Înmatriculări în județul Brașov, mai 2024

Noi460+25,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare737+7,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.520+11,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri218

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2000: 1 noi< 2000: 12 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 25 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 33 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 37 rulate, prima înmatriculare2011: 58 rulate, prima înmatriculare2012: 56 rulate, prima înmatriculare2013: 51 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 1 noi2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 38 rulate, prima înmatriculare2018: 53 rulate, prima înmatriculare2019: 55 rulate, prima înmatriculare2020: 2 noi2020: 38 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 157 noi2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 297 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000112
200005
200104
200205
2003012
2004017
2005016
2006025
2007032
2008033
2009033
2010037
2011058
2012056
2013051
2014038
2015139
2016037
2017038
2018053
2019055
2020238
2021020
2022212
20231579
20242972

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA26522,1%
VOLKSWAGEN15312,8%
SKODA867,2%
AUDI726,0%
RENAULT705,8%
TOYOTA625,2%
BMW554,6%
MERCEDES-BENZ544,5%
FORD484,0%
HYUNDAI453,8%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL312,6%
VOLVO312,6%
SUZUKI252,1%
KIA242,0%
NISSAN242,0%
PEUGEOT242,0%
MAZDA231,9%
SEAT191,6%
HONDA121,0%
SSANGYONG100,8%
CITROEN90,8%
FIAT50,4%
LEXUS50,4%
MITSUBISHI50,4%
SUBARU50,4%
MG40,3%
ALFA ROMEO30,3%
CUPRA30,3%
JEEP30,3%
LAND ROVER30,3%
TESLA30,3%
JAGUAR20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
SMART20,2%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
DANGEL10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER1159,6%
DACIA SANDERO756,3%
DACIA LOGAN524,4%
VOLKSWAGEN GOLF403,4%
SKODA OCTAVIA373,1%
VOLKSWAGEN PASSAT322,7%
RENAULT MEGANE231,9%
AUDI A4211,8%
VOLKSWAGEN POLO191,6%
HYUNDAI I30181,5%
Toate (235)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN171,4%
NISSAN QASHQAI151,3%
SKODA FABIA141,2%
BMW SERIA 3131,1%
FORD FOCUS131,1%
FORD PUMA131,1%
KIA SPORTAGE121,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,0%
TOYOTA RAV4121,0%
AUDI A6110,9%
DACIA JOGGER110,9%
SKODA KODIAQ110,9%
TOYOTA COROLLA110,9%
TOYOTA YARIS CROSS110,9%
AUDI A3100,8%
AUDI Q5100,8%
BMW SERIA 1100,8%
FORD KUGA100,8%
OPEL ASTRA100,8%
DACIA SPRING90,8%
TOYOTA C-HR90,8%
VOLKSWAGEN TOURAN90,8%
VOLVO XC6090,8%
BMW SERIA 580,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,7%
RENAULT CLIO80,7%
RENAULT SCENIC80,7%
SUZUKI VITARA80,7%
BMW X370,6%
HONDA CIVIC70,6%
MAZDA CX-570,6%
SEAT LEON70,6%
AUDI A560,5%
BMW X160,5%
HYUNDAI I2060,5%
HYUNDAI KONA60,5%
HYUNDAI TUCSON60,5%
MERCEDES-BENZ GLC60,5%
PEUGEOT 30860,5%
RENAULT CAPTUR60,5%
RENAULT ESPACE60,5%
SKODA KAMIQ60,5%
SKODA KAROQ60,5%
SSANGYONG TIVOLI GRAND60,5%
VOLVO XC9060,5%
AUDI Q350,4%
AUDI Q750,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
OPEL MERIVA50,4%
PEUGEOT 300850,4%
SKODA SUPERB50,4%
SUZUKI IGNIS50,4%
TOYOTA AURIS50,4%
VOLKSWAGEN SHARAN50,4%
FORD FIESTA40,3%
MAZDA 340,3%
NISSAN JUKE40,3%
OPEL CORSA40,3%
SEAT IBIZA40,3%
SKODA SCALA40,3%
SUZUKI GRAND VITARA40,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN40,3%
BMW X530,3%
CITROEN C430,3%
CUPRA FORMENTOR30,3%
DACIA LODGY30,3%
FORD C-MAX30,3%
HONDA HR-V30,3%
KIA CEED30,3%
MAZDA 630,3%
MAZDA MX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PEUGEOT 500830,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT ARKANA30,3%
RENAULT AUSTRAL30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT EXEO30,3%
SEAT TARRACO30,3%
SUBARU FORESTER30,3%
SUZUKI SX430,3%
TESLA MODEL 330,3%
TOYOTA AVENSIS30,3%
TOYOTA PRIUS PLUS30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO S9030,3%
VOLVO V6030,3%
VOLVO XC4030,3%
ALFA ROMEO STELVIO20,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 720,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
FIAT 50020,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD MONDEO20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI I4020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
JEEP COMPASS20,2%
KIA NIRO20,2%
KIA PROCEED20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER20,2%
LEXUS NX20,2%
LEXUS UX20,2%
MAZDA 220,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MG HS20,2%
MG ZS20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20720,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT SAFRANE20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SUZUKI SWACE20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
TOYOTA PROACE20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO V4020,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV45237,8%
Compacte (C)24320,3%
Mici (B)20617,2%
Medii (D)12310,3%
Monovolume (MPV)957,9%
Mari și de lux (E)373,1%
Mini (A)221,8%
Sport100,8%
Neclasificate80,7%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73761,6%
Noi46038,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină53044,3%
Benzină34328,7%
Hibrid20717,3%
GPL968,0%
Electric211,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică96680,7%
Companie23119,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break56046,8%
Berlină cu hayon29724,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18715,6%
Berlină13010,9%
Cabriolet121,0%
Cupeu110,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW31226,1%
75-109 kW46739,0%
110-149 kW31826,6%
150-219 kW594,9%
220 kW și peste201,7%
Necompletat211,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc19416,2%
1000-1399 cmc15813,2%
1400-1599 cmc33628,1%
1600-1999 cmc38131,8%
2000-2999 cmc1038,6%
3000 cmc și peste40,3%
Necompletat211,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25716,9%
DACIA1459,5%
SKODA1268,3%
BMW1238,1%
AUDI1177,7%
FORD956,2%
RENAULT956,2%
OPEL865,7%
MERCEDES-BENZ644,2%
TOYOTA593,9%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI453,0%
PEUGEOT352,3%
SEAT312,0%
FIAT281,8%
VOLVO231,5%
CITROEN191,2%
MAZDA181,2%
SUZUKI181,2%
KIA171,1%
LAND ROVER171,1%
MITSUBISHI161,1%
HONDA151,0%
NISSAN130,9%
SMART110,7%
ALFA ROMEO90,6%
MINI80,5%
CHEVROLET70,5%
DAEWOO40,3%
PORSCHE30,2%
JEEP20,1%
LADA20,1%
SSANGYONG20,1%
SUBARU20,1%
TESLA20,1%
APRILIA10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare14566,5%
Export7333,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5223,9%
VOLKSWAGEN3415,6%
OPEL188,3%
RENAULT136,0%
SKODA136,0%
FORD115,0%
FIAT104,6%
AUDI83,7%
BMW83,7%
MERCEDES-BENZ73,2%
Toate (31)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO62,8%
PEUGEOT52,3%
HYUNDAI41,8%
NISSAN41,8%
CITROEN31,4%
PORSCHE31,4%
MAZDA20,9%
SEAT20,9%
SMART20,9%
TOYOTA20,9%
AUSTIN10,5%
CHEVROLET10,5%
HONDA10,5%
KIA10,5%
LADA10,5%
LAND ROVER10,5%
MCC10,5%
MITSUBISHI10,5%
ROVER10,5%
SUZUKI10,5%
VOLVO10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.