Înmatriculări în județul Brăila, mai 2024

Noi150+40,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare259-11,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări849-4,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri63

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 127 noinov 24: 317 rulate, prima înmatricularedec 24: 115 noidec 24: 314 rulate, prima înmatriculareian 25: 119 noiian 25: 300 rulate, prima înmatricularefeb 25: 227 noifeb 25: 372 rulate, prima înmatricularemar 25: 143 noimar 25: 416 rulate, prima înmatriculareapr 25: 111 noiapr 25: 370 rulate, prima înmatricularemai 25: 176 noimai 25: 358 rulate, prima înmatriculareiun 25: 244 noiiun 25: 329 rulate, prima înmatriculareiul 25: 195 noiiul 25: 326 rulate, prima înmatriculareaug 25: 147 noiaug 25: 326 rulate, prima înmatricularesep 25: 180 noisep 25: 353 rulate, prima înmatriculareoct 25: 352 noioct 25: 375 rulate, prima înmatricularenov 25: 224 noinov 25: 372 rulate, prima înmatricularedec 25: 225 noidec 25: 347 rulate, prima înmatriculareian 26: 82 noiian 26: 288 rulate, prima înmatricularefeb 26: 81 noifeb 26: 316 rulate, prima înmatricularemar 26: 89 noimar 26: 330 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 319 rulate, prima înmatricularemai 26: 70 noimai 26: 286 rulate, prima înmatriculareiun 26: 104 noiiun 26: 270 rulate, prima înmatriculareiul 26: 236 noiiul 26: 314 rulate, prima înmatriculareaug 26: 184 noiaug 26: 288 rulate, prima înmatricularesep 26: 147 noisep 26: 275 rulate, prima înmatriculareoct 26: 227 noioct 26: 306 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127317
dec 24115314
ian 25119300
feb 25227372
mar 25143416
apr 25111370
mai 25176358
iun 25244329
iul 25195326
aug 25147326
sep 25180353
oct 25352375
nov 25224372
dec 25225347
ian 2682288
feb 2681316
mar 2689330
apr 2684319
mai 2670286
iun 26104270
iul 26236314
aug 26184288
sep 26147275
oct 26227306

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 6 rulate, prima înmatriculare2008: 9 rulate, prima înmatriculare2009: 17 rulate, prima înmatriculare2010: 15 rulate, prima înmatriculare2011: 25 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 16 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 47 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 101 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200004
200101
200204
200303
200402
2005010
200607
200706
200809
2009017
2010015
2011025
2012025
2013016
2014020
2015015
201607
2017014
2018014
2019017
2020014
202105
202223
2023474
20241010

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6616,1%
VOLKSWAGEN4611,2%
RENAULT4210,3%
BMW409,8%
SKODA266,4%
AUDI256,1%
FORD204,9%
SUZUKI204,9%
MERCEDES-BENZ163,9%
TOYOTA153,7%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN133,2%
HYUNDAI112,7%
OPEL112,7%
MAZDA102,4%
VOLVO102,4%
MG82,0%
PEUGEOT61,5%
CITROEN51,2%
SEAT51,2%
KIA30,7%
ALFA ROMEO20,5%
CUPRA20,5%
MITSUBISHI20,5%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
LEXUS10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER368,8%
RENAULT MEGANE184,4%
DACIA LOGAN143,4%
AUDI A4122,9%
DACIA SANDERO112,7%
SUZUKI SX4112,7%
VOLKSWAGEN GOLF112,7%
BMW SERIA 3102,5%
SKODA OCTAVIA102,5%
FORD FOCUS82,0%
Toate (135)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT82,0%
NISSAN QASHQAI71,7%
BMW SERIA 561,5%
SKODA KAMIQ61,5%
SUZUKI VITARA61,5%
TOYOTA RAV461,5%
VOLKSWAGEN CC61,5%
MAZDA 351,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,2%
MG ZS51,2%
OPEL ASTRA51,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,2%
AUDI A541,0%
BMW SERIA 141,0%
BMW X341,0%
BMW X541,0%
FORD PUMA41,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A41,0%
RENAULT CAPTUR41,0%
RENAULT CLIO41,0%
RENAULT SCENIC41,0%
SKODA SUPERB41,0%
AUDI Q530,7%
DACIA SPRING30,7%
HYUNDAI I3030,7%
HYUNDAI TUCSON30,7%
KIA SPORTAGE30,7%
PEUGEOT 30830,7%
RENAULT ESPACE30,7%
RENAULT KADJAR30,7%
SEAT LEON30,7%
SKODA KAROQ30,7%
TOYOTA COROLLA30,7%
VOLKSWAGEN POLO30,7%
VOLKSWAGEN SHARAN30,7%
VOLKSWAGEN TOURAN30,7%
VOLVO XC6030,7%
VOLVO XC9030,7%
AUDI A620,5%
BMW SERIA 720,5%
BMW SERIA 820,5%
BMW X420,5%
BMW X620,5%
CITROEN C4 CACTUS20,5%
CUPRA FORMENTOR20,5%
FORD KUGA20,5%
FORD MONDEO20,5%
MAZDA CX-520,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,5%
MG MG420,5%
MITSUBISHI OUTLANDER20,5%
NISSAN JUKE20,5%
OPEL MERIVA20,5%
RENAULT TALISMAN20,5%
SKODA FABIA20,5%
SUZUKI IGNIS20,5%
TOYOTA C-HR20,5%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,5%
VOLKSWAGEN TAIGO20,5%
ALFA ROMEO MITO10,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,2%
AUDI A310,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X210,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN DS510,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-6010,2%
MERCEDES-BENZ 208 CDI10,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MG HS10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
TOYOTA AYGO X10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA HIGHLANDER10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO V7010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17041,6%
Compacte (C)8921,8%
Medii (D)5713,9%
Mici (B)4310,5%
Monovolume (MPV)245,9%
Mari și de lux (E)163,9%
Mini (A)61,5%
Neclasificate30,7%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare25963,3%
Noi15036,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină19948,7%
Benzină10625,9%
Hibrid8220,0%
GPL153,7%
Electric71,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică36388,8%
Companie4611,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break17242,1%
Berlină cu hayon10325,2%
Berlină7317,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)5814,2%
Cabriolet20,5%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7819,1%
75-109 kW18445,0%
110-149 kW10826,4%
150-219 kW225,4%
220 kW și peste102,4%
Necompletat71,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc4811,7%
1000-1399 cmc5513,4%
1400-1599 cmc12430,3%
1600-1999 cmc12731,1%
2000-2999 cmc4511,0%
3000 cmc și peste30,7%
Necompletat71,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14316,8%
BMW10111,9%
OPEL9110,7%
FORD839,8%
AUDI627,3%
SKODA627,3%
DACIA576,7%
RENAULT516,0%
MERCEDES-BENZ364,2%
HYUNDAI172,0%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT161,9%
MAZDA141,6%
TOYOTA141,6%
CITROEN121,4%
SUZUKI121,4%
FIAT111,3%
SEAT101,2%
DAEWOO91,1%
NISSAN80,9%
VOLVO70,8%
HONDA60,7%
KIA50,6%
CHEVROLET40,5%
LAND ROVER30,4%
ALFA ROMEO20,2%
DODGE20,2%
MITSUBISHI20,2%
SMART20,2%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5079,4%
Export1219,0%
Înmatriculat pentru export11,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1930,2%
VOLKSWAGEN711,1%
RENAULT57,9%
AUDI46,3%
BMW46,3%
FORD46,3%
OPEL46,3%
FIAT34,8%
SKODA34,8%
TOYOTA34,8%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO11,6%
HYUNDAI11,6%
JEEP11,6%
LAND ROVER11,6%
MAZDA11,6%
MERCEDES-BENZ11,6%
MITSUBISHI11,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.