Înmatriculări în județul Vaslui, mai 2024

Noi73+65,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare252-25,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări895+10,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri52

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 13 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 14 rulate, prima înmatriculare2012: 17 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 17 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 26 noi2024: 47 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200000
200101
200206
200304
2004013
200507
2006014
2007016
2008013
2009023
2010018
2011014
2012017
2013017
2014013
2015017
201609
201709
2018013
2019010
202009
202103
202202
2023260
2024470

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5817,8%
DACIA4112,6%
AUDI319,5%
BMW257,7%
FORD185,5%
HYUNDAI185,5%
MERCEDES-BENZ175,2%
RENAULT164,9%
SKODA144,3%
TOYOTA144,3%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL113,4%
SEAT82,5%
PEUGEOT72,2%
SUZUKI72,2%
SSANGYONG61,8%
VOLVO61,8%
KIA51,5%
NISSAN51,5%
MAZDA30,9%
CITROEN20,6%
HONDA20,6%
LAND ROVER20,6%
SUBARU20,6%
FIAT10,3%
JAGUAR10,3%
LAMBORGHINI10,3%
LEXUS10,3%
MG10,3%
MITSUBISHI10,3%
SAAB10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT185,6%
VOLKSWAGEN GOLF175,2%
DACIA DUSTER154,6%
DACIA LOGAN154,6%
AUDI A4134,0%
BMW SERIA 3103,1%
DACIA SANDERO82,5%
AUDI A661,9%
FORD FOCUS61,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,9%
Toate (127)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN61,9%
VOLKSWAGEN TOURAN61,9%
BMW X351,5%
HYUNDAI IX3551,5%
HYUNDAI TUCSON51,5%
VOLKSWAGEN SHARAN51,5%
AUDI Q541,2%
BMW SERIA 541,2%
FORD KUGA41,2%
OPEL ASTRA41,2%
RENAULT CLIO41,2%
RENAULT MEGANE41,2%
SUZUKI VITARA41,2%
TOYOTA RAV441,2%
AUDI Q730,9%
HYUNDAI I3030,9%
KIA SPORTAGE30,9%
NISSAN QASHQAI30,9%
RENAULT CAPTUR30,9%
SEAT LEON30,9%
SKODA FABIA30,9%
SKODA KAMIQ30,9%
SKODA KAROQ30,9%
SKODA SUPERB30,9%
SSANGYONG TIVOLI30,9%
TOYOTA YARIS CROSS30,9%
AUDI A520,6%
BMW X120,6%
DACIA SPRING20,6%
FORD PUMA20,6%
HYUNDAI KONA20,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,6%
MERCEDES-BENZ GLC20,6%
MERCEDES-BENZ VIANO20,6%
NISSAN X-TRAIL20,6%
PEUGEOT 300820,6%
RENAULT AUSTRAL20,6%
RENAULT SCENIC20,6%
SEAT EXEO20,6%
SKODA OCTAVIA20,6%
SSANGYONG KORANDO20,6%
SUZUKI SX420,6%
TOYOTA C-HR20,6%
VOLVO XC6020,6%
VOLVO XC9020,6%
AUDI A310,3%
AUDI A710,3%
AUDI Q310,3%
BMW SERIA 410,3%
BMW SERIA 710,3%
BMW X410,3%
BMW X610,3%
CITROEN C210,3%
CITROEN C810,3%
DACIA LODGY10,3%
FIAT DOBLO10,3%
FORD C-MAX10,3%
FORD FIESTA10,3%
FORD FUSION10,3%
FORD KA10,3%
FORD MONDEO10,3%
FORD S-MAX10,3%
HONDA ACCORD10,3%
HONDA HR-V10,3%
HYUNDAI ELANTRA10,3%
HYUNDAI I2010,3%
HYUNDAI IONIQ10,3%
JAGUAR F-PACE10,3%
KIA PICANTO10,3%
KIA SORENTO10,3%
LAND ROVER FREELANDER10,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,3%
LEXUS NX10,3%
MAZDA 610,3%
MAZDA CX-510,3%
MAZDA MX-510,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,3%
MERCEDES-BENZ CLS10,3%
MERCEDES-BENZ GLA10,3%
MERCEDES-BENZ SL10,3%
MG ZS10,3%
MITSUBISHI ASX10,3%
OPEL ANTARA10,3%
OPEL CORSA10,3%
OPEL GRANDLAND10,3%
OPEL MOKKA10,3%
OPEL TIGRA10,3%
OPEL VECTRA10,3%
OPEL ZAFIRA10,3%
PEUGEOT 200810,3%
PEUGEOT 20610,3%
PEUGEOT 20710,3%
PEUGEOT 500810,3%
PEUGEOT 50810,3%
RENAULT KADJAR10,3%
SAAB 9-310,3%
SEAT ARONA10,3%
SEAT IBIZA10,3%
SEAT TARRACO10,3%
SSANGYONG RODIUS10,3%
SUBARU OUTBACK10,3%
SUBARU XV10,3%
SUZUKI GRAND VITARA10,3%
TOYOTA AURIS10,3%
TOYOTA AYGO10,3%
TOYOTA URBAN CRUISER10,3%
TOYOTA VERSO10,3%
TOYOTA YARIS10,3%
VOLKSWAGEN CADDY10,3%
VOLKSWAGEN CC10,3%
VOLKSWAGEN JETTA10,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,3%
VOLKSWAGEN POLO10,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,3%
VOLVO S8010,3%
VOLVO V4010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV12638,8%
Medii (D)5617,2%
Compacte (C)5216,0%
Mici (B)4012,3%
Monovolume (MPV)257,7%
Mari și de lux (E)175,2%
Mini (A)61,8%
Sport20,6%
Neclasificate10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare25277,5%
Noi7322,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină20161,8%
Benzină7924,3%
Hibrid3410,5%
GPL92,8%
Electric20,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică31095,4%
Companie154,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break14945,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6720,6%
Berlină cu hayon5416,6%
Berlină4814,8%
Cabriolet51,5%
Cupeu20,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6319,4%
75-109 kW14444,3%
110-149 kW9930,5%
150-219 kW123,7%
220 kW și peste51,5%
Necompletat20,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc319,5%
1000-1399 cmc3611,1%
1400-1599 cmc7623,4%
1600-1999 cmc13942,8%
2000-2999 cmc3912,0%
3000 cmc și peste20,6%
Necompletat20,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23626,4%
AUDI9810,9%
BMW849,4%
OPEL717,9%
SKODA637,0%
FORD525,8%
DACIA515,7%
MERCEDES-BENZ424,7%
RENAULT343,8%
SEAT222,5%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA171,9%
VOLVO131,5%
PEUGEOT121,3%
FIAT111,2%
HYUNDAI111,2%
KIA70,8%
MAZDA70,8%
CHEVROLET60,7%
CITROEN60,7%
LAND ROVER60,7%
MITSUBISHI60,7%
SMART60,7%
SUZUKI60,7%
DAEWOO40,4%
PORSCHE40,4%
ALFA ROMEO30,3%
MINI30,3%
NISSAN30,3%
SSANGYONG30,3%
DODGE20,2%
HONDA20,2%
DAIHATSU10,1%
LAMBORGHINI10,1%
MCC10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4382,7%
Export917,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1325,0%
DACIA917,3%
OPEL713,5%
RENAULT59,6%
AUDI35,8%
FORD35,8%
DAEWOO23,8%
MERCEDES-BENZ23,8%
BMW11,9%
CHEVROLET11,9%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT11,9%
KIA11,9%
MITSUBISHI11,9%
SEAT11,9%
SKODA11,9%
VAUXHALL11,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.