Înmatriculări în județul Buzău, mai 2024

Noi136+40,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare348-16,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.269-9,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri72

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 30 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 25 rulate, prima înmatriculare2012: 22 rulate, prima înmatriculare2013: 20 rulate, prima înmatriculare2014: 16 rulate, prima înmatriculare2015: 20 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 51 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 84 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200001
200100
200202
200304
200407
2005012
2006013
2007024
2008034
2009030
2010028
2011025
2012022
2013020
2014016
2015020
2016021
2017011
2018015
2019018
2020011
202101
202211
2023516
2024842

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA8116,7%
VOLKSWAGEN7916,3%
BMW398,1%
AUDI387,9%
FORD347,0%
RENAULT347,0%
SKODA296,0%
MERCEDES-BENZ265,4%
HYUNDAI245,0%
OPEL142,9%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA142,9%
SUZUKI132,7%
NISSAN102,1%
VOLVO91,9%
PEUGEOT71,4%
SEAT71,4%
MAZDA51,0%
LAND ROVER40,8%
MITSUBISHI30,6%
HONDA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
CHRYSLER10,2%
CITROEN10,2%
FIAT10,2%
JEEP10,2%
KIA10,2%
LANCIA10,2%
MG10,2%
PORSCHE10,2%
SSANGYONG10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER387,9%
DACIA LOGAN255,2%
VOLKSWAGEN PASSAT245,0%
VOLKSWAGEN GOLF234,8%
SKODA OCTAVIA183,7%
DACIA SANDERO163,3%
AUDI A4153,1%
FORD FOCUS132,7%
BMW SERIA 5102,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN102,1%
Toate (135)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 391,9%
HYUNDAI TUCSON91,9%
RENAULT MEGANE91,9%
NISSAN QASHQAI81,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,4%
OPEL ASTRA71,4%
FORD KUGA61,2%
FORD MONDEO61,2%
RENAULT CLIO61,2%
VOLKSWAGEN TOURAN61,2%
BMW SERIA 151,0%
BMW X351,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,0%
SUZUKI VITARA51,0%
AUDI A340,8%
AUDI A540,8%
AUDI A640,8%
FORD FIESTA40,8%
HYUNDAI BAYON40,8%
RENAULT CAPTUR40,8%
SKODA FABIA40,8%
TOYOTA YARIS CROSS40,8%
AUDI Q530,6%
BMW X630,6%
HYUNDAI I3030,6%
MERCEDES-BENZ GLE30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
PEUGEOT 30830,6%
RENAULT SCENIC30,6%
SEAT IBIZA30,6%
SEAT LEON30,6%
SKODA SUPERB30,6%
SUZUKI SX430,6%
TOYOTA C-HR30,6%
TOYOTA COROLLA30,6%
TOYOTA RAV430,6%
VOLKSWAGEN CC30,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,6%
VOLKSWAGEN POLO30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
AUDI Q720,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW X120,4%
DACIA SPRING20,4%
HONDA CIVIC20,4%
HYUNDAI I2020,4%
HYUNDAI KONA20,4%
MAZDA 620,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
OPEL VIVARO20,4%
PEUGEOT 30720,4%
RENAULT AUSTRAL20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
RENAULT TRAFIC20,4%
SKODA KAMIQ20,4%
SUZUKI SWIFT20,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,4%
VOLVO V4020,4%
VOLVO V5020,4%
VOLVO XC6020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q210,2%
AUDI S610,2%
AUDI TT10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,2%
CITROEN C210,2%
FIAT SCUDO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD SHELBY GT 35010,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LANCIA VOYAGER10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA 210,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MG HS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MASTER10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA YETI10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWACE10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
VOLKSWAGEN SHARAN10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO V9010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16133,3%
Compacte (C)11523,8%
Medii (D)7415,3%
Mici (B)6814,0%
Monovolume (MPV)306,2%
Mari și de lux (E)265,4%
Neclasificate30,6%
Mini (A)30,6%
Sport20,4%
Utilitare20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare34871,9%
Noi13628,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină27757,2%
Benzină11624,0%
Hibrid5812,0%
GPL296,0%
Electric40,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică42888,4%
Companie5611,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21444,2%
Berlină9920,5%
Berlină cu hayon9018,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7515,5%
Cupeu40,8%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10321,3%
75-109 kW23147,7%
110-149 kW11022,7%
150-219 kW265,4%
220 kW și peste102,1%
Necompletat40,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc5611,6%
1000-1399 cmc6212,8%
1400-1599 cmc12826,4%
1600-1999 cmc18237,6%
2000-2999 cmc5110,5%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat40,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27321,5%
BMW13510,6%
DACIA12710,0%
OPEL1118,7%
FORD1007,9%
SKODA977,6%
AUDI856,7%
RENAULT745,8%
MERCEDES-BENZ584,6%
SEAT262,0%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI241,9%
PEUGEOT161,3%
TOYOTA161,3%
KIA131,0%
MAZDA131,0%
VOLVO120,9%
FIAT110,9%
SUZUKI110,9%
CITROEN100,8%
DAEWOO90,7%
NISSAN90,7%
CHEVROLET70,6%
LAND ROVER70,6%
SMART60,5%
MITSUBISHI50,4%
PORSCHE30,2%
ALFA ROMEO20,2%
HONDA20,2%
CADILLAC10,1%
DAIHATSU10,1%
JEEP10,1%
MINI10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5981,9%
Export1318,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1723,6%
DACIA1115,3%
RENAULT811,1%
VOLKSWAGEN79,7%
FIAT56,9%
AUDI45,6%
FORD45,6%
MERCEDES-BENZ45,6%
SKODA34,2%
BMW22,8%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
ALFA ROMEO11,4%
CITROEN11,4%
DAEWOO11,4%
HYUNDAI11,4%
LAND ROVER11,4%
PORSCHE11,4%
SEAT11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.