Înmatriculări BMW SERIA 3, mai 2024

Noi57+42,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare795+4,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri115

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 24 noinov 24: 989 rulate, prima înmatricularedec 24: 32 noidec 24: 1.003 rulate, prima înmatriculareian 25: 34 noiian 25: 865 rulate, prima înmatricularefeb 25: 24 noifeb 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemar 25: 26 noimar 25: 1.166 rulate, prima înmatriculareapr 25: 31 noiapr 25: 1.138 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 1.040 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 1.051 rulate, prima înmatriculareiul 25: 31 noiiul 25: 1.231 rulate, prima înmatriculareaug 25: 44 noiaug 25: 1.038 rulate, prima înmatricularesep 25: 30 noisep 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareoct 25: 63 noioct 25: 1.171 rulate, prima înmatricularenov 25: 34 noinov 25: 1.100 rulate, prima înmatricularedec 25: 51 noidec 25: 907 rulate, prima înmatriculareian 26: 41 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 971 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 985 rulate, prima înmatriculareapr 26: 15 noiapr 26: 715 rulate, prima înmatricularemai 26: 24 noimai 26: 793 rulate, prima înmatriculareiun 26: 32 noiiun 26: 800 rulate, prima înmatriculareiul 26: 19 noiiul 26: 904 rulate, prima înmatriculareaug 26: 70 noiaug 26: 803 rulate, prima înmatricularesep 26: 31 noisep 26: 906 rulate, prima înmatriculareoct 26: 33 noioct 26: 778 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2424989
dec 24321.003
ian 2534865
feb 25241.082
mar 25261.166
apr 25311.138
mai 25481.040
iun 25331.051
iul 25311.231
aug 25441.038
sep 25301.106
oct 25631.171
nov 25341.100
dec 2551907
ian 2641799
feb 2625971
mar 2619985
apr 2615715
mai 2624793
iun 2632800
iul 2619904
aug 2670803
sep 2631906
oct 2633778

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 17 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 53 rulate, prima înmatriculare2006: 58 rulate, prima înmatriculare2007: 61 rulate, prima înmatriculare2008: 55 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 46 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 60 rulate, prima înmatriculare2013: 51 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 54 rulate, prima înmatriculare2020: 36 rulate, prima înmatriculare2021: 21 rulate, prima înmatriculare2022: 19 rulate, prima înmatriculare2023: 20 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 37 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000017
200004
200106
2002014
2003014
2004018
2005053
2006058
2007061
2008055
2009034
2010046
2011038
2012060
2013051
2014041
2015027
2016024
2017020
2018020
2019054
2020036
2021021
2022019
2023204
2024370

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)852100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București14016,4%
Cluj485,6%
Timiș465,4%
Argeș344,0%
Dolj333,9%
Hunedoara283,3%
Ilfov273,2%
Bihor263,1%
Dâmbovița252,9%
Galați252,9%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova252,9%
Suceava252,9%
Arad232,7%
Gorj222,6%
Iași222,6%
Bacău192,2%
Sălaj192,2%
Vâlcea182,1%
Constanța172,0%
Mureș172,0%
Bistrița-Năsăud161,9%
Olt161,9%
Sibiu141,6%
Brașov131,5%
Maramureș131,5%
Mehedinți131,5%
Vrancea131,5%
Alba121,4%
Satu Mare121,4%
Botoșani111,3%
Brăila101,2%
Neamț101,2%
Vaslui101,2%
Buzău91,1%
Caraș-Severin80,9%
Giurgiu80,9%
Teleorman70,8%
Ialomița60,7%
Harghita50,6%
Tulcea40,5%
Covasna20,2%
Călărași10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare79593,3%
Noi576,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină59970,3%
Benzină14016,4%
Hibrid11313,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică71183,5%
Companie14116,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină52661,7%
Break29134,2%
Cupeu222,6%
Cabriolet101,2%
Berlină cu hayon30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10,1%
75-109 kW26831,5%
110-149 kW53863,1%
150-219 kW414,8%
220 kW și peste40,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc80,9%
1600-1999 cmc82196,4%
2000-2999 cmc232,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8473,0%
Export3127,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.