Înmatriculări în județul Constanța, mai 2024

Noi476+45,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare583-8,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.307-9,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri211

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2000: 8 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 18 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 40 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 36 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 33 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 55 rulate, prima înmatriculare2020: 42 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 8 noi2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 171 noi2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 297 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200008
200002
200100
200204
200305
200405
2005012
2006016
2007034
2008018
2009033
2010043
2011034
2012040
2013027
2014035
2015036
2016025
2017033
2018044
2019055
2020042
2021011
2022812
20231718
20242971

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA16815,9%
VOLKSWAGEN14513,7%
SKODA716,7%
BMW706,6%
RENAULT615,8%
MERCEDES-BENZ555,2%
AUDI535,0%
FORD524,9%
HYUNDAI464,3%
SUZUKI444,2%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA343,2%
OPEL292,7%
TOYOTA282,6%
NISSAN232,2%
VOLVO232,2%
KIA201,9%
CITROEN161,5%
PEUGEOT161,5%
SEAT161,5%
SSANGYONG161,5%
MG100,9%
MITSUBISHI80,8%
FIAT60,6%
HONDA60,6%
JEEP60,6%
LEXUS60,6%
TESLA60,6%
JAGUAR50,5%
PORSCHE50,5%
LAND ROVER30,3%
ALFA ROMEO20,2%
SMART20,2%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
INFINITI10,1%
LYNK&CO10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO524,9%
DACIA DUSTER484,6%
DACIA LOGAN444,2%
VOLKSWAGEN GOLF333,1%
VOLKSWAGEN PASSAT333,1%
SKODA OCTAVIA212,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN212,0%
RENAULT MEGANE181,7%
BMW SERIA 3171,6%
BMW SERIA 5171,6%
Toate (224)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI VITARA161,5%
AUDI A4151,4%
NISSAN QASHQAI151,4%
OPEL ASTRA151,4%
FORD PUMA141,3%
AUDI A6131,2%
DACIA SPRING131,2%
VOLKSWAGEN TOURAN131,2%
RENAULT CLIO121,1%
FORD KUGA111,0%
HYUNDAI TUCSON111,0%
SKODA KODIAQ111,0%
SUZUKI SX4111,0%
BMW X3100,9%
HYUNDAI I30100,9%
SKODA KAROQ100,9%
TOYOTA COROLLA100,9%
VOLKSWAGEN TAIGO100,9%
DACIA JOGGER90,9%
SKODA SUPERB90,9%
VOLVO XC6090,9%
HYUNDAI KONA80,8%
MAZDA 380,8%
MAZDA CX-3080,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,8%
MERCEDES-BENZ GLC80,8%
MERCEDES-BENZ GLE80,8%
SEAT LEON80,8%
BMW SERIA 770,7%
FORD MONDEO70,7%
KIA SPORTAGE70,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,7%
SKODA KAMIQ70,7%
SUZUKI SWIFT70,7%
TOYOTA YARIS CROSS70,7%
VOLKSWAGEN T-CROSS70,7%
BMW X160,6%
FORD FOCUS60,6%
MAZDA 260,6%
MG HS60,6%
RENAULT AUSTRAL60,6%
SUZUKI S-CROSS60,6%
VOLKSWAGEN T-ROC60,6%
AUDI A350,5%
AUDI Q550,5%
BMW SERIA 150,5%
MAZDA CX-550,5%
MITSUBISHI ASX50,5%
PEUGEOT 30850,5%
RENAULT CAPTUR50,5%
SEAT IBIZA50,5%
SKODA RAPID50,5%
SSANGYONG KORANDO50,5%
SSANGYONG TIVOLI GRAND50,5%
TOYOTA RAV450,5%
VOLVO XC9050,5%
AUDI A840,4%
AUDI Q340,4%
CITROEN C440,4%
FORD TRANSIT40,4%
HYUNDAI BAYON40,4%
HYUNDAI I2040,4%
HYUNDAI IX3540,4%
JAGUAR F-PACE40,4%
JEEP COMPASS40,4%
KIA CEED40,4%
MERCEDES-BENZ CLA40,4%
MG ZS40,4%
PEUGEOT 300840,4%
RENAULT ARKANA40,4%
RENAULT SCENIC40,4%
VOLKSWAGEN POLO40,4%
BMW X430,3%
FORD FIESTA30,3%
HONDA CR-V30,3%
HYUNDAI ELANTRA30,3%
KIA XCEED30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL CORSA30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SKODA FABIA30,3%
SSANGYONG TIVOLI30,3%
SSANGYONG TORRES30,3%
SUZUKI IGNIS30,3%
TESLA MODEL 330,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLVO V4030,3%
VOLVO V5030,3%
AUDI A520,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
FIAT CROMA20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HONDA CIVIC20,2%
KIA NIRO20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LEXUS NX20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-6020,2%
MAZDA MX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 100720,2%
PEUGEOT 20620,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SKODA SCALA20,2%
SMART FORFOUR20,2%
TESLA MODEL Y20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO TONALE10,1%
AUDI Q410,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI SQ510,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X510,1%
BMW X610,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV44241,7%
Compacte (C)18617,6%
Mici (B)15915,0%
Medii (D)11010,4%
Monovolume (MPV)615,8%
Mari și de lux (E)545,1%
Mini (A)262,5%
Neclasificate90,8%
Utilitare70,7%
Sport50,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58355,1%
Noi47644,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41839,5%
Benzină31029,3%
Hibrid23822,5%
GPL686,4%
Electric252,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică90785,6%
Companie15214,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break42540,1%
Berlină cu hayon27025,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17616,6%
Berlină16916,0%
Cabriolet100,9%
Cupeu90,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24222,9%
75-109 kW38035,9%
110-149 kW33431,5%
150-219 kW504,7%
220 kW și peste282,6%
Necompletat252,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc16515,6%
1000-1399 cmc15014,2%
1400-1599 cmc28426,8%
1600-1999 cmc33531,6%
2000-2999 cmc928,7%
3000 cmc și peste80,8%
Necompletat252,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN51322,2%
BMW2109,1%
SKODA1938,4%
AUDI1928,3%
DACIA1807,8%
FORD1536,6%
MERCEDES-BENZ1436,2%
OPEL1375,9%
RENAULT934,0%
HYUNDAI662,9%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT542,3%
SEAT542,3%
TOYOTA341,5%
CITROEN271,2%
LAND ROVER271,2%
MAZDA271,2%
FIAT231,0%
NISSAN190,8%
VOLVO190,8%
KIA160,7%
DAEWOO140,6%
MITSUBISHI140,6%
MINI130,6%
SUZUKI130,6%
CHEVROLET120,5%
JAGUAR90,4%
SMART90,4%
HONDA80,3%
JEEP60,3%
SSANGYONG50,2%
ALFA ROMEO40,2%
PORSCHE40,2%
LEXUS30,1%
DODGE20,1%
DS20,1%
ASTON MARTIN10,0%
CHRYSLER10,0%
CUPRA10,0%
ISUZU10,0%
OLTCIT10,0%
ROVER10,0%
SAAB10,0%
SCHMITZ CARGOBULL10,0%
TESLA10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare17482,5%
Export3717,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4019,0%
VOLKSWAGEN2813,3%
FORD2310,9%
RENAULT157,1%
SKODA146,6%
DAEWOO136,2%
OPEL136,2%
AUDI115,2%
BMW104,7%
MERCEDES-BENZ94,3%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT62,8%
SEAT52,4%
CHEVROLET41,9%
CITROEN41,9%
TOYOTA31,4%
FIAT20,9%
HYUNDAI20,9%
ALFA ROMEO10,5%
KIA10,5%
LAND ROVER10,5%
MAZDA10,5%
MINI10,5%
MITSUBISHI10,5%
NISSAN10,5%
SUBARU10,5%
TESLA10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.