Înmatriculări în județul Călărași, mai 2024

Noi72+30,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare121-28,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări670-34,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri39

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 14 rulate, prima înmatriculare2012: 6 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 23 noi2024: 48 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200000
200102
200200
200300
200404
200503
2006010
200708
2008011
200908
201008
2011014
201206
201308
201404
201503
201607
201706
201804
201905
202007
202101
202211
2023230
2024480

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4322,3%
VOLKSWAGEN189,3%
RENAULT178,8%
BMW136,7%
FORD126,2%
AUDI115,7%
OPEL115,7%
SKODA115,7%
MERCEDES-BENZ84,1%
SSANGYONG73,6%
Toate (23)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA63,1%
NISSAN52,6%
SEAT52,6%
KIA42,1%
MAZDA42,1%
VOLVO42,1%
HYUNDAI31,6%
PEUGEOT31,6%
SUZUKI31,6%
TESLA21,0%
DS10,5%
JEEP10,5%
LEXUS10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN168,3%
DACIA DUSTER136,7%
DACIA SANDERO105,2%
RENAULT MEGANE84,1%
BMW SERIA 563,1%
FORD FOCUS63,1%
AUDI A452,6%
SKODA FABIA52,6%
VOLKSWAGEN GOLF52,6%
OPEL ASTRA42,1%
Toate (88)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA42,1%
SSANGYONG KORANDO42,1%
TOYOTA RAV442,1%
VOLKSWAGEN PASSAT42,1%
FORD MONDEO31,6%
KIA SPORTAGE31,6%
OPEL CORSA31,6%
RENAULT CLIO31,6%
SEAT LEON31,6%
AUDI A521,0%
AUDI A621,0%
BMW X321,0%
BMW X521,0%
DACIA JOGGER21,0%
HYUNDAI I3021,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E21,0%
MERCEDES-BENZ VITO21,0%
NISSAN QASHQAI+221,0%
PEUGEOT 40721,0%
RENAULT CAPTUR21,0%
SSANGYONG TIVOLI GRAND21,0%
SUZUKI VITARA21,0%
VOLKSWAGEN TOURAN21,0%
VOLVO XC4021,0%
AUDI A710,5%
AUDI Q710,5%
BMW SERIA 110,5%
BMW SERIA 310,5%
BMW X110,5%
DACIA DOKKER10,5%
DACIA SPRING10,5%
DS DS710,5%
FORD KA10,5%
FORD PUMA10,5%
FORD TRANSIT CUSTOM10,5%
HYUNDAI TUCSON10,5%
JEEP GRAND CHEROKEE10,5%
KIA STONIC10,5%
LEXUS NX10,5%
MAZDA 310,5%
MAZDA CX-3010,5%
MAZDA CX-510,5%
MAZDA CX-6010,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,5%
MERCEDES-BENZ GLC10,5%
MERCEDES-BENZ GLE10,5%
NISSAN JUKE10,5%
NISSAN QASHQAI10,5%
NISSAN X-TRAIL10,5%
OPEL GRANDLAND10,5%
OPEL MERIVA10,5%
OPEL MOKKA10,5%
OPEL ZAFIRA10,5%
PEUGEOT 30810,5%
RENAULT AUSTRAL10,5%
RENAULT KADJAR10,5%
RENAULT LAGUNA10,5%
RENAULT TRAFIC10,5%
SEAT ALTEA10,5%
SEAT IBIZA10,5%
SKODA KODIAQ10,5%
SKODA SUPERB10,5%
SSANGYONG TIVOLI10,5%
SUZUKI SWIFT10,5%
TESLA MODEL S10,5%
TESLA MODEL Y10,5%
TOYOTA HIGHLANDER10,5%
TOYOTA YARIS CROSS10,5%
VOLKSWAGEN CADDY10,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,5%
VOLKSWAGEN POLO10,5%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN10,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,5%
VOLVO V4010,5%
VOLVO XC9010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV6634,2%
Mici (B)4020,7%
Compacte (C)3819,7%
Medii (D)199,8%
Monovolume (MPV)147,3%
Mari și de lux (E)126,2%
Mini (A)21,0%
Sport10,5%
Utilitare10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare12162,7%
Noi7237,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină9549,2%
Benzină5327,5%
Hibrid2513,0%
GPL178,8%
Electric31,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică17389,6%
Companie2010,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break7739,9%
Berlină cu hayon3920,2%
Berlină3819,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3618,7%
Cupeu21,0%
Cabriolet10,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5629,0%
75-109 kW7639,4%
110-149 kW4925,4%
150-219 kW73,6%
220 kW și peste21,0%
Necompletat31,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc3216,6%
1000-1399 cmc2714,0%
1400-1599 cmc5930,6%
1600-1999 cmc4724,4%
2000-2999 cmc2513,0%
Necompletat31,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10716,0%
DACIA9914,8%
OPEL7911,8%
FORD609,0%
BMW588,7%
SKODA456,7%
AUDI395,8%
RENAULT365,4%
MERCEDES-BENZ345,1%
PEUGEOT192,8%
Toate (32)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI152,2%
CHEVROLET101,5%
CITROEN101,5%
TOYOTA81,2%
SEAT71,0%
DAEWOO50,7%
KIA50,7%
FIAT40,6%
MAZDA40,6%
NISSAN40,6%
VOLVO40,6%
MITSUBISHI30,4%
SUZUKI30,4%
HONDA20,3%
LAND ROVER20,3%
LEXUS20,3%
ALFA ROMEO10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3179,5%
Export820,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN820,5%
DACIA717,9%
DAEWOO512,8%
RENAULT37,7%
BMW25,1%
CHEVROLET25,1%
OPEL25,1%
SEAT25,1%
SKODA25,1%
FIAT12,6%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD12,6%
HYUNDAI12,6%
KIA12,6%
MERCEDES-BENZ12,6%
PEUGEOT12,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.