15682,1%
Export3417,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5227,4%
OPEL2513,2%
VOLKSWAGEN2312,1%
FORD189,5%
RENAULT136,8%
AUDI84,2%
FIAT73,7%
SKODA73,7%
BMW52,6%
DAEWOO52,6%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT52,6%
MERCEDES-BENZ42,1%
PEUGEOT31,6%
CITROEN21,1%
HONDA21,1%
HYUNDAI21,1%
MAZDA21,1%
SUZUKI21,1%
JAGUAR10,5%
KIA10,5%
LANCIA10,5%
LAND ROVER10,5%
TOYOTA10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.