Înmatriculări în județul Iași, mai 2024

Noi370+23,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare785-9,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.807-0,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri195

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 55 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 75 rulate, prima înmatriculare2012: 50 rulate, prima înmatriculare2013: 49 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 38 rulate, prima înmatriculare2019: 47 rulate, prima înmatriculare2020: 38 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 159 noi2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 209 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200007
200002
200104
2002010
2003010
2004014
2005030
2006029
2007046
2008041
2009055
2010044
2011075
2012050
2013049
2014045
2015034
2016037
2017037
2018038
2019047
2020038
2021019
2022213
20231599
20242092

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA17915,5%
VOLKSWAGEN17815,4%
AUDI827,1%
BMW766,6%
RENAULT756,5%
TOYOTA706,1%
FORD554,8%
SKODA464,0%
MERCEDES-BENZ433,7%
HYUNDAI393,4%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL383,3%
NISSAN373,2%
SUZUKI353,0%
VOLVO322,8%
MAZDA262,3%
SEAT262,3%
KIA232,0%
PEUGEOT191,6%
HONDA100,9%
CITROEN70,6%
FIAT70,6%
JEEP70,6%
MITSUBISHI60,5%
CHEVROLET40,3%
LAND ROVER40,3%
LEXUS40,3%
SMART40,3%
MG30,3%
PORSCHE30,3%
SSANGYONG30,3%
CUPRA20,2%
DAIHATSU20,2%
MINI20,2%
TESLA20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LYNK&CO10,1%
MASERATI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN554,8%
DACIA DUSTER433,7%
DACIA SANDERO433,7%
VOLKSWAGEN GOLF433,7%
VOLKSWAGEN PASSAT413,6%
DACIA SPRING322,8%
AUDI A4282,4%
NISSAN QASHQAI272,3%
RENAULT MEGANE232,0%
BMW SERIA 3221,9%
Toate (247)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN201,7%
FORD FOCUS191,6%
TOYOTA RAV4181,6%
TOYOTA YARIS CROSS171,5%
BMW X3161,4%
VOLKSWAGEN POLO151,3%
VOLVO XC60141,2%
OPEL ASTRA131,1%
SKODA OCTAVIA131,1%
SUZUKI SX4131,1%
AUDI A3121,0%
HYUNDAI TUCSON121,0%
VOLKSWAGEN TOURAN121,0%
AUDI Q5111,0%
KIA SPORTAGE111,0%
AUDI A6100,9%
RENAULT CLIO100,9%
SKODA FABIA100,9%
TOYOTA COROLLA100,9%
FORD KUGA90,8%
SUZUKI VITARA90,8%
BMW SERIA 580,7%
FORD FIESTA80,7%
FORD PUMA80,7%
RENAULT CAPTUR80,7%
SEAT IBIZA80,7%
SKODA SUPERB80,7%
TOYOTA C-HR80,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,7%
BMW SERIA 170,6%
MAZDA CX-3070,6%
SEAT LEON70,6%
VOLKSWAGEN T-ROC70,6%
BMW X560,5%
MAZDA 360,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,5%
NISSAN QASHQAI+260,5%
OPEL ZAFIRA60,5%
RENAULT AUSTRAL60,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,5%
AUDI A550,4%
HYUNDAI I3050,4%
HYUNDAI IONIQ50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
OPEL CORSA50,4%
PEUGEOT 50850,4%
TOYOTA YARIS50,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS50,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,4%
AUDI Q340,3%
BMW SERIA 440,3%
BMW X440,3%
DACIA JOGGER40,3%
HONDA CR-V40,3%
HYUNDAI I2040,3%
HYUNDAI KONA40,3%
MERCEDES-BENZ GLE40,3%
RENAULT ARKANA40,3%
RENAULT KADJAR40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
RENAULT LAGUNA40,3%
RENAULT SCENIC40,3%
SKODA KAROQ40,3%
SKODA KODIAQ40,3%
TOYOTA AURIS40,3%
VOLKSWAGEN CADDY40,3%
VOLVO XC9040,3%
BMW X130,3%
CHEVROLET CAPTIVA30,3%
FIAT PUNTO30,3%
FORD MONDEO30,3%
HONDA CIVIC30,3%
HYUNDAI ELANTRA30,3%
HYUNDAI IX3530,3%
JEEP COMPASS30,3%
JEEP GRAND CHEROKEE30,3%
KIA CEED30,3%
KIA NIRO30,3%
KIA STONIC30,3%
MAZDA 230,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
OPEL VIVARO30,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SUZUKI GRAND VITARA30,3%
SUZUKI S-CROSS30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLVO S6030,3%
AUDI E-TRON20,2%
AUDI Q220,2%
AUDI Q720,2%
AUDI Q820,2%
CITROEN C220,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DACIA DOKKER20,2%
DAIHATSU TERIOS20,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD C-MAX20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-520,2%
MAZDA CX-6020,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG HS20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
PEUGEOT 10720,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 30820,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT ARONA20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SMART FORTWO20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA VERSO20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLVO C3020,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV45539,4%
Compacte (C)20417,7%
Mici (B)18415,9%
Medii (D)14412,5%
Monovolume (MPV)796,8%
Mini (A)504,3%
Mari și de lux (E)282,4%
Sport50,4%
Neclasificate40,3%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare78568,0%
Noi37032,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină55247,8%
Benzină28925,0%
Hibrid22119,1%
Electric494,2%
GPL443,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică99386,0%
Companie16214,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break49943,2%
Berlină cu hayon28925,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20217,5%
Berlină15113,1%
Cupeu100,9%
Cabriolet40,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW29425,5%
75-109 kW44438,4%
110-149 kW29225,3%
150-219 kW484,2%
220 kW și peste282,4%
Necompletat494,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc13511,7%
1000-1399 cmc14612,6%
1400-1599 cmc30226,1%
1600-1999 cmc41235,7%
2000-2999 cmc1049,0%
3000 cmc și peste70,6%
Necompletat494,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN41022,7%
BMW20311,2%
DACIA1367,5%
AUDI1317,2%
FORD1146,3%
OPEL1055,8%
MERCEDES-BENZ965,3%
SKODA935,1%
RENAULT915,0%
TOYOTA713,9%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT412,3%
PEUGEOT402,2%
FIAT281,5%
HYUNDAI271,5%
NISSAN241,3%
SUZUKI231,3%
VOLVO191,1%
KIA181,0%
CHEVROLET170,9%
CITROEN160,9%
MITSUBISHI150,8%
LAND ROVER140,8%
MAZDA130,7%
HONDA110,6%
SMART100,6%
ALFA ROMEO60,3%
LEXUS60,3%
PORSCHE50,3%
JEEP40,2%
SSANGYONG30,2%
SUBARU30,2%
DAEWOO20,1%
JAGUAR20,1%
TESLA20,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
MASERATI10,1%
MINI10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12262,6%
Export7236,9%
Înmatriculat pentru export10,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4523,1%
OPEL2010,3%
RENAULT189,2%
DACIA168,2%
FORD157,7%
SKODA126,2%
BMW115,6%
FIAT84,1%
SEAT84,1%
MERCEDES-BENZ73,6%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT73,6%
AUDI52,6%
TOYOTA52,6%
DAEWOO31,5%
HONDA21,0%
HYUNDAI21,0%
MAZDA21,0%
VOLVO21,0%
CHEVROLET10,5%
CITROEN10,5%
DAIHATSU10,5%
KIA10,5%
MITSUBISHI10,5%
PORSCHE10,5%
SUZUKI10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.