Înmatriculări în județul Harghita, mai 2024

Noi185+51,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare481+0,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări705-23,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri184

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 17 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 32 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 24 rulate, prima înmatriculare2011: 46 rulate, prima înmatriculare2012: 28 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 21 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 69 noi2024: 115 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000017
200003
200103
200207
200306
2004014
2005021
2006016
2007040
2008032
2009037
2010024
2011046
2012028
2013030
2014021
2015019
2016019
2017035
2018025
2019020
2020013
202102
202213
2023690
20241150

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA16925,4%
VOLKSWAGEN8212,3%
SKODA426,3%
AUDI395,9%
FORD335,0%
SUZUKI314,7%
RENAULT304,5%
OPEL294,4%
HYUNDAI274,1%
MERCEDES-BENZ274,1%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO233,5%
NISSAN203,0%
BMW172,6%
TOYOTA172,6%
SEAT142,1%
MAZDA121,8%
MITSUBISHI101,5%
PEUGEOT91,4%
KIA50,8%
CITROEN40,6%
MG40,6%
JEEP30,5%
SUBARU30,5%
DFSK20,3%
LAND ROVER20,3%
PORSCHE20,3%
SSANGYONG20,3%
TESLA20,3%
CHEVROLET10,2%
DAIHATSU10,2%
FIAT10,2%
HONDA10,2%
SMART10,2%
TRABANT10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER6810,2%
DACIA SANDERO477,1%
DACIA LOGAN294,4%
VOLKSWAGEN GOLF213,2%
SKODA OCTAVIA192,9%
DACIA SPRING172,6%
VOLKSWAGEN PASSAT172,6%
AUDI A4162,4%
OPEL ASTRA152,3%
VOLKSWAGEN POLO132,0%
Toate (180)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI121,8%
SUZUKI GRAND VITARA111,7%
FORD FOCUS101,5%
SKODA FABIA101,5%
SUZUKI VITARA101,5%
FORD KUGA81,2%
RENAULT CLIO81,2%
AUDI A371,1%
HYUNDAI TUCSON71,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,1%
MERCEDES-BENZ ML71,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,1%
FORD FIESTA60,9%
MITSUBISHI OUTLANDER60,9%
RENAULT MEGANE60,9%
VOLVO XC6060,9%
VOLVO XC9060,9%
AUDI Q550,8%
BMW SERIA 350,8%
SUZUKI SX450,8%
DACIA DOKKER40,6%
HYUNDAI I3040,6%
MAZDA 340,6%
OPEL CORSA40,6%
PEUGEOT 50840,6%
RENAULT AUSTRAL40,6%
RENAULT CAPTUR40,6%
SEAT IBIZA40,6%
SEAT LEON40,6%
SKODA KAROQ40,6%
TOYOTA RAV440,6%
VOLKSWAGEN CADDY40,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,6%
VOLKSWAGEN JETTA40,6%
VOLKSWAGEN SHARAN40,6%
AUDI A630,5%
BMW X130,5%
BMW X330,5%
DACIA JOGGER30,5%
FORD GALAXY30,5%
HYUNDAI I1030,5%
HYUNDAI IX3530,5%
MAZDA CX-530,5%
OPEL MERIVA30,5%
OPEL ZAFIRA30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SKODA KODIAQ30,5%
SUZUKI SWIFT30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
VOLVO V6030,5%
AUDI Q320,3%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 520,3%
DFSK SERES 320,3%
FORD PUMA20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI I4020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
KIA CEED20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MG ZS20,3%
MITSUBISHI PAJERO20,3%
NISSAN MICRA20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL MOKKA20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SKODA YETI20,3%
SUBARU G3X JUSTY20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO V5020,3%
AUDI A110,2%
AUDI E-TRON10,2%
AUDI S810,2%
AUDI TT10,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
DACIA LODGY10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD MUSTANG MACH-E10,2%
FORD TRANSIT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-710,2%
MAZDA MPV10,2%
MERCEDES-BENZ 19010,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MG HS10,2%
MG MG410,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
NISSAN PATROL10,2%
NISSAN PRIMASTAR10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 40810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE MACAN10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25938,9%
Mici (B)13720,6%
Compacte (C)12218,3%
Medii (D)568,4%
Monovolume (MPV)507,5%
Mini (A)233,5%
Mari și de lux (E)101,5%
Sport40,6%
Utilitare30,5%
Neclasificate20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare48172,2%
Noi18527,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină31347,0%
Benzină24737,1%
Hibrid527,8%
GPL304,5%
Electric243,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55082,6%
Companie11617,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31747,6%
Berlină cu hayon17125,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12218,3%
Berlină487,2%
Cabriolet71,1%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18127,2%
75-109 kW28843,2%
110-149 kW14021,0%
150-219 kW253,8%
220 kW și peste81,2%
Necompletat243,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc7110,7%
1000-1399 cmc13119,7%
1400-1599 cmc19128,7%
1600-1999 cmc19829,7%
2000-2999 cmc477,1%
3000 cmc și peste40,6%
Necompletat243,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14120,0%
OPEL7610,8%
DACIA7210,2%
SKODA517,2%
AUDI466,5%
FORD415,8%
SUZUKI334,7%
TOYOTA263,7%
BMW253,5%
MERCEDES-BENZ233,3%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT233,3%
HYUNDAI192,7%
PEUGEOT131,8%
VOLVO131,8%
MITSUBISHI121,7%
MAZDA111,6%
DAIHATSU101,4%
SEAT81,1%
CHEVROLET71,0%
NISSAN71,0%
FIAT60,9%
KIA60,9%
LAND ROVER60,9%
SMART40,6%
CITROEN30,4%
HONDA30,4%
JEEP30,4%
ALFA ROMEO20,3%
DAEWOO20,3%
MINI20,3%
GWM10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%
STEYR PUCH10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare14176,6%
Export4323,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4021,7%
OPEL3921,2%
VOLKSWAGEN2010,9%
FORD158,2%
RENAULT105,4%
DAEWOO94,9%
FIAT84,3%
SKODA73,8%
AUDI52,7%
PEUGEOT52,7%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW42,2%
MAZDA31,6%
SUZUKI31,6%
CITROEN21,1%
LAND ROVER21,1%
MERCEDES-BENZ21,1%
SEAT21,1%
TOYOTA21,1%
ALFA ROMEO10,5%
DAIHATSU10,5%
JEEP10,5%
KIA10,5%
MCC10,5%
NISSAN10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.