Înmatriculări în județul Hunedoara, mai 2024

Noi231+66,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare574-5,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări982-11,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri122

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2000: 12 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 35 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 54 rulate, prima înmatriculare2012: 52 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 43 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 65 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 165 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000012
200002
200106
200204
200307
2004022
2005025
2006035
2007031
2008040
2009040
2010034
2011054
2012052
2013027
2014043
2015030
2016023
2017021
2018020
2019022
2020011
202109
202213
2023651
20241650

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA15118,8%
VOLKSWAGEN8210,2%
RENAULT749,2%
BMW698,6%
AUDI567,0%
FORD465,7%
NISSAN435,3%
SUZUKI394,8%
SKODA354,3%
MERCEDES-BENZ273,4%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL273,4%
HYUNDAI243,0%
PEUGEOT222,7%
VOLVO192,4%
TOYOTA162,0%
KIA121,5%
CITROEN111,4%
MAZDA111,4%
SEAT101,2%
MG40,5%
MITSUBISHI40,5%
SSANGYONG40,5%
JEEP30,4%
PORSCHE30,4%
FIAT20,2%
LAND ROVER20,2%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DS10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER617,6%
DACIA SANDERO425,2%
DACIA LOGAN344,2%
NISSAN QASHQAI303,7%
AUDI A4283,5%
BMW SERIA 3283,5%
RENAULT MEGANE273,4%
VOLKSWAGEN GOLF222,7%
SKODA OCTAVIA212,6%
VOLKSWAGEN PASSAT212,6%
Toate (183)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS162,0%
BMW SERIA 5121,5%
VOLVO XC60121,5%
SUZUKI VITARA111,4%
RENAULT CAPTUR101,2%
FORD FIESTA91,1%
HYUNDAI I3091,1%
OPEL CORSA91,1%
RENAULT CLIO91,1%
SUZUKI GRAND VITARA91,1%
BMW X381,0%
FORD MONDEO81,0%
SUZUKI SX481,0%
VOLKSWAGEN TOURAN81,0%
AUDI A370,9%
DACIA SPRING70,9%
OPEL ASTRA70,9%
AUDI A660,7%
BMW SERIA 160,7%
BMW X160,7%
DACIA JOGGER60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,7%
RENAULT AUSTRAL60,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN60,7%
AUDI Q350,6%
HYUNDAI I2050,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,6%
NISSAN QASHQAI+250,6%
SKODA FABIA50,6%
SUZUKI SWIFT50,6%
TOYOTA RAV450,6%
VOLKSWAGEN POLO50,6%
AUDI Q540,5%
FORD KUGA40,5%
HYUNDAI TUCSON40,5%
KIA SPORTAGE40,5%
MERCEDES-BENZ CLA40,5%
MG ZS40,5%
PEUGEOT 20640,5%
PEUGEOT 300840,5%
PEUGEOT 50840,5%
RENAULT KADJAR40,5%
TOYOTA YARIS CROSS40,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
AUDI A530,4%
BMW X530,4%
FORD GALAXY30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
KIA CEED30,4%
KIA XCEED30,4%
MAZDA CX-730,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
PEUGEOT 30830,4%
RENAULT KANGOO30,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SUZUKI JIMNY30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
AUDI Q720,2%
BMW X620,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN DS520,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD PUMA20,2%
HYUNDAI I1020,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLC20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN TERRANO II20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 20820,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT SCENIC20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT EXEO20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SEAT LEON20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLVO S4020,2%
VOLVO V4020,2%
AUDI S510,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X DRIVE 23D10,1%
BMW X210,1%
BMW XM10,1%
CHEVROLET TRAX10,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DS C310,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT SEICENTO10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA RIO10,1%
KIA STONIC10,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-3010,1%
MERCEDES-BENZ 208 CDI10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MINI COOPER10,1%
MITSUBISHI CARISMA10,1%
MITSUBISHI PAJERO10,1%
NISSAN JUKE10,1%
NISSAN LEAF10,1%
NISSAN NV30010,1%
OPEL COMBO10,1%
OPEL MERIVA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29736,9%
Compacte (C)15419,1%
Mici (B)14017,4%
Medii (D)11314,0%
Monovolume (MPV)536,6%
Mari și de lux (E)273,4%
Mini (A)131,6%
Neclasificate60,7%
Sport10,1%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57471,3%
Noi23128,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46057,1%
Benzină22528,0%
Hibrid739,1%
GPL384,7%
Electric91,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică71789,1%
Companie8810,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34943,4%
Berlină cu hayon19924,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12615,7%
Berlină12115,0%
Cabriolet81,0%
Cupeu20,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19724,5%
75-109 kW37446,5%
110-149 kW19123,7%
150-219 kW273,4%
220 kW și peste70,9%
Necompletat91,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc9411,7%
1000-1399 cmc13316,5%
1400-1599 cmc22427,8%
1600-1999 cmc27934,7%
2000-2999 cmc648,0%
3000 cmc și peste20,2%
Necompletat91,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16717,0%
DACIA10010,2%
FORD939,5%
BMW727,3%
AUDI707,1%
RENAULT707,1%
OPEL697,0%
MERCEDES-BENZ454,6%
SKODA414,2%
PEUGEOT282,9%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI282,9%
TOYOTA181,8%
HYUNDAI151,5%
VOLVO151,5%
LAND ROVER141,4%
FIAT131,3%
KIA131,3%
MAZDA131,3%
NISSAN131,3%
MITSUBISHI121,2%
SEAT111,1%
CITROEN101,0%
HONDA101,0%
ALFA ROMEO70,7%
SMART70,7%
DAEWOO60,6%
JEEP50,5%
CHEVROLET40,4%
LADA20,2%
MINI20,2%
SSANGYONG20,2%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
FORTHING10,1%
INFINITI10,1%
MASERATI10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10082,0%
Export2218,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2218,0%
OPEL1814,8%
FORD1512,3%
DACIA1411,5%
RENAULT119,0%
MERCEDES-BENZ86,6%
PEUGEOT86,6%
CITROEN54,1%
AUDI32,5%
DAEWOO32,5%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
ALFA ROMEO21,6%
NISSAN21,6%
BMW10,8%
FIAT10,8%
JAGUAR10,8%
MAZDA10,8%
MINI10,8%
SAAB10,8%
SEAT10,8%
SKODA10,8%
SMART10,8%
SUZUKI10,8%
VOLVO10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.