Înmatriculări în județul Argeș, mai 2024

Noi490+30,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare879-17,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.105-4,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri125

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 1 noi2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 53 rulate, prima înmatriculare2011: 58 rulate, prima înmatriculare2012: 71 rulate, prima înmatriculare2013: 64 rulate, prima înmatriculare2014: 80 rulate, prima înmatriculare2015: 67 rulate, prima înmatriculare2016: 48 rulate, prima înmatriculare2017: 46 rulate, prima înmatriculare2018: 68 rulate, prima înmatriculare2019: 59 rulate, prima înmatriculare2020: 38 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 110 noi2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 377 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200003
200104
200203
200303
2004115
2005024
2006022
2007030
2008039
2009039
2010053
2011058
2012071
2013064
2014080
2015067
2016048
2017046
2018068
2019059
2020038
2021020
2022214
20231107
20243770

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA41230,1%
RENAULT24217,7%
VOLKSWAGEN1289,3%
BMW1239,0%
AUDI584,2%
MERCEDES-BENZ554,0%
SKODA473,4%
FORD392,8%
OPEL342,5%
HYUNDAI302,2%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA272,0%
SUZUKI251,8%
NISSAN231,7%
PEUGEOT221,6%
VOLVO161,2%
KIA141,0%
MITSUBISHI100,7%
SEAT100,7%
FIAT60,4%
JAGUAR40,3%
JEEP40,3%
MAZDA40,3%
TESLA40,3%
CITROEN30,2%
CUPRA30,2%
LAND ROVER30,2%
MG30,2%
PORSCHE30,2%
ALFA ROMEO20,1%
CHEVROLET20,1%
DS20,1%
HONDA20,1%
LAMBORGHINI20,1%
SUBARU20,1%
ALPINA10,1%
DFSK10,1%
INFINITI10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER16512,1%
DACIA LOGAN14310,5%
RENAULT MEGANE1037,5%
DACIA SANDERO785,7%
RENAULT CLIO483,5%
BMW SERIA 3342,5%
VOLKSWAGEN GOLF312,3%
VOLKSWAGEN PASSAT302,2%
BMW SERIA 5241,8%
RENAULT CAPTUR221,6%
Toate (221)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA211,5%
FORD FOCUS161,2%
RENAULT KADJAR161,2%
NISSAN QASHQAI151,1%
RENAULT AUSTRAL151,1%
AUDI A4141,0%
OPEL ASTRA141,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN120,9%
AUDI A5110,8%
BMW SERIA 1110,8%
BMW X1100,7%
BMW X3100,7%
AUDI A690,7%
DACIA SPRING90,7%
MERCEDES-BENZ GLC90,7%
AUDI Q580,6%
BMW X580,6%
DACIA JOGGER80,6%
HYUNDAI TUCSON80,6%
KIA SPORTAGE80,6%
OPEL CORSA80,6%
RENAULT LAGUNA80,6%
RENAULT SCENIC80,6%
SUZUKI SX480,6%
SUZUKI VITARA80,6%
VOLKSWAGEN CC80,6%
BMW SERIA 770,5%
FORD FIESTA70,5%
FORD PUMA70,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,5%
RENAULT TALISMAN70,5%
SEAT LEON70,5%
SKODA SUPERB70,5%
AUDI Q360,4%
HYUNDAI ELANTRA60,4%
PEUGEOT 30860,4%
TOYOTA C-HR60,4%
TOYOTA RAV460,4%
VOLKSWAGEN POLO60,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,4%
VOLKSWAGEN TOURAN60,4%
BMW SERIA 450,4%
BMW X650,4%
DACIA LODGY50,4%
TOYOTA COROLLA50,4%
AUDI A340,3%
DACIA DOKKER40,3%
FORD MONDEO40,3%
HYUNDAI I3040,3%
HYUNDAI KONA40,3%
MERCEDES-BENZ CLA40,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
SKODA FABIA40,3%
TOYOTA YARIS CROSS40,3%
VOLKSWAGEN CADDY40,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN40,3%
VOLKSWAGEN T-ROC40,3%
BMW X430,2%
BMW XDRIVE20D30,2%
CUPRA FORMENTOR30,2%
FIAT 50030,2%
JEEP AVENGER30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,2%
MERCEDES-BENZ GLE30,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
PEUGEOT 300830,2%
PEUGEOT 500830,2%
PEUGEOT 50830,2%
RENAULT ARKANA30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
SKODA KAMIQ30,2%
SKODA KAROQ30,2%
SKODA KODIAQ30,2%
SKODA SCALA30,2%
SUZUKI JIMNY30,2%
SUZUKI S-CROSS30,2%
TESLA MODEL 330,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,2%
VOLVO S6030,2%
VOLVO V4030,2%
VOLVO XC6030,2%
AUDI Q720,1%
CHEVROLET CAPTIVA20,1%
DS DS720,1%
FORD GALAXY20,1%
HYUNDAI BAYON20,1%
HYUNDAI I2020,1%
HYUNDAI SANTA FE20,1%
JAGUAR F-PACE20,1%
MERCEDES-BENZ CLS20,1%
MERCEDES-BENZ GLK20,1%
MERCEDES-BENZ ML20,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,1%
MERCEDES-BENZ VITO20,1%
MG HS20,1%
MITSUBISHI ASX20,1%
MITSUBISHI PAJERO20,1%
NISSAN X-TRAIL20,1%
PEUGEOT 20720,1%
PORSCHE CAYENNE20,1%
SEAT ATECA20,1%
SKODA RAPID20,1%
TOYOTA CAMRY20,1%
VOLKSWAGEN BORA20,1%
VOLKSWAGEN JETTA20,1%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,1%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,1%
VOLVO XC9020,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALPINA B7 BITURBO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI SQ810,1%
BMW X DRIVE 23D10,1%
BMW X210,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN DS310,1%
DFSK SERES 310,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT TIPO10,1%
FIAT ULYSSE10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI GENESIS COUPE10,1%
HYUNDAI IX3510,1%
INFINITI Q30S10,1%
JAGUAR XF10,1%
JAGUAR XJ10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA RIO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV48435,4%
Mici (B)31623,1%
Compacte (C)26619,4%
Medii (D)14810,8%
Monovolume (MPV)664,8%
Mari și de lux (E)554,0%
Mini (A)161,2%
Neclasificate100,7%
Sport50,4%
Utilitare30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare87964,2%
Noi49035,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină71952,5%
Benzină31322,9%
GPL18013,1%
Hibrid13710,0%
Electric201,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.12382,0%
Companie24618,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break62745,8%
Berlină cu hayon29921,8%
Berlină28020,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13710,0%
Cupeu191,4%
Cabriolet70,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW41530,3%
75-109 kW56341,1%
110-149 kW28120,5%
150-219 kW604,4%
220 kW și peste312,3%
Necompletat191,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc29021,2%
1000-1399 cmc14810,8%
1400-1599 cmc46634,0%
1600-1999 cmc34325,1%
2000-2999 cmc936,8%
3000 cmc și peste90,7%
Necompletat201,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA40119,0%
VOLKSWAGEN32815,6%
BMW26012,4%
RENAULT1778,4%
OPEL1477,0%
AUDI1316,2%
SKODA1316,2%
FORD904,3%
MERCEDES-BENZ763,6%
PEUGEOT422,0%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI401,9%
TOYOTA371,8%
SEAT321,5%
HYUNDAI221,0%
CITROEN201,0%
NISSAN190,9%
FIAT140,7%
LAND ROVER130,6%
MITSUBISHI120,6%
HONDA110,5%
KIA110,5%
SMART110,5%
DAEWOO100,5%
MAZDA100,5%
VOLVO90,4%
ALFA ROMEO80,4%
PORSCHE80,4%
CHEVROLET70,3%
MINI50,2%
JAGUAR30,1%
JEEP30,1%
SCHMITZ CARGOBULL30,1%
TESLA30,1%
ARO20,1%
DAIHATSU20,1%
SUBARU20,1%
DODGE10,0%
GWM10,0%
LADA10,0%
SAAB10,0%
SSANGYONG10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11390,4%
Export129,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2520,0%
VOLKSWAGEN2116,8%
OPEL1411,2%
FORD108,0%
SKODA75,6%
DAEWOO64,8%
RENAULT64,8%
AUDI54,0%
PEUGEOT54,0%
CHEVROLET43,2%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT43,2%
BMW32,4%
LAND ROVER32,4%
MERCEDES-BENZ32,4%
CITROEN21,6%
KIA21,6%
SEAT21,6%
HYUNDAI10,8%
SUZUKI10,8%
VOLVO10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.